تأثیر ماه تولد بر روی سلامتی

نویسنده:

۰۱:۱۸:۴۹

Mary Boland، دانشجوی PH در دانشگاه Columbia، در حال بررسی تحقیقات قدیمی مرتبط با ارتباط میان زمان تولد انسان و احتمال بروز آسم بود. در همین حین ایده این تحقیق جدید به ذهنش رسید که در نشریه Journal of the American Medical Informatics Association منتشر شده است. آیا ماه تولد بر سلامت انسان در طول زندگی تأثیر می‌گذارد؟
طبق گفته یکی از محققان، «ظاهراً اگر نوزادی طی چند ماه اول زندگی، در معرض سطح بالایی از مایت‌های خاکی قرار بگیرد، احتمال ابتلا به آسم در طول زندگی بیشتر می‌شود. این نوع تحقیق به روشی کاملاً قدیمی انجام شده است».

این محققان با دسترسی به داده‌های حدود ۱٫۷ میلیون بیمار که بین سال‌های ۱۹۸۵ الی ۲۰۱۳ در مراکز پزشکی موردنظر تحت درمان قرار گرفته بودند، از یک الگوریتم برای بررسی رابطه میان ماه تولد و احتمال ابتلا به بیماری استفاده کردند. هدف از این کار این بود که ببینند آیا بیماری‌های خاصی در زمان‌های خاصی از سال بیشتر شایع هستند یا خیر.
در کل، ظاهراً نوزادان ماه مه کمترین احتمال ابتلا به بیماری و نوزادان ماه اکتبر، بیشترین احتمال ابتلا به بیماری را دارند.

در واقع محققان ۵۵ بیماری را کشف کردند که با فصل تولد فرد ارتباط داشت. همچنین ۱۶ ارتباط کاملاً جدید کشف شد که ۹ مورد از آن‌ها به بیماری‌های قلبی ربط داشت.
طبق گفته یکی از محققان، «تعجب‌برانگیزترین نتیجه این تحقیق، این بود که متوجه شدیم افرادی که در اواخر زمستان یا اوایل بهار به دنیا آمده‌اند، بیشتر احتمال دارد که به بیماری‌های قلبی مبتلا شوند. همچنین تنها یک نوع بیماری قلبی با ماه تولد ارتباط نداشت».

افرادی که در ماه مارس به دنیا آمده‌اند بیشتر به دل لرزه قلبی، ضعف تراکمی قلب و اختلالات دریچه میترال مبتلا می‌شوند. محققان معتقدند از هر ۴۰ نفر مبتلا به این بیماری‌ها ۱ نفر به دلیل عامل فصل تولد به این بیماری مبتلا می‌شود. همچنین محققان معتقدند این موضوع با نوسان سطح ویتامین D ارتباط دارد. از آنجا که بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ در آمریکا محسوب می‌شوند، این تحقیق می‌تواند به دکترها کمک کند در مراحل اولیه پیشگیری کنند.
احتمال ابتلا به بیماری‌هایی که با ماه تولد ارتباط دارد، معمولاً توسط تغییر عوامل محیطی و اکتسابی مشخص می‌شود. به عنوان مثال، محققان متوجه شدند احتمال ابتلا به آسم در بیماران نیویورک در متولدین ماه جولای و اکتبر به شدت زیاد است. طبق یک تحقیق قبلی در دانمارک، این احتمال برای افرادی که در ماه‌های مه و اوت متولد شده بودند، بیشتر است. نور خورشید یک عامل مؤثر در آسم است که توسط مایت‌های خاکی تشدید می‌شود.

بیماری ADHD در متولدین ماه‌های آخر مانند اواخر نوامبر بیشتر می‌شود؛ زیرا این افراد نسبت به هم‌سن‌وسال‌های خود در مدرسه نسبتاً نارس هستند. حد سنی کودکان مدرسه‌ای در نیویورک ۳۱ دسامبر است.
محققان امیدوارند این داده‌ها به کشف عوامل خطرزای جدید برای برخی از بیماری‌ها کمک کند. با این حال، اگرچه این تحقیق اطلاعات مهمی برای تحقیقات بعدی فراهم آورده، اما نیازی نیست در مورد احتمال ابتلا به بیماری‌های مربوط به ماه تولد خود نگران باشید.

این احتمال را می‌توان به تجزیه‌وتحلیل‌های ژنتیکی ربط داد. سبک زندگی، رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمی در تعیین میزان سلامت افراد محسوب می‌شوند.

برگرفته از
ماه تولد
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “تأثیر ماه تولد بر روی سلامتی”