ایران اپس، اولین ارائه دهنده عمده اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی (VR) در ایران

نویسنده:

۱۱:۵۱:۳۷

محفظه‌ای در جلوی این هدست ها دیده میشود که در واقع گوشی هوشمند تان را میتوانید داخل آن قرار دهید به طوری که صفحه نمایشگر آن رو به چشم ها قرار گیرد. این هدست‌ها که معروفترین آنها Google Cardboard است در قسمت چشمی خود دارای دو لنز هستند که با زاویه نسبت به هم قرار گرفته اند. در واقع نوع لنزها و زاویه قرارگیری آنها با هم باعث میشود تصویری که در صفحه نمایشگر گوشی نشان داده میشود به صورت سه بعدی به نظر برسد، تکنیکی مشابه با آنچه در سینماهای سه بعدی به کار میرود.
 
مدتی است یک سری اپلیکیشن هایی نیز به بازار آمده اند که در انتهای نام آنها VR (مخفف Virtual Reality به معنای واقعیت مجازی) دیده میشود. کلمه VR در انتهای نام این اپلیکیشن ها به آن معناست که میتوان محیط اپلیکیشن را با استفاده از هدست های واقعیت مجازی به صورت کاملا سه بعدی تجربه کرد. بعضی از این اپلیکیشن ها کاربردی، گروهی تفریحی با تمرکز روی موضوع گردشگری و برخی دیگر بازی هستند. خوب، تجربه یک بازی آن هم به صورت کاملا سه بعدی میتواند تجربه ای هیجان انگیز باشد. فرض کنید همین بازی های اکشن اول شخص را بتوانید در محیطی سه بعدی تجربه کنید یا مثلا بازی های ترسناک که در آنها باید از اتاقی به اتاق دیگر بروید و با ارواح خبیثه روبرو شوید. اگر محیط این بازی ها سه بعدی باشد جذابیت بیشتری خواهد داشت. البته هر بازی معمولی را نمیتوان فقط با قرار دادن گوشی در محفظه هدست واقعیت مجازی در حالت سه بعدی تجربه کرد. بازی های واقعیت مجازی همانطور که گفتیم در انتهای نامشان کلمه VR دیده میشود. اساسا کدنویسی این بازی ها با بازی های معمولی متفاوت است و فعلا در مراحل اولیه توسعه خود هستند به همین دلیل اینگونه بازی ها پر و بال چندانی پیدا نکرده اند و طرفدارانی زیادی هم ندارند. البته توسعه دهندگان این بازی ها با انتخاب موضوعاتی همچون سفر در فضا، فرار از خانه وحشت، مسابقه اتومبیل رانی و از این قبیل که تجربه آنها در محیطی سه بعدی بسیار لذت بخش تر است سعی کرده اند جایی برای آنها بین کاربران باز کنند.
 
در مقابل محبوبیت اپلیکیشن های تفریحی با موضوع گردشگری و اپلیکیشن های کاربردی که از محیط واقعیت مجازی استفاده کرده اند در حال افزایش است. برخی از اپلیکیشن های تفریحی با موضوع گردشگری در این حوزه شامل تورهای گردشگری در شهرهای معروف دنیا مثل لندن، توکیو، قاهره و … هستند و برخی شما را به بازدید از بزرگترین موزه های دنیا میبرند. این که بتوانید بدون سفر کردن به کشوری خارجی از موزه های آن بازدید کنید و آثار هنری آن را ببینید یا به بازدید از جاذبه های گردشگری شهرهای معروف دنیا بروید بدون آنکه از روی صندلی تان تکان بخورید میتواند تجربه مفرحی باشد. اپلیکیشن های کاربردی هم که جای خود را دارند. فرض کنید بتوانید اپلیکیشنی تولید کنید که اجناس فروشگاه تان را به صورت سه بعدی به مشتریان آن هم بدون آنکه مجبور باشند منزل یا محل کار خود را ترک کنند نشان دهد یا اپلیکیشنی درست کنید که بتواند محیط غرفه شما در نمایشگاهی خاص را به صورت سه بعدی بازنمایی کند. فکر میکنید ایجاد این اپلیکیشن ها و ارائه آنها به مشتریان تا چه اندازه میتواند در موفقیت کاری شما موثر باشد؟ در دنیایی که عرضه کالاها در محیط اینترنت به تدریج رواج بیشتری پیدا میکند و روش های خرید سنتی جای خود را به روش های خرید آنلاین میدهند آیا بازدید از محیط یک فروشگاه و اجناس آن به صورت سه بعدی که تا به حال ممکن نبوده ولی به لطف عرضه هدست های واقعیت مجازی ممکن شده نمیتواند در موفقیت آن فروشگاه موثر باشد؟
 
