علائم هشداردهنده حمله قلبی

نویسنده:

۰۳:۱۵:۰۸

تمام حملات قلبی شبیه یکدیگر نیستند
آیا می‌دانستید ممکن است دچار حمله قلبی شوید؛ اما دردی در قفسه سینه احساس نکنید؟ ازکارافتادگی قلب و بیماری‌های قلبی در تمام افراد علائم یکسانی ندارند. این موضوع به ویژه در مورد زنان بسیار صادق است. یک حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خونی، جریان خون در ماهیچه قلب را مسدود می‌کند.
عوامل متعددی وجود دارند که در بروز یک حمله قلبی مؤثر هستند، مانند سن، وراثت، فشارخون بالا، کلسترول بالا، بیماری چاقی مفرط، رژیم غذایی ضعیف، مصرف الکل، استرس و عدم برخورداری از فعالیت‌های جسمی.


تعریق در روز و شب

تعریق بیش‌ازاندازه به ویژه در زمان‌هایی که در حال ورزش کردن نیستید یا فعالیت ندارید، ممکن است یکی از علائم هشداردهنده اولیه برای مشکلات قلبی باشد. پمپ خون از طریق رگ‌های مسدود باعث می‌شود قلب بیشتر کار کند، در نتیجه بدن بیشتر تعریق می‌کند تا در حین کار اضافی قلب، دمای بدن را پایین نگه دارد.
همچنین تعریق شبانه در زنان یکی از علل رایج مشکلات قلبی است.


درد، فشار و احساس ناراحتی در قفسه سینه

اگرچه درد قفسه سینه در تمام حملات قلبی مشاهده نمی‌شود؛ اما یکی از علائم رایج برای شناسایی حمله قلبی محسوب می‌شود. تنگی قفسه سینه یک نشانه رایج از حمله قلبی محسوب می‌شود. افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند، این درد را همانند احساس ایستادن یک فیل روی قفسه سینه خود توصیف می‌کنند. اگر دچار درد یا تنگی در قفسه سینه هستید، حتماً با اورژانس تماس بگیرید.


سایر دردها در بدن

درد و احساسی تنگی ناشی از حمله قلبی ممکن است در سایر نواحی بدن نیز مشاهده شود. بیشتر افراد حمله قلبی را به دردی که در دست چپ به وجود می‌آید و تا نوک انگشتان دست کشیده می‌شود، ارتباط می‌دهند. با این حال، این درد ممکن است در نواحی دیگر بدن نیز مشاهده شود، مانند:
  • قسمت بالای شکم
  • شانه‌ها
  • کمر
  • گلو
  • دندان‌ها یا فک

در حین یک حمله قلبی چه کنیم؟

اگر فکر می‌کنید دچار حمله قلبی هستید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. اگر قبلاً داروهای قلب برایتان تجویز شده و دچار مشکلات قلبی هستید، به دستورات پزشک عمل کنید. حتی مصرف قرص آسپیرین می‌تواند از تشدید لخته خونی جلوگیری کند.


خستگی و تنگی نفس

خستگی و تنگی نفس دو روشی هستند که بدن برای اعلام نیاز به استراحت استفاده می‌کند؛ اما ممکن است نشانه وجود مشکلات قلبی نیز باشند که در اثر وارد کردن فشار بیش‌ازاندازه به قلب، بروز می‌کنند. اگر بدون هیچ دلیلی همواره احساس خستگی و تنگی نفس دارید، ممکن است نشان‌دهنده مشکلی جدی باشد.
خستگی و تنگی نفس در زنان رایج‌تر است و ممکن است ماه‌ها قبل از بروز یک حمله قلبی آغاز شود.


سوءهاضمه، حالت تهوع و استفراغ

معمولاً افراد قبل از بروز یک حمله قلبی، دچار سوءهاضمه خفیف و مشکلات گوارشی دیگر می‌شوند. از آنجا که حملات قلبی معمولاً در افراد مسن‌تری که اغلب دچار مشکلات گوارشی هستند، اتفاق می‌افتد، این علائم با سوزش معده یا مشکلات دیگری که با غذا ارتباط دارند، اشتباه گرفته می‌شوند.
اگر در حالت عادی معده‌ای قوی دارید، سوءهاضمه یا سوزش معده ممکن است نشان‌دهنده مشکل دیگری باشد.

 

برگرفته از
حمله قلبی
لینک کوتاه

دیدگاه