کشف ابزارهای چوبی مدفون شده در اعماق سنگ آهک

نویسنده:

۱۰:۵۴:۴۴

دراواخر قرن ۱۸ میلادی کارگران یک معدن سنگ قدیمی در فرانسه موفق به کشف یک سایت سنگ‌تراشی عجیب شدند. در این منطقه که از ۱۱ لایه سنگ آهک که توسط بستری از خاک رس مخلوط شده با شن و ماسه جدا شده، دسته چکش‌های چوبی و ابزارهای دیگر چوبی که برای کار بر روی سنگ عقیق استفاده می‌شده و یک سنگ نیمه تراشیده شده نیز در آن محل یافت شده است.

گزارش این کشف که توسط «کانت بوربن» به ثبت رسیده، توسط مجله‌ی علوم و هنر سال ۱۸۲۰ از زبان فرانسه به زبان انگلیسی ترجمه و چاپ شد. بوربن نوشت: «ما در اینجا یک اثر هنری از یک کاری که توسط دست انسان خلق شده داریم. مکان‌هایی که در عمق ۵۰ متری زمین و با ۱۱ لایه از سنگ آهک فشرده پوشیده شده است. شواهد موجود نشان می‌دهد که آثار در همان مکان ایجاد شده است. حضور انسان در آن منطقه قبل  از شکل گیری این سنگ‌ها بوده است و این‌که در آن زمان به درجه‌ای از تمدن رسیده بودند که هنر را شناخته و با شکل دادن به سنگ‌ها آن را نشان می‌دادند.»

پیش از از این تصور می‌شد که میلیون‌ها سال لازم است تا سنگ آهک در اطراف چوب شکل بگیرد، ولی در سال‌های اخیر تحقیقات نشان داده که اگر چوب تحت شرایط خاصی، به طور مثال در معرض آب غنی شده در تماس باشد، می‏تواند ظرف مدت چند سال یا چند دهه محکم شود.

بدلی از چکش لندن در اسلایدی ارائه شده توسط «دکتر داگ نیوتون» از یک سازمان غیرانتفاعی با عنوان مطالعات خلقت تثلیث. (Screenshot/YouTube)

«گلن جی کوبال» نیز در ایالت تگزاس، یک چکش در سنگ آهک یافت که مربوط به ۱۰۰ میلیون سال قبل بوده است. وی گفت که سنگ آهک به سرعت می‌تواند در اطراف اشیاء شکل بگیرد. از قرن بیستم توده‌هایی از مواد معدنی سخت که در اطراف اشیاء پوشیده شده‌اند، شناخته شده‌اند.

آیا سنگ آهک در زمان‌های اخیر در اطراف این ابزار در معدن فرانسه شکل گرفته است یا زمان‌های دور این اتفاق افتاده است؟ هنوز این سوال وجود دارد که آیا شرایط مناسب برای شکل گیری سنگ‌آهک در اطراف ابزار چوبی در دوره‌ی زمانی کوتاه وجود داشته است، یا این شکل گیری در طول مدت میلیون‌ها سال بوده است.

در هر صورت این مکان در فرانسه از مکان‌های عجیب و ناشناخته است . آن منطقه می‌تواند بخشی از یک تمدن طولانی با تمدنی بسیار پیشرفته باشد که منقرض شده است.

برگرفته از
کشف
لینک کوتاه