اشتباه ارتش آمریکا در انتقال نمونه زنده باکتری سیاه‌زخم

نویسنده:

۰۲:۵۰:۵۳

یک مقام دفاعی آمریکا اعلام کرده که ارتش این کشور به اشتباه یک نمونه زنده باکتری سیاه زخم را به آزمایشگاه‌هایی در این کشور ارسال کرده است.

بر اساس اطلاعات وزارت دفاع آمریکا، در ماه مارس سال ۲۰۱۴ میلادی در آزمایشگاه پایگاه ارتشی "داگ‌وی پرووینگ گراند" در ایالت یوتا، کارشناسان بر روی نمونه‌ای از باکتری سیاه‌زخم برای از بین بردن عامل بیماری از طریق پرتو کار کرده‌اند.

بر پایه‌ این اطلاعات، این نمونه به ۹ بخش تقسیم شده و در ماه‌های پس از مارس، برای اهداف علمی به دیگر موسسات آزمایشگاهی و تحقیقاتی ارسال شده است. این آزمایشگاه‌ها نمونه‌ها را به نوبه خود دوباره تقسیم و به آزمایشگاه‌های خصوصی فرستاده‌اند.

سیاه‌زخم از آمریکا تا کره‌جنوبی

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از وزارت دفاع آمریکا، این نمونه‌ها از ده‌ها آزمایشگاه ایالت‌هایی چون کالیفرنیا، تنسی، تگزاس، ویسکانسین، ویرجینیا، دلاویر، مریلند، نیوجرسی و نیویورک سر درآورده‌اند. نمونه‌ای هم به پایگاه نیروی هوایی آمریکا در اوسان (کره‌جنوبی) ارسال شده است.

به گزارش سازمان کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (سی‌دی‌سی) در آمریکا، جمعه شب (۲۴ مه) یک آزمایشگاه خصوصی در ایالت مریلند به دستگا‌ه‌های دولتی خبر داده که از نمونه‌ی موجود در این آزمایشگاه می‌توان باکتری‌های سیاه‌زخم زنده پرورش داد.

به گزارش پنتاگون، پس از انتشار این خبر و آگاهی از این اشتباه، نمونه‌های فرستاده شده به دیگر آزمایشگاه‌ها نیز مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

جای نگرانی نیست!

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، ۴ تن از کارکنان سه آزمایشگاه، از میان آزمایشگاه‌هایی که نمونه‌ها به آنجا ارسال شده‌اند، با این ویروس سر و کار داشته‌اند.


سخنگوی پنتاگون اعلام کرده‌ که این کارکنان در مورد پیامدهای احتمالی ناشی از تماس با این باکتری به دقت معاینه شده‌اند و برای عموم هیچ جای نگرانی وجود ندارد. به گفته وزارت دفاع آمریکا هیچ موردی مبنی بر آلودگی شهروندان به این باکتری گزارش نشده است.

این وزارتخانه اما هیچ اطلاعی در مورد علت این اشتباه منتشر نکرده و نامی هم از آزمایشگاه‌های مورد نظر نبرده است.

قرار است که سی‌دی‌سی این مورد را با کمک وزارت دفاع آمریکا بررسی کند. همچنین گفته شده، تا روشن شدن ابعاد این مسئله، پنتاگون ارسال هر گونه نمونه‌ای از ایستگاه یوتا به آزمایشگاه‌های دیگر را متوقف می‌کند.

در کره جنوبی کسی آلوده نشده

از آزمایشگاه کره جنوبی نیز خبر رسیده است که ۲۲ تن از کارکنان این آزمایشگاه، با نمونه سیاه‌زخم دریافتی در تماس بوده‌اند. پایگاه نیروی هوایی آمریکا در اوسان اما اعلام کرده که تاکنون هیچ موردی از بیماری در این کارکنان مشاهده نشده است.

این ایستگاه نظامی که در ۱۵۰ کیلومتری جنوب سئول قرار دارد.

بی‌دقتی در آزمایش با مواد خطرناک

سال گذشته موسسات دولتی آمریکا بارها به دلیل سهل‌انگاری در کار با مواد خطرناک مورد انتقاد قرار گرفتند. در پی این انتقادها سی‌دی‌سی دو آزمایشگاه خود را تعطیل کرد. گفته می‌شد که دلیل تعطیلی یکی از آنها، بی‌دقتی و عدم رعایت تدابیر ایمنی در کار با نمونه‌های سیاه زخم بوده ‌است.

کارشناسان وزارت کشاورزی آمریکا سال گذشته نمونه‌های سیاه زخم را در یخچال‌های بدون محافظ در راهرویی یافتند که همه به آن دسترسی داشتند. انتقال نمونه‌های خطرناک در کیسه‌های پلاستیکی که بازکردن آنها بسیار آسان است، انتقاد دیگری بود که سال پیش متوجه سازمان کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا شد.

برگرفته از
سیاه‌زخم
لینک کوتاه

دیدگاه