کشف کامپیوتر ۲۰۰٬۰۰۰ دلاری Apple-1 در انبار بازیافت

نویسنده:

۰۸:۳۹:۲۳

همیشه بهتر است وسایل قدیمی را که قصد دارید به مرکز بازیافت تحویل دهید، قبل از اینکه خانه را ترک کنید، مجدداً بررسی کنید؛ زیرا ممکن است این وسایل بیش از آنچه فکر می‌کنید، ارزش داشته باشند. یک انبار بازیافت در Silicon Valley در تلاش است تا یک خانم ناشناس را که یک کامپیوتر Apple-1 نادر به ارزش حدود ۲۰۰٬۰۰۰ دلار را دور انداخته، پیدا کند.

طبق گزارش San Jose Mercury News، این خانم تقاضای رسید نکرده و هیچ اطلاعات تماسی نیز به جا نگذاشته است. این کامپیوتر ظاهراً در حین تمیز کردن یک گاراژ پس از مرگ شوهر این خانم پیدا شده و بعد توسط این شرکت بازیافت که Clean Bay Area نام دارد، به یک موزه فروخته شده است. تنها حدود ۲۰۰ دستگاه از این کامپیوترهای نسل اول اپل ساخته شده و همه آن‌ها به صورت دستی توسط استیو جابز، Steve Wozniak و Ron Wayne در سال ۱۹۷۶ سرهم شده است.

اگر این خانم با شرکت Clean Bay Area تماس بگیرد، یک چک ۱۰۰٬۰۰۰ دلاری منتظر اوست؛ زیرا این شرکت می‌خواهد درآمد حاصل از فروش این کامپیوتر را با این اهداکننده ناشناس تقسیم کند. نائب رئیس شرکت CBA، Victor Gichun، در این رابطه گفت: «ما به دنبال این خانم هستیم. من وی را به خاطر دارم. برای شناسایی وی، کافی است دوباره چهره این خانم را ببینم».
 شرکت Clean Bay Area که در Milpitas واقع شده است، عمدتاً با کامپیوترها، تجهیزات آزمایشگاهی، کیت‌های مختص تست و نیمه‌رساناها سروکار دارد. اگر چه بیشتر سخت‌افزارهایی است که وارد این انبار می‌شوند، از کسب‌وکارهای محلی هستند؛ اما گاهی اوقات افراد عادی نیز به منظور کمک‌ مالی به این شرکت سر می‌زنند. این کامپیوتر اپل، باارزش‌ترین چیزی بود که این شرکت تاکنون دریافت کرده است.

 در آن زمان کامپیوتر Apple-1 به قیمت ۶۰۰ دلار به فروش رسیده است؛ اما در حال حاضر می‌تواند به قیمت چند صد هزار دلار در حراجی‌ها به فروش برسد. رکورد خرید یک Apple-1 ۹۰۵٬۰۰۰ دلار است؛ اما این رکورددار تنها مدل باقی‌مانده‌ای بود که شخصاً توسط استیو جابز و خارج از منزلش به فروش رسیده بود. کامپیوتر Apple-1 دارای حافظه ۴ کیلوبایتی است. در نتیجه کاربردی در دنیای امروزی ندارد و تنها برای نمایش در موزه‌ها مناسب است.

 

برگرفته از
Apple-1
لینک کوتاه