بازارها در انتظار

نویسنده:

۰۷:۰۳:۲۲

در بازارهای جهانی نیز بهای طلا همچنان روی 1389 دلار بسته ماند. در بازار تهران بهای طلای خام هم تغییر زیادی ثبت نکرد. بازار داخلی اما همچنان از تعلل ایجاد شده در تصمیم‌گیری‌های سیاستمداران جهان در همراهی مستقیم با آمریکا برای حمله به سوریه تعبیری کاهشی برای افت قیمت‌ها دریافت کرده‌اند. اوباما قرار است سه‌شنبه با مردم آمریکا درباره حمله به سوریه سخن بگوید. تا فردا که اوباما دلایل برنامه حمله خود به سوریه را برای مردم آمریکا مطرح می‌کند، بازارهای کالایی و مالی جهان و در ادامه آنها بازار داخلی ارز و سکه نیز منتظر روز سه‌شنبه مانده‌اند تا میزان تاثیرگذاری سخنان اوباما بر مردم آمریکا و سیاستمداران شورای امنیت را محک بزنند. تاکنون تلاش اوباما برای متقاعد کردن کشورهای جهان به حمله تا حدود زیادی ناکام مانده و عملا به رای نهایی شورای امنیت منوط شده است. ازاین‌رو باید همچنان منتظر اتفاقات روز سه‌شنبه و چهارشنبه ماند. از آنجا که این سخنان در شامگاه سه‌شنبه ایراد می‌شود در بازار داخلی تاثیر جدی آن در روز چهارشنبه بر بازار مشخص خواهد شد.
بااین حال تجربه نشان داده که در بازار داخلی تاثیرپذیری از تحولات منطقه‌ای زودهنگام و زودگذر است. در واقع تا جایی که اتفاقات صد درصدی و متوقف‌کننده رخ ندهد، بازار نوسان محدودی را بر جای می‌گذارد.
از هفته گذشته نرخ دلار آمریکا از سطح 3335 تومان تقریبا 55 تومان افت داشته است. البته افزایش 100 تومانی نرخ آن را از روز پنج‌شنبه دوهفته قبل با اعلام خبر احتمال حمله آمریکا به سوریه نباید نادیده گرفت.
تبعات افزایش نگرانی‌های منطقه‌ای در بازار ارز در حالی برجسته شده که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم امیدها به بهبود شرایط اقتصادی و ایجاد ارتباطات بین‌المللی بانکی بیشتر شده است. در این روزها البته خبرهایی از رای دادگاه‌های اروپایی و انگلیسی برای برداشته شدن بخش مهمی از تحریم‌های بانکی به گوش می‌رسد که البته واکنش‌های مثبتی بر بازار داخلی داشته است. همچنین خبر تمدید معافیت ممنوعیت خرید نفت ایران توسط آمریکایی‌ها برای ژاپن و 11 مشتری دیگر ایران نیز خود خبر مثبتی ارزیابی شده است.
پیگیری یک درخواست در بازار ارز
در این روزها درخواست‌ها از رییس‌کل جدید بانک مرکزی درخصوص مشکلات صنفی و عملیاتی بازار ارز مرتبا در حال افزایش است که عمدتا نگاه عمومی و واقعی یافته و به ویژه در شرایط تحریمی فعلی نیاز به توجه جدی‌تری را نیز می‌طلبد. از جمله این موارد درخواست دبیر شورای عالی کانون صرافان است که از رییس‌کل جدید بانک مرکزی خواسته تا در راستای دستورالعمل معاون اول، آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش سرمایه صرافان را لغو یا بررسی کارشناسانه کند. مرتضی فرشچی در این درخواست که طی نامه‌ای تقدیم رییس‌کل جدید شده نوشته است: تعمیم دستورالعمل جدید شورای پول و اعتبار به صرافان دارای مجوز فعالیت و عطف به ماسبق کردن آن مشکلات عدیده مالی و حقوقی برای صرافی‌های موجود ایجاد کرده است.به گفته وی از آنجا که مصوبه اخیر علاوه بر مغایرت با اصول مسلم حقوقی و قانون تجارت و حقوق مدنی مورد ایراد و اعتراض مجریان آن قرار گرفته از رییس‌کل بانک مرکزی درخواست شده با این مصوبه شورای پول و اعتبار همانند مصوبات دولت برخورد شود. بر اساس این نامه جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری قوانین و دستورالعمل‌های صادره از 1/3/92 تا پایان دوره دولت دهم که مورد اعتراض قرار گرفته بر اساس اصول 138و 170 قانون اساسی و در راستای احترام به قانون مذکور متوقف شده است.
