فناوری تغییر کانال تلویزیون با ذهن

نویسنده:

۱۲:۱۳:۴۵

این فناوری از یک هدست که روی سر کاربران قرار می‌گیرد و یک سری افکار خاص استفاده می‌کند تا برنامه موردعلاقه کاربر را برای وی پخش کند. این فناوری در حال حاضر در مرحله آزمایشی قرار دارد و تنها به منظور ارائه ایده نحوه استفاده از این فناوری در آینده، ارائه شده است. با این حال طبق گفته بی‌بی‌سی، این فناوری برای تمام افرادی که از آن در مرحله تست استفاده کردند، به خوبی کار کرد و موفقیت‌آمیز بود.

نمونه آزمایشی این فناوری با استفاده از خواندن امواج مغزی و از طریق به‌کارگیری یک حسگر که روی پیشانی قرار می‌گیرد و یک حسگر دیگر که با استفاده از یک گیره به گوش می‌چسبد، کار می‌کند. این حسگرها می‌تواند جریان برق را همزمان با حرکت آن درون مغز، ردیابی کنند و به دنبال تمرکز بگردند. سپس زمانی که کاربر به شدت تمرکز می‌کند تا کانال خاصی را تماشا نماید، میله امواج مغزی پر می‌شود.

در نهایت می‌توان از این فناوری برای ایجاد نوع جدیدی از سرویس تلویزیون اینترنتی بی‌بی‌سی (iPlayer) استفاده کرد؛ نوعی که دسترسی کاربران معلول به این سرویس را بهبود بخشیده و باعث می‌شود کاربران عادی برای تغییر کانال، به دست نیاز نداشته باشند. برخی از اپلیکیشن‌های بی‌بی‌سی نیز دارای فناوری‌های مشابهی هستند، مانند اپلیکیشن iPlayer مختص ایکس‌باکس وان که به افراد اجازه می‌دهد این اپلیکیشن را با کمک صدای خود کنترل کنند.

رئیس بخش توسعه تجاری بی‌بی‌سی، Cysrus Saihan، در این رابطه گفت: «اثبات این ایده تنها یک آزمایش تجربی است و تنها بخش کوچکی از یک دنیای بزرگ مورد بررسی قرار گرفته است. با این حال، این آزمایش به ما کمک می‌کند نحوه کنترل دستگاه‌ها از طریق امواج مغزی را در سال‌های آینده، بهتر درک کنیم».

 

برگرفته از
تغییر کانال تلویزیون
لینک کوتاه

دیدگاه