قدرت ماورایی کارکنان کارخانه ها به لطف روباتها؟

نویسنده:

۱۱:۲۴:۲۰

 

مدتها است که بحث بر سر روباتیک شدن صنعت و رقابت روباتها با انسانها بر سر مشاغل در کارخانه ها به داستانی پر طرفدار تبدیل شده است. اما هیچگاه به این اندیشیده‌اید که به شکل دیگری هم می توان به داستان نگاه کرد؟ اینکه به جای کنار زدن کارگران توسط روباتها و در دست گرفتن قدرت غالب در تولیدات، این دو گروه می‌توانند همکاران خوبی برای هم باشند. کارگرانی را تصور کنید که همچون هالک یا مرد‌آهنی می توانند بارهای بسیار سنگین را به راحتی جابجا کرده و ابزارهای سنگین را به کار گیرند.
 
Robo-Mate یکی از شرکتهای فعال در زمینه تحقیقات روی اسکلت خارجی است که برای اولین بار نمونه‌های آزمایشی محصولاتش را به نمایش گذارده است. این شرکت با گردهم آمدن ۱۲ گروه مختلف وابسته به اتحادیه اروپا، از قبیل دانشگاه‌ها یا مراکز تحقیقاتی شکل گرفته است.  هدف نهایی آنها هم ساده تر کردن کارهای سخت تولیدی برای کارکنان این بخشها است.
 
کارگر تنها کافی است که این روبات را همچون یک کوله‌پشتی بپوشد و بازوهای فلزی آن را به دستان خود وصل کند.  اینگونه فرد بیشتر به بازیگران فیلمهای علمی-تخیلی  شبیه خواهد بود! این ماشین حاوی سنسورهای فراوانی است که هنگام بلند کردن اشیا سنگین،آن را تشخیص داده و به کمک شما می‌آیند. بازوهای پرتوان این روبات می‌توانند کارگر ناتوان! را تا ده برابر قدرتمندتر ساخته و به او توانایی یک ابرقهرمان را ببخشند. به شکلی که به یاری این اسکلت خارجی کارگر یک جعبه ۱۳ کیلویی را به راحتی یک لپتاپ ۱.۳ کیلویی از زمین بلند می‌کند.
 
Robo-Mate امیدوار است تا پایان ۲۰۱۶ بتواند نسخه نهایی و تجاری اسکلت خارجی خود را روانه بازار کند. آنها می‌گویند اکنون بزرگترین ایراد و مشکل نسخه آزمایشی، ظاهر آن است و اینکه اسکلت چگونه به نظر برسد هم مهم خواهد بود. آنها سعی دارند تا حد ممکن ظاهری دوستانه و قابل قبول به این روبات بدهند و اینگونه استفاده از آن را برای کارگران لذت‌بخش تر و پذیرفتنی سازند.
 
این روباتها همچنین دارای نسخه‌های ویژه ای برای تقویت پاها یا بخش میانی بدن خواهند بود تا کاربران را واقعا به یک ابرقهرمان تبدیل کنند. علیرغم ظاهر علمی-تخیلی این روباتها، Robo-Mate معتقد است که در طراحی آن به هیچ وجه به فرهنگ عمومی غالب در این زمینه توجهی نداشته اند و تمرکزشان بر کاربردی و کاربر پسند بودن این ابزارها است.
 
دکتر لئونارد او.سولیوان مدیر Robo-Mate می‌گوید: «ما اصلا به دنبال خلق ابرقهرمانها نیستیم. ما تنها می‌خواهیم ابزارهای کمکی را توسعه دهیم که از کارگران در فعالیتهای روزمره‌شان حمایت کرده و توان کار بیشتری را در کنار سلامت جسمی به آنها بدهد.»
 
به نظر شما پایان داستان روباتها، جنگهای ترمیناتوری است یا همزیستی مسالمت‌آمیزی که به خلق انسانهای سایبرگ خواهد انجامید؟

 

برگرفته از
رباتها
لینک کوتاه

دیدگاه