۵ عادت رایج که باعث درد زانو می‌شوند

نویسنده:

۱۲:۱۲:۱۶

گاهی اوقات درد زانو ناشی از عادت‌های بدی است که در زندگی دارید و از تأثیر آن‌ها مطلع نیستید.
مفصل زانو یک سیستم پیچیده متشکل از چند بخش است که ممکن است در اثر یک چرخش اشتباه یا افتادن، کلاً از کار بیفتد. در ادامه ۵ عادت رایج درد زانو را بررسی خواهیم کرد. اگر بتوانید این عادت‌ها را کنار بگذارید، به طرز شگفت‌آوری درد زانوهایتان از بین خواهد رفت.

۱. طرز قرارگیری بدن هنگام ایستادن
بسیاری از افراد معتقدند تنها چیزی که تحت تأثیر وضعیت ایستادن بدن قرار می‌گیرد، بخش پایین کمر است. با این حال باید بگوییم وضعیت ایستادن شما تأثیر مهمی روی سلامت زانوها دارد. زمانی که از وضعیت نامناسب ایستادن صحبت می‌کنیم، منظورمان این است که به هنگام ایستادن زانوهای خود را به سمت عقب قفل می‌کنید، وزن خود را روی یک زانو می‌اندازید و به صورت خمیده با شکم روبه‌جلو یا سر روبه‌جلو راه می‌روید. بایستی وضعیت بدن خود را صاف کنید، سرتان را بالای شانه‌ها نگه‌دارید و وزن خود را روی هر دو پا پخش کنید.

۲. اضافه‌وزن
البته این مورد یک عادت محسوب نمی‌شود؛ اما خوردن بیش‌ازاندازه مطمئناً یک عادت بد است. زمانی که بدن هر سال چند کیلو وزن اضافه می‌کند، فشار روی زانوها افزایش می‌یابد. با هر ۴۵۳ گرم وزن اضافه، زانوها حدود ۱۵۰۰ گرم فشار بیشتری تحمل می‌کنند. اضافه‌وزن همواره با درد زانو ارتباط دارد. این موضوع با ورم مفصل زانو نیز ارتباط دارد.
سعی کنید وزن خود را در حالت ایده‌آل نگه دارید. اگر اضافه‌وزن دارید، سعی کنید وزن خود را کاهش دهید.

۳. کار کشیدن بیش‌ازاندازه از مفصل و ماهیچه
اگرچه انجام فعالیت فیزیکی برای زانوها مفید است؛ اما افراط در هر چیزی مشکل‌ساز می‌شود. اگر به انجام حرکات کششی زانو ادامه دهید و استراحت نکنید، فشار زیادی به زانوها وارد می‌کنید و فرصتی برای بهبودی به آن‌ها نمی‌دهید. کافی است تمرینات متنوعی انجام دهید و هر هفته یک روز به بدن اجازه دهید تا استراحت کند.

۴. کفش‌های نامناسب
خانم‌هایی که کفش‌های پاشنه‌بلند می‌پوشند، تعادل بدن را از بین می‌برند و با گذشت زمان منجر به بروز درد زانو می‌شوند. استفاده از کفش‌های مناسب به اندازه هر چیز دیگری برای سلامت زانو مهم است. از کفش‌هایی استفاده کنید که راحت هستند و وزن بدن را به طور یکنواخت پخش می‌کنند. این کار باعث کاهش فشار روی زانوها می‌شود.

۵. عدم انجام ورزش
شاید فکر می‌کنید اگر زانوهای خود را حرکت ندهید، بهترین کار را کرده‌اید؛ اما این موضوع درست نیست. اگرچه انجام تمرینات ورزشی یک شمشیر دو لبه است؛ باید میانه‌رو باشید. انجام تمرینات ورزشی بیش‌ازاندازه به اندازه عدم انجام تمرینات ورزشی مضر است. زانوها از ماهیچه‌های پاها کمک می‌گیرند تا درست کار کنند. ورزش کنید؛ اما افراط نکنید.
قبل از ورزش، حرکات کششی انجام دهید و بدن را گرم کنید. تمریناتی را انجام دهید که کمترین تأثیر را روی زانو دارند، مانند شنا، دوچرخه، یوگا یا پیاده‌روی. پس از تقویت ماهیچه‌های پاها، می‌توانید تمرینات سخت‌تری انجام دهید. توجه داشته باشید، دویدن حتی روی تردمیل فشار زیادی به زانوها وارد می‌کند.

 

برگرفته از
درد زانو
لینک کوتاه

دیدگاه