معجزات درمانی انار

نویسنده:

۰۹:۲۲:۰۳

ایرانیان از حدود سه هزار سال پیش با کشت انار آشنایی داشته اند. در آیین زرتشت نیز کشت‌‌‌‏ و کار درخت انار در منازل کاری نیکو بوده است. همچنین در کتیبه‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی تخت جمشید کنده کاری‌‌‌‏ها‎ی بزرگی از انار دیده می‎‌‌‌‏شود. چنانچه گفته شده است ایران اولین زادگاه انار بوده و پس از آن انار به آسیای مرکزی، افریقا و یونان راه یافته است.

خواص درمانی انار:
 انار طبیعتی سرد ومرطوب دارد، آب آن برای صاف کردن صدا، رفع خارش، تب‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی صفراوی و زن حامله مفید است.
 رنگ زرد صورت وخماری را بر طرف می‌‌‌‏کند و موجب روشن شدن پوست صورت می‌‌‌‏شود.
 سرفه‌‌‌‏ی گرم را تسکین می‌‌‌‏دهد، ادار را زیاد می‌‌‌‏کند.

 روش مصرف انار برای درمان بیماری:
 برای جلوگیری از استفراغ، انار ترش وشیرین را با پیه  داخل آن بکوبید و با قند بجوشانید و آب  آن را بنوشید. کسانی که قبل از غذا استفراغ می‌‌‌‏کنند، باید قبل از غذا آن را بخورند.
 کسانی که از زخم‌‌‌‏های دهان در عذابند، می‌‌‌‏توانند هر روز دهان را چند بار با آب انار بشویند. زخم‌‌‌‏ها برطرف می‌‌‌‏شوند.
 هر شب کمی آب انار را بسوزانید، بعد نرم بسایید و با عسل مخلوط کرده و بر سینه وپشت ضماد کنید. سرفه‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی همراه با خون را درمان می‌‌‌‏کند.
 آب انار را در ظرف مسی  قرمز و سفید نشده ریخته بجوشانید وبه بدن بمالید. خارش و جوش‌‌‌‏‌‌‌‏ها‌‌‌‏ی خارش دار را درمان می‌‌‌‏کند.
 برای برطرف کردن چرک گوشه‌‌‌‏‌‌‌‏ی ناخن، یک عدد انار سالم را کنار آتش ملایم بپزید؛ بعد خوب له کرده و مانند مرهم روی زخم گذاشته و رویش را ببندید.
 سر یک انار شیرین را سوراخ کرده و روی آتش ملایم بگذارید وبه دفعات تا آنجا که گنجایش داشته است روغن بادام شیرین یا روغن بنفشه را در آن ریخته تا جذب شود. سپس آن را فشار دهید و بمکید برای رفع سرفه‌‌‌‏ی مزمن خشک بسیار مناسب است.

داخل انار را خالی کنید و در ان روغن گل سرخ بریزید و روی آتش ملایم گذارید؛ سپس چند قطره در گوش بچکانید برای درد گوش مفید است.
آب ترش و شیرین انار را با ۱۰۰ گرم شکر مخلوط کنید وبخورید. مسهل صفرا ومقوی معده است.

مصرف بیش از حد انار:
اگر در خوردن انار اسراف کنید؛
غذا را در معده فاسد می‌‌‌‏کند، معده را سست می‌‌‌‏نماید وایجاد نفخ می‌‌‌‏کند.
خوردن انار با هسته یبوست ایجاد می‌‌‌‏کند.
مصرف زیاد انار ترش روده‌‌‌‏ها را خراش می‌‌‌‏دهد به خصوص اگر ناشتا خورده شود ممکن است موجب التهاب روده‌‌‌‏ها شود.

برگرفته از کتاب اسرار گیاهان دارویی تالیف احمد حاجی شریفی
 
برگرفته از
انار
لینک کوتاه

دیدگاه