در زمینه عرضه اپلیکیشن های واقعیت مجازی در ایران، اپ استور ایران اپس را میتوان پرچم دار دانست. جستجوی عبارت VR در هر کدام از اپ استورهای معروف ایرانی نتایج زیر را در بر داشت: کافه بازار: 1 اپلیکیشن واقعیت مجازی، مایکت: 3 اپلیکیشن، کندو: 3 اپلیکیشن، اپینیک: صفر اپلیکیشن، پارس هاب: 7 اپلیکیشن و ایران اپس: بیش از 100 اپلیکیشن. شایان ذکر است که این جستجو در تاریخ 12 خرداد 1394 انجام شده است و مد نظر اپلیکیشن هایی بوده است که کلمه VR در نام آنها به کار رفته است. البته همانطور که میدانید اکثر قریب به اتفاق اپلیکیشن های واقعیت مجازی در نام خود کلمه VR را دارند و کمتر اپلیکیشنی را میتوانید پیدا کنید که از این قانون تبعیت نکرده باشد.
 
اپلیکیشن‌های زیر نمونه‌ای از اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی هستند که در ایران اپس عرضه شده‌اند:
Western VR (غرب وحشی) – http://iranapps.ir/app/com.fibrum.westernvr
Tokyo VR Cardboard (بازدید از توکیو) – http://iranapps.ir/app/com.candlify.tokyovr
VR Forklift Simulator (شبیه ساز لیفتراک) – http://iranapps.ir/app/com.JanRaacke.VRForkliftSimulatorDemo
Sharks VR (کوسه ها) – http://iranapps.ir/app/com.lakento.sharksvr
InMind VR (Cardboard) (سفری به ذهن) – http://iranapps.ir/app/com.nivalvr.inmind
Zombie Alien Hunter VR (شکارچی بیگانگان) – http://iranapps.ir/app/menaliroqs.zombiealienhuntervr
Subway Surfing VR (موج سواری) – http://iranapps.ir/app/com.interactiveentertainmentstudios.subwaysurfingvr
Dino Tours VR (رویارویی با دایناسورها) – http://iranapps.ir/app/com.at.dino.tours.vr
VR Cosmic Roller Coaster (سفری به فضا) – http://iranapps.ir/app/com.Cosmic.rollercoaster
London VR (تور مجازی لندن) – http://iranapps.ir/app/com.rewindfx.londonvr
UAE VR (تور مجازی امارات) – http://iranapps.ir/app/ae.gov.tra.uaevr
VR Horse (اسب سواری) – http://iranapps.ir/app/com.JanRaacke.VRHorse
SpaceTerror VR (وحشت در فضا) – http://iranapps.ir/app/kos.is.working
VR Hunter (شکار مرغابی) – http://iranapps.ir/app/com.virtualizar.DHVR
Crazy Speed Racing VR (مسابقه اتومبیل رانی) – http://iranapps.ir/app/com.racingapps.CSRVR
VR Commando Strike – 3D FPS (حمله کماندو) – http://iranapps.ir/app/com.absologix.vr.commando.strike
 
 
 
 
برگرفته از
اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی
لینک کوتاه

دیدگاه