۴ ماه غذایی مفید برای مغز

نویسنده:

۰۲:۳۸:۴۶

تحقیقات نشان می‌دهند یک سری غذاهای خاص می‌توانند اثرات ناشی از فراموشی، زوال عقل و حتی بیماری آلزایمر را که همزمان با افزایش سن مشاهده می‌شوند، کاهش دهند.
طبق یک تحقیق جدید که در نشریه Alzheimer’s & Dementia منتشر شده است، یک رژیم غذایی جدید که رژیم غذایی ذهن (MIND) نام گرفته، می‌تواند احتمال ابتلا به آلزایمر را تا 35 درصد کاهش دهد. البته محققان اظهار داشته‌اند که لازم نیست تمام جزئیات این رژیم غذایی را رعایت کنید. حتی شرکت‌کنندگان در این تحقیق که حد متوسط این رژیم را رعایت کردند، احتمال ابتلا به آلزایمر را تا 35 درصد کاهش دادند.

حتماً می‌پرسید طبق این رژیم غذایی چه چیزهایی باید برای صبحانه، ناهار و شام بخورید؟ این رژیم ترکیبی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای و Dash است که هر دو مدل رژیم به دلیل مزایایی که برای قلب دارند و استفاده از میزان زیادی سبزی، میوه، چربی‌های سالم و پروتئین‌های خالص بسیار مورد تحسین قرار گرفته‌اند.
طبق گفته یک متخصص، آنچه برای قلب مفید باشد، برای مغز نیز مفید است. مغز به 20 درصد خونی که قلب پمپ می‌کند، نیاز دارد تا اکسیژن و سوخت کافی را به دست آورد. یعنی اگر قلب شما سالم نباشد، سلول‌های مغزی ممکن است در عملکرد خود دچار مشکل شوند.
برای سوخت‌رسانی به مغز خود، از مواد غذایی زیر که نقش مهمی در رژیم MIND دارند، بیشتر استفاده کنید.

ماهی چرب
غذاهای دریایی حداقل دو ماده مغذی دارند که به شما کمک می‌کند ذهن فعالی داشته باشید؛ چربی‌های امگا 3 و ویتامین D. طبق یک تحقیق، افرادی که 3 بار در هفته ماهی‌هایی مانند سالمون، تن و هالیبوت می‌خورند، احتمال ابتلا به آلزایمر را تا 40 درصد کاهش می‌دهد. چربی‌های امگا 3 دارای DHA و EPA هستند که به میزان زیادی در مغز وجود دارد و برای عملکرد بهینه مغز ضروری است. همچنین ماهی‌های چرب منبع خوبی از ویتامین D محسوب می‌شوند که از مغز محافظت می‌کند. تنها یک تکه 113 گرمی از ماهی سالمون پخته حاوی 600 واحد بین‌المللی ویتامین D است.
سبزی‌های برگ‌دار سبزرنگ
سبزی‌های سبزرنگ مانند اسفناج، کلم‌برگ و  غیره سرشار از ویتامین K هستند که روند افول فعالیت‌های ذهنی را کند می‌کند. طبق یک تحقیق، افرادی که هر روز 1 الی 2 وعده سبزی‌های برگ‌دار می‌خورند، فعالیت‌های مغزی فردی را دارند که 11 سال جوان‌تر است.
روغن‌زیتون
روغن‌زیتون منبعی فوق‌العاده از پلی فنول‌ها محسوب می‌شود که آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی هستند که از پیری جلوگیری کرده و مانع بروز مشکلات ناشی از بیماری‌ها در حافظه می‌شوند. طبق یک تحقیق، روغن‌های زیتونی که درجه خلوص آن‌ها بیشتر است و Extra Virgin نامیده می‌شوند، حافظه و یادگیری را بهبود می‌بخشند. همچنین مواد موجود در روغن‌زیتون با کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر ارتباط دارند.
بلوبری
این توت فوق‌العاده حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام anthocyanin است که مزایای بسیاری برای مغز دارد. طبق یک تحقیق اخیر، این آنتی‌اکسیدان می‌تواند موانع خونی-مغزی را رد کند، از اکسیداسیون سلول‌های مغزی جلوگیری نماید و ارتباط بین عصب‌های مغز را بهبود بخشد. طبق یک تحقیق در مورد 16 هزار زن بالای 70 سال، زنانی که در هفته 2 فنجان یا بیشتر بلوبری یا توت‌فرنگی مصرف می‌کردند، نسبت به کسانی که بلوبری نمی‌خوردند، از نظر ذهنی فعال‌تر بودند. همچنین تحقیقات نشان داده‌اند بلوبری حافظه کوتاه‌مدت را بهبود می‌بخشد و مهارت‌های مربوط به مسیریابی، تعادل و هماهنگی را افزایش می‌دهد.

 

برگرفته از
مغز
لینک کوتاه

دیدگاه