سرنوشت فایل‌ها و برنامه‌ها به هنگام نصب ویندوز ۱۰

نویسنده:

۰۵:۱۲:۴۶

ویندوز ۱۰ که قرار است روز ۲۹ ماه جولای ارائه شود، به مدت یک سال برای تمام کاربران ویندوز ۷ و ویندوز ۸٫۱ رایگان خواهد بود. همچنین این سیستم‌عامل به صورت مستقیم به ویندوز ۱۰ ارتقاء می‌یابد؛ یعنی شما می‌توانید ویندوز ۱۰ را در ویندوز ۷ یا ۸٫۱ نصب کرده و از آن استفاده کنید.
ویندوز ۱۰ نشان می‌دهد که مایکروسافت قصد دارد پس از اشتباهات زیادی که در ساخت ویندوز ۸ مرتکب شد، دوباره به اوج بازگردد.
با این حال همه نرم‌افزارها به راحتی ارتقاء نمی‌یابند. گاهی اوقات مشکلات سازگاری باعث کندی فرآیند ارتقاء به ویندوز ۱۰ می‌شود. برخی از سخت‌افزارهای خاص ممکن است با ویندوز ده سازگار نباشند یا برخی نرم‌افزارها ممکن است پشتیبانی نشوند یا نیازمند به‌روزرسانی یا نصب مجدد باشند. چگونه متوجه می‌شوید سخت‌افزار و نرم‌افزارهایی که شما در ویندوز ۷ یا ۸٫۱ اجرا می‌کنید، پس از ارتقا به ویندوز ۱۰ کار خواهند کرد یا خیر.

بررسی مسائل مربوط به سازگاری
آن دسته از نرم‌افزارهایی که در ویندوز ۷ یا ۸٫۱ اجرا می‌کنید باید یک آیکون ویندوز ۱۰ داشته باشند. این آیکون در ۱ ماه ژوئن به منظور حفاظت از کاربران به هنگام ارائه کپی رایگان ویندوز ۱۰ که در ۲۹ جولای عرضه می‌شود، معرفی شد. این بسته به طور خودکار روی کامپیوتر شما دانلود می‌شود. با این حال در هر صورت، شما هنوز هم می‌توانید کامپیوتر خود را از نظر اینکه کدام سخت‌افزار و نرم‌افزارها ممکن است با ویندوز ۱۰ شما سازگار نباشد، چک کنید.
بر روی آیکون Get Windows 10 کلیک کنید. در پنجره ارتقاء به ویندوز ۱۰، بر روی آیکون با سه خط افقی کلیک کنید. از پنجره سمت چپی که ظاهر می‌شود، بر روی لینک Check your PC کلیک کنید. یک گزارش از سازگاری‌ها باز می‌شود که به شما می‌گوید ویندوز ۱۰ بر روی این کامپیوتر کار می‌کند یا خیر. همچنین احتمالاً فهرستی از هر گونه سخت‌افزار و نرم‌افزاری که ممکن است به طور کامل سازگار نباشد یا با ویندوز ۱۰ کار نمی‌کند، مشاهده خواهید کرد.
اگر مشکلات مربوط به سازگاری شما زیاد است، وحشت‌زده نشوید. به یاد داشته باشید که ویندوز ۱۰ هنوز در حالت بتا (نسخه آزمایشی) قرار دارد و نسخه نهایی آن هنوز ارائه نشده است. مایکروسافت و فروشندگان شخص ثالث نزدیک به دو ماه فرصت دارند تا مسائل مربوط به سازگاری و هر گونه اشکال و باگ‌های بالقوه را برطرف کنند. حتی زمانی که ۲۹ جولای برسد، بهتر است فوراً به ارتقاء به ویندوز ۱۰ نپردازید. شما یک سال برای ارتقاء رایگان فرصت دارید. چند هفته یا یک ماه پس از آغاز کار سیستم‌عامل جدید صبر کنید تا برخی از این مشکلات سازگاری حل شود.

بررسی اطلاعات مایکروسافت
همچنین می‌توانید جزئیات ویندوز ۱۰ را از طریق صفحه Specifications ویندوز ۱۰ بررسی کنید. بخش نکات مهم در این صفحه توضیح می‌دهد که کدام موارد به ویندوز ۱۰ راه می‌یابند و کدام موارد در ویندوز ۱۰ وجود نخواهند داشت.
 خبر خوب این است که اسناد و فایل‌های شخصی شما بدون هیچ مشکلی به ویندوز ۱۰ انتقال می‌یابند. با این حال، بهتر است تمام فایل‌های شخصی‌ خود را به یک هارد اکسترنال یا منابع دیگر انتقال دهید تا در محل امنی باشند. اپلیکیشن‌ها و تنظیمات ویندوز نیز پس از ارتقا دست‌نخورده باقی می‌مانند. با این حال، مایکروسافت هشدار می‌دهد برخی از اپلیکیشن‌ها یا تنظیمات ممکن است به ویندوز ۱۰ انتقال نیابند.
شرکت مایکروسافت این موضوع را این‌گونه توضیح می‌دهد:
«قابلیت ارتقاء یک دستگاه به عواملی غیر از مشخصات سیستم بستگی دارد. این عوامل عبارت‌اند از پشتیبانی سخت‌افزاری و درایوری، سازگاری با اپلیکیشن‌ و پشتیبانی از قابلیت‌ها. این عوامل به این موضوع که این دستگاه، مشخصات سیستم موردنیاز برای ویندوز ۱۰ را دارد یا خیر، ربطی ندارد».
طبق گفته مایکروسافت، آنتی‌ویروس‌های شخص ثالث و اپلیکیشن‌های ضد نرم‌افزارهای مخرب در طول ارتقاء حذف می‌شوند. سپس پس از اتمام ارتقاء، آخرین نسخه از این اپلیکیشن‌ها نصب می‌شود. طی این فرآیند، اشتراک آنتی‌ویروس شما همچنان معتبر است. در غیر این صورت Windows Defender فعال خواهد شد.
برخی برنامه‌های موجود روی کامپیوتر یا تبلت بایستی قبل از ارتقا به ویندوز ۱۰ حذف شوند.
هر برنامه‌ای که دچار مشکل سازگاری با ویندوز ۱۰ باشد، قبل از ارتقا حذف خواهد شد؛ بنابراین، شاید شما احتیاج داشته باشید که نام این اپلیکیشن‌ها را به خاطر بسپارید و ببینید نسخه‌های جدید و یا به‌روزرسانی شده آن‌ها را می‌توان پس از ارتقاء به ویندوز ۱۰ نصب کرد یا خیر.
 بر اساس آخرین پیش‌نمایش فنی ویندوز ۱۰، ظاهراً مایکروسافت به بسیاری از شکایات کاربران در مورد ویندوز ۸ توجه کرده و سیستم‌عاملی تازه‌تر که کاربرد آن ساده‌تر است، ارائه کرده است؛ بنابراین پس از رفع مسائل و مشکلات مربوط به سازگاری، ارتقاء از ویندوز ۸٫۱ و حتی از ویندوز ۷ به ویندوز ۱۰، ارزشش را دارد.

 

برگرفته از
ویندوز ۱۰
لینک کوتاه