میزتحریر ضدزلزله

نویسنده:

۰۴:۰۹:۳۳

زمانی که در یک منطقه مستعد زلزله زندگی می‌کنید، بایستی واقع‌نگر باشید و محیط اطراف خود را در نظر بگیرید. دانش‌آموز سابق مدرسه Bezalel Academy of Arts and Design در شهر اورشلیم به نام Arthur Brutter، قصد دارد شرایط و محیط را برای افرادی که به هنگام زلزله بایستی به سرعت پناه بگیرند، ساده‌تر و ایمن‌تر کند.
وی در پروژه سال آخر دبیرستان خود تصمیم گرفت تأثیر زلزله را مورد بررسی قرار دهد. این اشتیاق باعث شد تا یک میزتحریر بسازد که شاید در نگاه اول تفاوتی با یک میزتحریر ساده در کلاس درس نداشته باشد؛ اما این میزتحریر اصلاً عادی نیست و می‌تواند وزنی معادل 1 تن را تحمل کند.

در صورت بروز زلزله، همه‌چیز از جمله سقف ساختمان‌هایی مانند مدرسه‌ها می‌ریزد. این امر باعث می‌شود جان افرادی مانند دانش‌آموزان به هنگام بروز ناگهانی زلزله در معرض خطر قرار بگیرد. با کمک یکی از این میزتحریرهایی که Brutter ساخته، دانش‌آموزان می‌تواند زیر آن پناه بگیرند و از ساختمانی که در حال ریزش است، در امان بمانند. این میزتحریر به ظاهر ساده می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد.

یکی از استادان این مدرسه پس از اتمام تحصیل Brutter به وی کمک کرد تا پروژه خود را تکمیل کند. بخش بالای این میز‌تحریر از چوب ساخته شده و پایه‌های آن لوله‌های استیل است. طبق گفته استاد Brutter، قدرت این میزتحریر از چارچوب آن به وجود می‌آید. چارچوب این میز تأثیر آوار در حال افتادن را جذب می‌کند.
در حال حاضر، این استاد و شاگرد با یک سازمان خصوصی همکاری می‌کنند تا این میزها را به کشور بوتان که در منطقه‌ای مستعد زلزله قرار گرفته، ارائه دهند. قیمت هر میز تحریر که 57 پوند وزن دارد، 70 دلار است. به همین دلیل تأمین هزینه این میزتحریر برای بسیاری از مدارس امکان‌پذیر است.

با این حال، منتقدان ادعا می‌کنند استفاده از یک میزتحریر ضدزلزله نمی‌تواند راه‌حلی برای افزایش ایمنی در مقابل زلزله باشد. این افراد معتقدند به جای این کار بایستی ساختمان‌ها ایمن شوند.
Brutter‌ و استادش از میزی که ابداع کرده‌اند، کاملاً حمایت می‌کنند. این میز توسط دانشگاه Padua در ایتالیا مورد آزمایش قرار گرفته است. این تست در سال 2012 انجام شد و ثابت کرد این میز تحریر می‌تواند وزن فوق‌العاده زیادی را تحمل کند. افرادی که در این پروژه همکاری کرده‌اند، معتقدند این میز تحریر می‌تواند راه‌حل خوبی برای مقابله با زلزله باشد.
برگرفته از
میزتحریر ضدزلزله
لینک کوتاه

دیدگاه