۴ علت رایج پف زیر چشم

نویسنده:

۰۵:۲۳:۳۲

۱. از پوست خود به خوبی مراقبت نمی‌کنید
ویتامین A، اسید سالسیلیک و اسید گلیکولیک مواد مؤثری هستند که می‌توانند ظاهر و حس پوست را بهبود بخشند. با این حال ممکن است این مواد منجر به بروز تحریک شوند. اگر این مواد را در نواحی نزدیک به چشم استفاده کنید، این تحریک منجر به بروز کیسه‌های زیر چشم یا همان پف می‌شود. احتمالاً چشم‌های خود را می‌مالید تا تحریک را تسکین دهید؛ اما این مالیدن باعث ایجاد التهاب می‌شود. التهاب ایجادشده منجر به بروز نشت از رگ‌های خونی می‌شود. مایعی که از رگ‌ها خارج می‌شود، در بافت‌های نزدیک انباشته می‌شود و باعث ایجاد کیسه‌های زیر چشم و پف می‌شود. برس‌های مختص تمیز کردن صورت نیز اگر نزدیک چشم‌ها مورد استفاده قرار گیرند. ممکن است باعث بروز این مشکل شوند.
راه‌حل: آیا قسمت استخوانی اطراف چشم‌ها را زیر دست‌های خود حس می‌کنید؟ این قسمت استخوانی حدقه چشم است و نباید در این بخش از محرک‌ها یا ابزارهای خاصی استفاده شود.

۲. صورت و موهای خود را کامل نمی‌شویید
رایج‌ترین علت بروز ورم پلک، این است که باقی‌مانده شامپو، نرم‌کننده یا مایع شستشوی صورت در چین‌های پلک گیر می‌افتد. اگر از ریمل، سایه چشم و پاک‌کننده‌های آرایشی هم استفاده کنید، با در نظر گرفتن مواد نگه‌دارنده و بوهایی که دارند ممکن است باعث تحریک بیشتر شده و اوضاع را بدتر کنند.
راه‌حل: شامپو، نرم‌کننده و مایع شستشوی صورت را کاملاً آب بکشید. اگر مستعد تحریک چشم هستید، از لوازم بهداشتی و آرایشی شخصی و ضدحساسیت استفاده کنید. از متيل‌ايزوتيازولينون (Methylisothiazolinone) که یک ماده نگه‌دارنده مقابله‌کننده با باکتری است و معمولاً در پاک‌کننده‌های آرایشی استفاده می‌شود، بپرهیزید؛ زیرا باعث تحریک پوست می‌شود.

۳. نمک زیاد می‌خورید
اگر رژیم غذایی شما حاوی میزان زیادی نمک باشد، باعث می‌شود بدن در نواحی عجیبی آب حفظ کند. یکی از این نواحی همان ناحیه زیر چشم است. در نتیجه علاوه بر مواد غذایی که نمک مخفی دارند، مانند نان سفید، پیتزا و سوسیس و کالباس، پنیری که می‌خورید نیز حاوی میزان زیادی نمک است.
راه‌حل: متخصصین پیشنهاد می‌کنند روزانه بیشتر از ۲۳۰۰ میلی‌گرم نمک مصرف نکنید. همچنین استفاده از کرم‌‌های چشمی که کافئین دارند، به تنگ گردن رگ‌های خونی و کوچک شدن کیسه‌های زیر چشم کمک می‌کنند. اگر بتوانید قبل از استفاده از این کرم‌ها، کمپرس سرد نیز در این ناحیه بگذارید، نتیجه بهتری به دست خواهید آورد.

۴. وزنتان را کاهش داده‌اید
افزایش سن باعث می‌شود گونه‌ها کمی افتاده شده و کیسه‌های زیر چشم نمایان‌تر شوند. با این حال، اگر در مدت کوتاهی وزن خود را کاهش دهید، همان نتیجه به وجود خواهد آمد. کاهش سریع وزن باعث می‌شود حجم گونه‌ها از دست برود و کیسه زیر چشم‌ها بیشتر مشاهده شود.
راه‌حل: برای رفع سریع و موقتی این مشکل، از کمپرس سرد استفاده کنید. با این حال کم‌خطرترین و مؤثرترین راه‌حل، استفاده از پرکننده‌ها برای بازگرداندن حجم به گونه‌ها است. اگر کیسه‌های زیر چشمتان بسیار مشخص هستند یا پوستی کاملاً افتاده دارید، احتمالاً متخصص پوست به شما پیشنهاد می‌کند از جراحی استفاده کنید.

 

برگرفته از
پف زیر چشم
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه