نقد و بررسی کامل بازی ایرانی بتلفیش

نویسنده:

۰۱:۳۰:۳۷

فیلم هایی که در آنها باستان شناسی خبره در پی کشف یک راز باستانی قدم به ناحیه ای ممنوعه میگذارد و در سفر خود با یک هیولای دریایی مواجه میشود یا فیلم هایی که در آنها ماهی های گوشتخوار به آدم هایی که در ساحل هستند حمله و آنها را تکه تکه میکنند. هیولاهای دریایی سوژه خوبی برای فیلم سازی و حتی بازی سازی بوده اند ولی در بین بازی های ایرانی بازی بتلفیش که در زیر به آن خواهیم پرداخت اولین بازی است که از این سوژه استفاده کرده است.
 
قبل از هر چیز باید بگوییم این بازی در سبک دفاع با استفاده از برج های تدافعی است. این سبک، سبک جدیدی از بازی های رایانه ای است که با همه گیر شدن استفاده از گوشی های هوشمند رواج یافت و در آن شما باید با ساختن، ارتقا و آرایش مناسب یک سری استحکامات دفاعی از قلعه یا هر چیز دیگری که متعلق به شماست در برابر موجی از دشمنان دفاع کنید. در بازی بتلفیش هم دقیقا وضع به همین شکل است. شما مسئول حفاظت از یک رودخانه هستید و با استفاده از 4 وسیله دفاعی مختلف که اینجا و آنجای رودخانه قرار میدهید نباید بگذارید ماهی ها و هیولاهای دریایی خود را از یک طرف به طرف دیگر رودخانه برسانند. محیط بازی محیطی کمیک است و حتی با اینکه موسیقی متن بازی حال و هوایی حماسی دارد رگه هایی از کمدی را میتوان در آن یافت. گرافیک بازی نیز با اینکه همان حالت کمیک را دارد ولی اگر نوشته های بازی فارسی نبودند شاید به سختی میتوانستید تشخیص دهید که این بازی یک بازی ایرانی است.
 
گیم پلی بازی میتواند تا حد زیادی با مشابه های خارجی خود رقابت کند و همان میزان هیجان را تولید کند. البته شاید نتوان آن را با بازی هایی که توسط استودیوهای بزرگ بازی سازی ساخته میشوند مقایسه کرد و با توجه به اینکه این بازی جزء اولین بازی های ایرانی در سبک دفاع از قلعه است شاید هنوز کاستی هایی در این زمینه داشته باشد ولی هر چه باشد بدون شک قدم اول را به خوبی برداشته است. بازی به 4 سرزمین مختلف تقسیم شده است که هر سرزمین دارای یک سری مرحله و هر مرحله دارای یک سری ماموریت است. برای هر مرحله حالت های ویژه، عملیات و بی انتها نیز در نظر گرفته شده اند که مورد آخر فقط باید دوام بیاورید و امتیاز جمع کنید. این بازی از دو پروفایل کاربر پشتیبانی میکند به این معنا که دو نفر میتوانند به صورت جداگانه با آن بازی کرده و میزان پیشرفت هر کدام در بازی به صورت جداگانه ذخیره میشود. همچنین سرزمین پنجمی نیز در راه است که فعلا زیر آن عبارت "به زودی" مشاهده میشود و ظاهرا قرار است در نسخه های بعدی به بازی اضافه شود.
 
در ابتدای هر ماموریت به شما یک مقدار سکه داده میشود که میتوانید از آن برای خرید برج های تدافعی استفاده کنید. سکه جزء پول بازی به حساب نمی آید به این معنا که در حین بازی نمیتوانید آن را جمع آوری کنید بلکه در ابتدای هر مرحله به شما مقدار خاصی از آن داده میشود که باید با استفاده از آن برج های تدافعی تان را در نقاط مختلف رودخانه که با نقطه های سیاه مشخص شده اند مستقر کنید. در این بازی چهار برج تدافعی وجود دارد که میزان توانایی هر کدام با سه معیار شعاع (شعاع انفجار)، آسیب (میزان آسیب) و سرعت شلیک مشخص میشود. این چهار برج عبارتند از تانک، سم، رگبار و توپ. برج تانک برج مناسبی برای مواجهه با ماهی های کوچک و ضعیف است. این برج با فواصل زمانی معین (نزدیک به یک ثانیه) شلیک میکند و میتوان از آن تقریبا به عنوان برج استاندارد این بازی یاد کرد. سم برجی است که میتواند هم انرژی ماهی ها را کم و هم حرکت شان را کند، البته چون این دو قابلیت را با هم دارد قطعا میزان آسیب آن از برج های دیگر کمتر است ولی خوبی آن این است که با هر شلیک میتواند حرکت ماهی ها را کند کند. رگبار برجی است که میزان آسیب آن از سم و تانک بیشتر است و سرعت شلیک آن همانطور که از اسمش بر می آید تقریبا بی نهایت است. در نهایت توپ برجی است که میزان آسیب کم و سرعت شلیک پایینی دارد ولی در عوض شعاع انفجار آن بالاست و میتواند گروهی از ماهی ها را به یکباره هدف قرار دهد. قابلیتی که در برج های دیگر نیست.
 