این سخنان در حالی است که معاون نظارتی بانک مرکزی در دومین مجمع عمومی کانون صرافان از تلاش برای تدوین گزارشی برای رییس‌کل جدید بانک مرکزی در راستای تعدیل ارقام و میزان دستورالعمل افزایش سرمایه صرافان خبر داده بود. درویشی در آن جلسه مکرر به صرافان گفت که نگران ادامه فعالیت حرفه‌ای خود نباشند. با این حال صرافان خواستار لغو مصوبه هستند.
بهای طلا در جهان
روز گذشته نیز همچنان در تعطیلی آخر هفته بازارهای جهانی نرخ طلا روی نرخ 1389 دلار بسته مانده بود.در همین حال پیش‌بینی بلومبرگ برای طلا حکایت از برابری تعداد طرفداران افزایش و کاهش نرخ در پیش‌بینی‌ها برای نرخ هفته آینده داشت. از میان 31 نفر شرکت‌کننده در نظرسنجی این هفته اقتصاددانان 13 نفر به افزایش و 13 نفر به کاهش نرخ آتی طلا در هفته پیش رو رای داده‌اند. در عین حال 5 نفر به ثبات قیمت آن نظر دارند.
نظرسنجی جمعه کیتکو؛ اما از میان تقریبا 20 شرکت‌کننده، 13 نفر به افزایش قیمت رای داده بودند، درحالی که 6 نفر انتظار داشتند که نرخ طلا از امروز تا شنبه آینده کاهش یابد و یک نفر نیز به ثبات قیمت رای داده بود.
در بازارهای جهانی بهای طلا با در نظرگرفتن آمارهای غیر قابل‌انتظار در خصوص اشتغال و نرخ تورم ممکن است همچنان افزایش قیمت را از سر بگذراند. در عین حال خطر حمله به سوریه اگرچه بنا به مخالفت کشورها با حمله مستقیم آمریکا تا حدودی مرتفع شده، اما همچنان مایه نگرانی بازار‌ها است؛ بنابراین پتانسیل بالارفتن قیمت طلا در بازارهای جهانی از هر دو سو مورد توجه است.
محرک پولی آمریکا باید به 70 میلیارد دلار کاهش یابد
در خصوص انتظار برای افت 10 تا 15 میلیارد دلاری خرید ماهانه اوراق قرضه در آمریکا اظهارنظرها حتی با وجود اعلام تعداد 169 هزار شغل ایجاد شده در ماه آگوست، ادامه دارد و برخی کاهش این میزان را خواستارند.در این زمینه رییس فدرال رزرو کانزاس سیتی تاکید کرد: فدرال رزرو آمریکا باید در نشست آتی خود برنامه محرک پولی را به 70 میلیارد دلار در ماه کاهش دهد.
به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز؛ «ایستر جورج» رییس فدرال رزرو کانزاس سیتی تصریح کرد: فدرال رزرو آمریکا باید برنامه محرک پولی را به تدریج متوقف کرده و وضعیت سیاست‌های پولی را به حالت عادی بازگرداند.
وی در ادامه افزود: فدرال رزرو آمریکا همچنین باید شرایط لازم برای افزایش نرخ بهره بانکی را فراهم کند. فدرال رزرو آمریکا از سال 2008 تاکنون با اجرای سیاست‌های انبساطی پولی نرخ بهره را نزدیک به صفر رسانده و میلیاردها دلار نقدینگی به اقتصاد تزریق کرده است.
جورج گفت: گام مناسب بعدی که فدرال رزرو می‌تواند بردارد کاهش برنامه محرک پولی از 85 به 70 میلیارد دلار در ماه است. بازارهای مالی جهان منتظر برگزاری نشست آتی فدرال رزرو در روزهای 17 و 18 سپتامبر است.
فدرال رزرو آمریکا پیش از این اعلام کرده بود قصد دارد برنامه محرک پولی را تا کاهش نرخ بیکاری به 5/6 درصد ادامه دهد.

برگرفته از
بازار
لینک کوتاه
برچسب ها