گوگل به دنبال ارائه خصوصیات یک انسان کاملاً سالم

نویسنده:

۰۴:۲۸:۳۸

شرکت گوگل روز ۲ ماه ژوئن تأیید کرد که در حال حاضر در حال آزمایش یک مجموعه نرم‌افزار سلامت است که «Study Kit» نام دارد. این مجموعه نرم‌افزار در مرحله آزمایشی از اپلیکیشن‌های اندروید، iOS و یک افزونه کروم ساخته شده و توسط کارخانه Google X توسعه یافته که اولین بار در ماه جولای گذشته به تفصیل شرح داده شده بود. طبق گفته TechCrunch، این مرحله آزمایشی قرار است طی سال جاری و پیش از راه‌اندازی گسترده‌تر این پروژه اجرا شود. تحقیقات پایه یا همان Baseline Study که به عنوان یک آزمایش محدود در دانشگاه‌های Stanford و Duke آغاز شده است، اطلاعات پزشکی هزاران نفر را به منظور ساخت تصویری از سلامت ایده‌آل انسان جمع‌آوری خواهد کرد.

به نظر می‌رسد نرم‌افزار Study kit طی چند ماه اخیر در حال آزمایش بوده است. این شرکت کاملاً بی‌سروصدا اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل iOS و اندروید Study Kit را در پایان ماه مارس، درست زمانی که افزونه گوگل کروم آن به مردم عرضه شد، ارائه کرد. با این حال، در ابتدا مشخص نبود که این نرم‌افزار، به عنوان اپلیکیشنی که بدون یک آدرس ایمیل مصوب قابل‌دسترس نبود، برای چه کاری مفید است. طبق گفته یکی از سخنگوهای گوگل، این شرکت در مراحل اولیه طراحی تحقیقات پایه و به دنبال راه‌هایی بود تا شرکت‌کنندگان به راحتی بتوانند اطلاعات سلامتی و عادات خود را با محققان به صورت روتین به اشتراک بگذارند. این سخنگو تأیید کرد که این اپلیکیشن‌ها در واقع روشی بودند که گوگل در حال آزمایش آن‌ها با شرکت‌کنندگان آزمایشی برنامه Baseline Study بود. اگر این اپلیکیشن‌ها در برنامه Baseline Study گسترده‌تری استفاده شوند، تنها برای افرادی که در این برنامه عضو شده‌اند، قابل‌دسترس خواهند بود.

شرکت گوگل امیدوار است اطلاعات جمع‌آوری‌شده از این پروژه هم به متخصصان پزشکی در تشخیص و درمان بیماری‌هایی مانند سرطان کمک کند و هم در روند ایجاد یک تغییر در جهت جلوگیری از مشکلات مربوط به سلامتی به جای تلاش برای درمان آن‌ها مفید واقع شود. اولین مرحله از این تحقیق، در تابستان گذشته آغاز شد و شامل ۱۷۵ نمونه ادرار و اشک از شرکت‌کنندگان بود. همچنین شرکت‌کنندگان در تحقیق دقیق‌تر موردبررسی قرار خواهند گرفت و وزن، فشارخون و رشته داده‌های ژنتیکی و مولکولی آن‌ها نیز اندازه‌گیری و بررسی خواهد شد. علاوه بر اپلیکیشن‌ها، گوگل به دنبال استفاده از ابزارهای دیگری مانند لنزهای چشمی هوشمندی است که شاخص گلوکز بدن را اندازه می‌گیرند تا داده‌های مربوط به سلامت را جمع‌آوری کند. مراحل تولید این لنزها نیز در کارخانه Google X در حال پیشرفت است.
این شرکت می‌تواند از دستگاه‌های پوشیدنی نیز برای استخراج اطلاعات از شرکت‌کنندگان استفاده کند.

شباهت زیادی بین Study kit گوگل و ResearchKit اپل وجود دارد، اما پروژه گوگل مستلزم فعالیت بیشتر بوده و گسترده‌تر از تلاش شرکت اپل است. پروژه کدباز اپل بر راه‌اندازی پروژه‌های تحقیقاتی خاص توسط سازمان‌های پزشکی متمرکز است تا کاربران اپل بتوانند در آن‌ها مشارکت داشته باشند؛ اما تحقیقات گوگل برای ارائه تعریفی از یک انسان کاملاً سالم تلاش می‌کند؛ تحقیقی که می‌تواند دستاوردهای ماندگاری در علوم پزشکی داشته باشد.

مسلماً تنها شرکتی که می‌تواند چنین کاری را انجام دهد، گوگل است. شرکت گوگل با برخورداری از بیش از یک میلیارد کاربر اندروید، در جایگاه خوبی برای جمع‌آوری داده‌های سلامت از شرکت‌کنندگان پروژه در سراسر جهان قرار دارد. همچنین این شرکت با نظارت بر روی اپلیکیشن‌های iOS و کروم، می‌تواند انتخاب‌های خوبی انجام دهد و یک جامعه نمادین از نظر علمی ارائه دهد. این امر در صورتی محقق می‌شود که افراد به عنوان بخشی از تحقیق این شرکت برای دستیابی به توصیف خصوصیات یک فرد سالم، ثبت‌نام کنند.
 
 

برگرفته از
انسان کاملاً سالم
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “گوگل به دنبال ارائه خصوصیات یک انسان کاملاً سالم”
  1. بسیار جالب است خواهشمند هست بیشتر در مورد اینکه چگونه ثبت میشود وکی در ایران میتواند مورد استفاده قرار کیرد مطلب بنویسید