با مواد معدنی و ویتامین‌های مهم موز آشنا شوید

نویسنده:

۰۷:۲۳:۰۱

موز حاوی میزان زیادی مواد ضروری است. یکی از خواص موز، کاهش زمان بهبودی پس از تمرینات ورزشی و از بین بردن درد ناشی از گرسنگی است. هر موز دارای صدها کالری است. همه می‌دانند که موز سرشار از فیبر و پتاسیم است؛ اما با خوردن موز مواد معدنی و ویتامین‌های مهم دیگری نیز دریافت می‌کنید.

منگنز
منگنز یکی از مواد معدنی محسوب می‌شود که مزایای بسیاری به همراه دارد. موز یکی از بهترین منابع منگنز است. منگنز به افزایش سرعت بهبودی زخم کمک کرده و سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد. در نتیجه موز یک میان وعده عالی برای زمان پس از تمرین است. برخی تحقیقات نشان دادند افرادی که به طور منظم مواد غذایی حاوی منگنز مصرف می‌کنند، کمتر دچار سکته مغزی، حمله قلبی، پوکی استخوان و غیره می‌شوند.

ویتامین B6
موز سرشار از ویتامین B6 است. ویتامین B6 جزو اعضای مهم یک رژیم غذایی سالم محسوب می‌شود. مؤسسه ملی سلامت آمریکا پیشنهاد می‌کند افراد بالغ روزانه یک و نیم میلی‌گرم ویتامین B6 مصرف کنند. با خوردن یک موز می‌توانید یک‌سوم میزان پیشنهادی ویتامین B6 را به دست آورید.
میزان جذب ویتامین B6 در مکمل‌های تغذیه به اندازه جذب ویتامین B6 از مواد غذایی نیست. اگر روزی یک موز بخورید، احتمال ابتلا به انواع سرطان را کاهش داده و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشید. در زنان ویتامین B6 علائم سندرم قبل از یائسگی را کاهش می‌دهد. همچنین این ویتامین حالت تهوع در دوران بارداری را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.
اگر گیاه‌خوار باشید، تأمین ویتامین‌های خانواده B کمی دشوار می‌شود. پس موز بخورید تا شکاف موجود را پر کنید.

مس
برای تأمین میزان پیشنهادی مس در روز، به میزان بسیار کمی مس نیاز دارید و موز به شما کمک می‌کند این میزان مس را تأمین کنید. مس به همراه آهن به تحریک تولید سلول‌های خونی کمک می‌کند. موز یکی از مواد غذایی مناسب برای تأمین مس است.

ویتامین C
پرتقال و مرکبات دیگر همواره به عنوان منابع ویتامین C شناخته می‌شوند؛ اما موز نیز سرشار از ویتامین C است. یک موز در اندازه متوسط حدود ۱۵ درصد از ویتامین‌ C موردنیاز بدن را دارد.
ویتامین C مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی را افزایش داده، التهابات را کاهش می‌دهد و روند پیری پوست را آهسته می‌کند. همچنین تحقیقات نشان دادند ویتامین C حتی می‌تواند سلول‌های سرطانی را بکشد.

 

برگرفته از
موز
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “با مواد معدنی و ویتامین‌های مهم موز آشنا شوید”