رونمایی از اندروید M

نویسنده:

۰۴:۰۵:۵۱

پس از نصب اندروید M روی Nexus 6 متوجه شدیم کل تغییرات اعمال شده توسط گوگل، در جلسه معرفی اندروید M اعلام شده‌اند و چیزی برای کشف باقی نمانده است. برخلاف اندروید لولی‌پاپ، اندروید M این سیستم‌عامل را به میزان زیادی بهبود داده است.

کشوی جدید اپلیکیشن‌ها، نظم و ترتیب را به گوشی شما می‌آورد
اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، کشویی جدید برای اپلیکیشن‌ها است. در این کشو، اپلیکیشن‌ها به صورت عمودی حرکت می‌کنند، نه افقی. با باز کردن کشوی اپلیکیشن‌ها، فهرستی دراز از میانبرهایی را خواهید دید که بر اساس حروف الفبا مرتب شده‌اند. حروف بزرگ در سمت چپ نشان‌دهنده گروه‌های اپلیکیشن هستند و یک نوار جستجو در بالا وجود دارد که دسترسی سریع‌تر به اپلیکیشن‌های خاص را امکان‌پذیر می‌سازد.
طرح کشوی اپلیکیشن‌ها زیاد جذاب نیست؛ آیکون‌های اپلیکیشن‌ها بزرگ‌تر هستند و فضای سفیدرنگ زیادی بین آن‌ها وجود دارد؛ اما این طرح باعث ایجاد نظم در مجموعه اپلیکیشن‌ها شده است.

مجوزهای اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهند شما تصمیم بگیرید
صفحه مدیریت مجوزهای اپلیکیشن‌ها یکی از تغییرات اعمال شده در اندروید M محسوب می‌شود. قابلیت مجوزها یک تغییر اساسی در روش دسترسی اپلیکیشن‌ها به داده‌های حسگرها و کاربران است.
حالا کاربران می‌توانند به جای تأیید یک سری مجوز مشکوک قبل از نصب یک اپلیکیشن، سخت‌گیر باشند و دسترسی یک اپلیکیشن به داده‌های خاص مانند موقعیت مکانی یا محتوای پیامک‌ها را مسدود کنند. همچنین کاربران می‌توانند هر زمان که بخواهند این مجوزها را فعال یا غیرفعال کنند.
شرکت گوگل فهرست بلندبالای مجوزها را به ۸ نوع دکمه محدود کرده که همه آن‌‌ها یا از طریق صفحه تنظیمات اپلیکیشن موردنظر یا از طریق سیاست‌های جامع فعال یا غیرفعال می‌شوند.
سایر تغییرات
تغییرات مثبت کوچکی نیز در اندروید M به چشم می‌خورند که ارزش گفتن دارند. حالا اندروید می‌تواند از تمام اپلیکیشن‌ها و داده‌های تنظیمات روی یک پوشه خاص درایو به صورت پیش‌فرض نسخه پشتیبان تهیه کند. این امر باعث می‌شود بازیابی حساب‌های کاربری روی دستگاه‌های جدید ساده‌تر شود. اپلیکیشن‌ها می‌توانند بدون قابلیت ذخیره باتری Doze کار کنند. همچنین می‌توان نوتیفیکیشن‌هایی که در اندروید لولی‌پاپ در بالای گوشی مشاهده می‌شود، برای هر کدام از اپلیکیشن‌ها خاموش کرد.
به جز کنترل‌های بهبودیافته صدا و بازگشت پیروزمندانه حالت بی‌صدا، اولین پیش‌نمایش اندروید M که برای توسعه‌دهندگان ارائه شده، بسیار ساده است. قابلیت Now on Tap و Android Pay در این پیش‌نمایش به چشم نمی‌خورند. با این حال، شرکت گوگل وعده داده در دوره پیش‌نمایش این اندروید، یک سری به‌روزرسانی ارائه دهد. در نتیجه امیدواریم نسخه‌های جدید تغییرات بیشتری داشته باشند. در کل در حال حاضر اندروید M تفاوتی با اندروید لولی‌پاپ ندارد.

 

برگرفته از
اندروید M
لینک کوتاه