در ابتدای بازی علاوه بر سکه چندین قلب (مثلا 5 قلب) و 150 امتیاز قدرت نیز به شما داده میشود. اگر ماهی ها بتوانند از سد دفاعی شما گذشته و خود را به آن طرف رودخانه برسانند از قلب های شما کاسته میشود و اگر تعداد قلب هایتان به صفر برسد بازی را خواهید باخت. این که چه تعداد از قلب های شما کاسته میشود بستگی به این دارد که چه ماهی از رودخانه عبور کرده باشد. ماهی های ضعیف تر یک قلب از شما و ماهی های قوی تر قلب های بیشتری از شما خواهند گرفت. در این بازی 24 نوع ماهی و هیولای دریایی وجود دارد که به تدریج با آنها مواجه میشوید. برای ماهی ها نیز همانند برج های تدافعی سه شاخصه در نظر گرفته شده که در کل میزان توانایی آنها را نشان میدهد. این سه شاخصه عبارتند از: سرعت، سلامتی و قدرت. بعضی از ماهی ها هم ویژگی های خاص خود را دارند مثلا مارماهی میتواند برای مدتی زیر آب مخفی شود و خود را از دید برج های تدافعی شما مخفی نگه دارد.
 
اگرچه  ماهی های بازی دارای ویژگی های خاص خود هستند در عوض تجهیزاتی کمکی نیز به شما داده میشود که میتوانید از آنها برای از بین بردن ماهی های موذی یا قوی استفاده کنید! اگر یادتان باشد گفتیم در ابتدای بازی به شما 150 امتیاز قدرت داده میشود. شما از این امتیاز در حین بازی میتوانید برای به کار بردن تجهیزات کمکی استفاده کنید. این تجهیزات کمکی انواع و اقسام مختلفی دارند از گوشت سمی و منجمد کننده ماهی ها گرفته تا مین های دریایی سیاه، برج برقی و هلی کوپتر. هر کدام هم تاثیر خاص خود را دارند. مثلا گوشت سمی علاوه بر معطل کردن ماهی ها و دادن فرصت بیشتر به برج های تدافعی برای از بین بردن شان میتواند از انرژی ماهی های نیز کم کند یا منجمد کننده ماهی ها میتواند تمام ماهی ها را برای چند لحظه متوقف کرده و فرصت بیشتری به برج های تدافعی شما بدهد. البته برخی از این تجهیزات کمکی قفل هستند که برای باز کردن قفل آنها باید یک سری پیش نیازها را پشت سر گذاشته باشید. مثلا برای باز کردن قفل مین دریایی سیاه باید گوشت سمی را به سطح 4 ارتقا داده باشید یا برای باز کردن قفل هلی کوپتر باید ماموریت 3-10 را پشت سر گذاشته باشید. در صورت استفاده از تجهیزات کمکی از امتیاز قدرت شما کاسته میشود که دوباره و به مرور زمان در حین بازی پر میشود. هر کدام از تجهیزات کمکی نیز به میزان معینی از امتیاز قدرت شما کم میکنند. مثلا گوشت سمی 60 امتیاز از امتیاز قدرت شما خواهد کاست. استفاده به موقع از تجهیزات کمکی در این بازی و اینکه از چه تجهیزاتی استفاده میکنید میتواند در موفقیت شما نقش مهمی بازی کند.
 
صحبت از ارتقا شد. باید بگوییم در این بازی هم میتوانید برج های تدافعی و هم تجهیزات کمکی خود ار ارتقا دهید. این کار با استفاده از الماس قرمز انجام میشود. شما با انجام هر ماموریت با توجه به اینکه تا چه حد خوب ماموریت را انجام داده باشید مقداری الماس قرمز دریافت خواهید کرد که از آن میتوانید برای ارتقای برج ها و تجهیزات خود استفاده کنید. در واقع پول بازی همان الماس قرمز است. اگر هر کدام از ماموریت های بازی را نتوانید انجام دهید برای انجام مجدد آن باید مقداری الماس قرمز خرج کنید. پس سعی کنید همیشه مقداری الماس قرمز برای روز مبادا داشته باشید! البته الماس قرمز را میتوانید از فروشگاه بازی و با پول واقعی نیز خریداری کنید. همچنین در ازای دستیابی به برخی دستاوردهای بازی نیز به شما مقداری الماس به عنوان جایزه داده میشود.
 
اگر از افکت های صوتی بیشتری در بازی استفاده میشد قطعا هیجان آن افزایش پیدا میکرد. این یکی از نکاتی است که قطعا باید در نسخه های بعدی بازی مورد توجه قرار بگیرد. با اینکه برج های تدافعی تانک، سم و توپ هر کدام صدای خاص خود را در این بازی دارند ولی با کمال تعجب هیچ صدایی برای رگبار در نظر گرفته نشده است. همچنین اگر صدای حرکت آب رودخانه، صدای حرکت ماهی ها، صدای چرخش توپ ها و صداهای محیطی مثل صدای وزش باد و صداهایی که معمولا در جنگل شنیده میشود در بازی لحاظ میشد میتوانست در واقعی جلوه کردن محیط بازی موثر قرار گیرد. با همه اینها بتلفیش بازی است که میتواند ساعت ها شما را به خود سرگرم کند.
 

 
برگرفته از
بتلفیش
لینک کوتاه

دیدگاه