آیا مولتی‌ویتامین‌ها واقعاً مؤثر هستند؟

نویسنده:

۰۲:۵۲:۴۸

افراد مختلف با گروه‌های سنی متفاوت از مولتی‌ویتامین‌ها استفاده می‌کنند و معمولاً اولین مکملی است که ترجیح می‌دهند خریداری کنند. از آنجا که فرمول‌های بسیاری برای ساخت مولتی‌ویتامین وجود دارد، این مکمل باعث ایجاد یک صنعت زیرمجموعه در حوزه مکمل‌ها شده است.
با این حال باید بدانید همه افراد به مولتی‌ویتامین نیاز ندارند. افرادی که دچار کمبود مواد مغذی هستند و نمی‌توانند از طریق رژیم غذایی این مواد را به دست آورند، می‌توانند از مزایای مولتی‌ویتامین‌ها بهره ببرند. با این حال باز هم بایستی به نوع فرمول مولتی‌ویتامینی که می‌خرند، توجه کنند.

مولتی‌ویتامین‌های استاندارد
رایج‌ترین فرمول مولتی‌ویتامین دارای ۱۰۰ درصد میزان پیشنهادی مواد مغذی موردنیاز بدن در روز است. برخی ترکیبات مانند منیزیم و کلسیم از نظر فیزیکی برای قرار گرفتن در کپسول‌های مولتی‌ویتامین بسیار بزرگ هستند. همچنین آهن نیز حذف می‌شود.
مولتی‌ویتامین‌های استاندارد برای افرادی که مواد مغذی لازم را از طریق رژیم غذایی به دست نمی‌آورند، مؤثر واقع می‌شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که مکمل‌های مولتی‌ویتامین استاندارد عوارض جانبی ندارند؛ اما ممکن است برای افراد سالم فایده‌ای نداشته باشند.

مولتی‌ویتامین‌های آزمایشی
برخی فرمول‌های مولتی‌ویتامین‌ها حاوی ۱۰۰ درصد میزان پیشنهاد شده از ویتامین‌های ضروری هستند؛ اما یک سری مواد ضد اکسیداسیون و فیتوکمیکال اضافی نیز دارند که ادعا می‌شود اثرات مرگباری بر جای می‌گذارند.
این فرمول‌ها با افزایش احتمال ابتلا به سرطان ارتباط دارند؛ زیرا بسیاری از مواد ضد اکسیداسیون ادعا می‌کنند مبتنی بر محتوای ویتامین E هستند که دوز بالای ۴۰۰ واحد بین‌المللی که ۱۸ بار بیشتر از میزان پیشنهاد شده در روز است، ممکن است اثرات منفی داشته باشد.
برخی مواد اضافی موجود در این فرمول‌ها خنثی هستند و تأثیری ندارند، مانند محتوای ویتامین C که هیچ خاصیتی نیز ندارد.
توصیه می‌شود به عنوان مکمل از این مولتی‌ویتامین‌ها استفاده نکنید.

مولتی‌ویتامین‌های اضافی
این گروه از مولتی‌ویتامین‌ها دارای فرمولی هستند که به میزان مورد استفاده و دوزهای پیشنهاد شده اعتنایی ندارد. این مولتی‌ویتامین‌ها، ویتامین نیستند، بلکه ترکیبی از مکمل‌ها و ترکیبات دیگر هستند.
از این ویتامین‌ها نیز نباید استفاده کنید.
مکمل‌های مولتی‌ویتامینی که فهرستی از مقدار هر کدام از مواد اولیه را ارائه می‌دهند، مطمئن هستند؛ اما بایستی تنها در صورت مفید بودن مواد اولیه برای سلامت عمومی بدن، مورد استفاده قرار بگیرند.

آیا به مولتی‌ویتامین نیاز دارید؟
مولتی‌ویتامین‌ها نیز همانند تمام مکمل‌های دیگر نباید بدون دلیل موجه استفاده شوند. قبل از خرید یک مکمل جدید، برچسب آن را بخوانید و از خود بپرسید:
۱. کدام مواد اولیه موجود در این مکمل برای سلامتی من مفید است؟
۲. کدام مواد اولیه موجود در این مکمل برای سلامتی من مضر است؟
۳. آیا این مواد اولیه به من آسیب می‌رسانند؟
۴. آیا اگر مواد اولیه را به صورت مجزا بخرم، گران‌تر از این مکمل مولتی‌ویتامین خواهد بود؟

 

برگرفته از
مولتی‌ویتامین‌ها
لینک کوتاه