برگزاری دومین جشنواره فیلم‌های ایرانی در کلن

نویسنده:

۱۱:۵۰:۲۵

در روزهای ۲۹ تا ۳۱ ژوئن (۸ تا ۱۰ خرداد ماه) فستیوال فیلم‌های ایرانی در کلن برای دومین بار برگزار می‌شود. به گفته‌ی امین فرزانه‌فر، مدیر این فستیوال، سینمادوستان طی سه روز این فرصت را دارند که با دستاوردهای تازه‌ی سینمای ایران و طیف رنگارنگ و گسترده‌ی فیلم ایرانی بیشتر آشنا شوند.
"مادر قلب اتمی" فیلمی که کارگردانی آن را علی احمدزاده بر عهده داشته، در جشنواره فیلم برلین با استقبال درخور توجهی روبرو شد و حال در روز دوم فستیوال فیلم‌های ایرانی در کلن نمایش داده می‌شود. این فیلم را می‌توان نمونه‌ی شایسته‌ای از سینمای جوان ایران دانست. دیالوگ‌ها، سرعت تحولات و موضوعات فیلم بیش از همه نمایشگر دغدغه‌های نسل جوان ایران است. نمایی از فیلم "مادر قلب اتمی"، با بازیگری ترانه علیدوستی.
آغازگر دومین فستیوال فیلم‌های ایرانی در کلن فیلم مستند تخیلی "شاهزاده" (محصول مشترک ایران و آلمان) است که آن را محمود بهرازنیا (راست در تصویر) کارگردانی کرده. این فیلم زندگی جوانی افغانی به نام جلیل نظری (تصویر) را به تصویر می‌کشد و موضوع آن ادامه داستانی است که بهرازنیا در مستند پیشین خود "راه بهشت" روایت کرده و در آن به مسئله پناهندگی و مهاجرت در آلمان پرداخته بود.
دومین فیلمی که روز افتتاحیه فستیوال (۲۹ مه) اکران می‌شود نیز به افغانستان ارتباط دارد: "چند متر معکب عشق" (محصول سال ۱۳۹۲) فیلمی است که کارگردانی آن را جمشید محمودی بر عهده داشته. محمودی خود تبار افغانی دارد و در دوران خردسالی به همراه خانواده‌اش به ایران مهاجرت کرد.
"چند متر مکعب عشق" درباره پسری ایرانی به نام صابر است که در کارخانه‌ای در حاشیه تهران در بین مهاجران افغانی کار می‌کند و دلبسته دختری افغان می‌شود.
در دومین روز فستیوال فیلم‌های ایرانی در کلن این آثار مستند هستند که نقشی مهم ایفا می‌کنند، از جمله فیلم "از پله‌ها بالا می‌رود" به کارگردانی رخساره قائم‌مقامی. این فیلم درباره زنی ۵۰ ساله است که به تازگی نقاشی روی بوم را شروع کرده و در تلاش برگزاری نمایشگاهی در پاریس است. "چنارستان"، ساخته هادی آفریده (تصویر) از دیگر فیلم‌های مستندی است که در چارچوب فستیوال کلن اکران می‌شوند.
"چنارستان" که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در تهیه‌ی آن سهیم بود، به شکل‌گیری و تاریخ دویست ساله‌ی خیابان ۱۸ کلیومتری ولی‌عصر تهران می‌پردازد که احتمالا طویل‏ترین خیابان خاورمیانه و همچنین طولانی‌ترین چنارستان دنیا است. تصویر: نمایی از این فیلم.
در کنار فیلم‌های مستند آثار داستانی نیز در دومین روز فستیوال کلن به نمایش درمی‌آیند. "در دنیای تو ساعت چند است؟" از جمله فیلم‌هایی است که پیش از برگزاری فستیوال با استقبال درخور توجهی روبرو گشته و بلیت‌های آن پیش‌فروش شده است. نویسنده و کارگردان این فیلم صفی یزدانیان است.
"اعترافات ذهن خطرناک من"، به کارگردانی هومن سیدی پایان‌بخش دومین روز فستیوال کلن است. این فیلم به‌یادآورنده‌ی "ممنتو" ساخته کریستوفر نولان است. "اعترافات ذهن خطرناک من" در یک شبانه‌روز روایت می‌شود و درباره مردی است که یک روز کامل هیچ چیزی را به یاد نمی‌آورد. تصویر: در این فیلم از جمله نگار جواهریان، میترا حجار، سیامک صفری و امیر جعفری نقش‌آفرینی کرده‌اند. نمایی از "اعترافات ذهن خطرناک من".
بخشی از آخرین روز فستیوال فیلم‌های ایرانی در کلن به آثار عبدالرضا کاهانی اختصاص دارد و از او نیز دو فیلم به نمایش درمی‌آید، یکی "وقت داریم حالا" که محصول مشترک ایران و فرانسه است و دیگر فیلم "اسب حیوان نجیبی است". کاهانی از جمله دعوت‌شدگان به این فستیوال است و در پایان اکران دو فیلم به سوالات حاضران و علاقمندان پاسخ خواهد داد.

"خداحافظی طولانی" (محصول ۱۳۹۳) که کارگردانی آن را فرزاد موتمن عهده‌دار بوده نیز در روز پایانی فستیوال کلن به نمایش درمی‌آید. این فیلم داستان مردی را روایت می‌کند که از اتهام یک قتل جنجالی تبرئه شده است، اما جامعه و اطرافیانش به او همچنان به عنوان مجرم می‌نگرند. سعید آقاخانی و ساره بیات از جمله بازیگران این فیلم هستند.

دومین فستیوال فیلم‌های ایرانی در کلن شامگاه یکشنبه (۳۱ مه) با اکران فیلم "مادر قلب اتمی" به پایان می‌رسد. این فیلم که در آن ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، مهرداد صدیقیان و محمد رضا گلزار نقش‌آفرینی کرده‌اند، از جمله آثار سینمای ایران بود که در برلیناله ۲۰۱۵ به نمایش درآمد.

 

برگرفته از
جشنواره فیلم‌های ایرانی
لینک کوتاه

دیدگاه