خواص چای سبز

نویسنده:

۱۰:۵۹:۲۱

چای سبز همواره باعث آغاز تحقیقات جدیدی می‌شود که در نهایت این گیاه را به دلیل برخورداری از آنتی‌اکسیدان‌های مفید ستایش می‌کنند. ترکیباتی همچون کاتچین و پلی‌فنول‌ها احتمالاً به مقابله با بیماری‌های قلبی، سرطان و آرتروز کمک می‌کنند. پس یک فنجان چای سبز برای خود آماده کنید و برای آشنایی با خواص این گیاه با ما همراه باشید.

بهداشت دهان و دندان
آیا هر روز دندان‌های خود را مسواک می‌زنید و نخ دندان می‌کشید تا بهداشت دهان و دندان را کامل رعایت کنید؟ فکر می‌کنید نوشیدن چای سبز چه تأثیری بر روی دندان‌ها می‌گذارد؟
محققان ژاپنی متوجه شده‌اند که فراوانی آنتی‌اکسیدانی به نام کاتچین در چای سبز از رشد باکتری مسئول بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. همچنین کاتچین باعث کاهش بوی بد دهان می‌شود.

سلامت پوست
گذراندن اوقات شاد و مفرح در زیر نور خورشید به معنای قرار گرفتن در معرض اشعه UV‌ نیز هست. طبق برآورد جامعه سرطان‌های آمریکا، هر سال بیش از سه میلیون نفر دچار سرطان پوست می‌شوند. احتمالاً با نوشیدن یک فنجان چای سبز می‌توانید احتمال ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید.
چای سبز حاوی میزان زیادی آنتی‌اکسیدان EGCG است. تحقیقات نشان داده‌اند این ترکیب می‌تواند تومورهای سرطانی پوست را کاهش داده یا حتی از بین ببرد.

سلامت قلب
طبق گفته مرکز پیشگیری و درمان بیماری‌های آمریکا، هر سال بیماری‌های قلبی باعث مرگ ۱ نفر از هر ۴ نفر در آمریکا می‌شود.
اگرچه احتمال پیشگیری از حملات قلبی توسط چای سبز بسیار پایین است؛ اما طبق یک تحقیق یونانی، چای سبز عملکرد رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد. یک تحقیق جدید دیگر نشان داد که چای سبز می‌تواند فشارخون و کلسترول را کاهش دهد.

مفاصل
برخی تحقیقات نشان دادند که بین چای سبز و پیشگیری از آرتروز روماتیسمی ارتباط وجود دارد. تحقیق دانشگاه میشیگان نشان داد ترکیب EGCG می‌تواند تولید مولکول‌های خاصی که باعث بروز علائم آرتروز روماتیسمی مانند آسیب و التهاب مفاصل می‌شوند، متوقف کند.

سلامت چشم‌ها
آیا می‌دانستید بافت چشم‌ها نیز می‌تواند آنتی‌اکسیدان‌ها را جذب کند؟ طبق یک تحقیق از دانشگاه هنگ‌کنگ، مواد مفید موجود در چای سبز مانند EGCG به بافت چشم‌ها نیز راه می‌یابند. این مواد محافظت در برابر بیماری‌های چشمی مانند آب‌سیاه را افزایش می‌دهند.

سلامت مغز
ترکیب EGCG موجود در چای سبز همچنان نتایج مثبتی بر روی سلامت بدن مانند بیماری آلزایمر دارد.
چای سبز که سرشار از آنتی‌اکسیدان است، از تشکیل پلاک‌هایی که باعث زوال مغز در بیمارهای مبتلا به این بیماری می‌شود، جلوگیری می‌کند. همچنین چای سبز می‌تواند فعالیت‌های ذهنی را بهبود بخشد.

خواب
آپنه خواب باعث می‌شود وقفه‌های کوتاهی در تنفس و جریان اکسیژن به مغز ایجاد شود. این بیماری می‌تواند روی حافظه و یادگیری تأثیر منفی داشته باشد.
طبق تحقیقات دانشگاه Louisville، ترکیبات قوی آنتی‌اکسیدان‌های چای سبز به افراد مبتلا به آپنه خواب کمک می‌کنند.

یادآوری
قبل از گذاشتن کتری روی گاز، توجه داشته باشید که تحقیقات در مورد مزایا و معایب چای سبز همچنان ادامه دارد. به هنگام اضافه کردن چیز جدیدی به رژیم غذایی عادی خود، محتاط باشید.
هم کافئین و هم فلوراید به صورت طبیعی در چای سبز وجود دارند؛ اما میزان آن‌ها زیاد نیست. همچنین اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، از پزشک یا داروخانه سؤال کنید که آیا چای سبز با داروهایتان تداخل دارد یا خیر.

 

برگرفته از
چای سبز
لینک کوتاه

دیدگاه