گالری جانا میزبان جلوه‌هایی از کاشی‌کاری کرمان

نویسنده:

۰۴:۵۲:۵۹

هنر کاشی‌کاری یکی از کهن‌ترین تزئینات معماری ایرانی است. این هنر که قدمت آن به بیش از ۷۵۰ سال می‌رسد، در بناهای تاریخی استان کرمان بسیار دیده می‌شود. کاشی‌های منحصر به‌فردی با طرح‌ها و نقش‌های متنوع، در بناهایی چون مقبره‌ها، مساجد، کاروانسراها، بازارها، حمام‌ها و مدارس از زمان‌های گذشته به جای مانده است.

 

خانم تکلو هدف از خلق این مجموعه را، گردآوری بخشی از بهترین و زیباترین نقوش کاشی‌های تاریخی کرمان در قالب نقاشی، جهت معرفی به علاقمندان ایرانی  و همچنین آشتی دادن هنر معماری  با نقاشی دانست.
این هنرمند نقاش ضمن خلق ترکیب بندی‌های جدید در آثارش، سبک‌هایی چون اسلیمی‌ها، ختایی‌ها، نقاشی قهوه‌خانه‌ایی، گل و مرغ و انواع روش‌های مختلف کاشی کاری را به تصویر کشیده است.
به گفته خانم تکلو، در بخشی از نقاشی‌ها، موتیف‌های موجود در یک فضای معماری با ترکیبی جدید، به نمایش درآمده‌اند؛ و در تعدادی تنها به عنوان نشان شاخص بنا، بخشی از فضای تابلو را به خود اختصاص داده‌اند، و در برخی دیگر با هدف زنده نگه‌داشتن نقش‌هایی که آثار تخریب در آن‌ها کاملا آشکار شده بود، تصاویر عیناً بازافرینی شده‌اند.
این آثار که با تکنیک گواش اجرا شده است، در نگارخانه‌های‌ مختلف به نمایش در آمده و توجه بسیاری را معطوف هنر و جلوه‌های زیبای معماری ایرانی ساخته است.

آورد – نمایش نبرد سیمرغ و اژدهاست که در آیین‌های مختلف نمادی از آسمان و زمین، مرگ و زندگی و نبرد بین خیر و شر بوده است- نمایشگاه نقاشی‌های عفت تکلو ، گالری جانا
رهاد- تزئینات طاق نماهای کاروانسرای گنجعلی‌خان کرمان- نمایشگاه نقاشی‌های عفت تکلو ، گالری جانا
گلخن – طرح کاشی‌های کار شده در حمام ابراهیم خان ظهیر الدوله کرمان – نمایشگاه نقاشی‌های عفت تکلو ، گالری جانا
بزم – طرح‌های قهوه خانه ای از کاشی‌های حمام گنجعلی خان – نمایشگاه نقاشی‌های عفت تکلو ، گالری جانا
دیبا – تصویر نقشی در حمام ابراهیم‌خان ظهیرالدوله کرمان – نمایشگاه نقاشی‌های عفت تکلو ، گالری جانا
عفت تکلو – خالق نگاره‌های کاشی‌های تاریخی کرمان
برگرفته از
کاشی‌کاری کرمان
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “گالری جانا میزبان جلوه‌هایی از کاشی‌کاری کرمان”