تأثیر منفی ویتامین گوشت بر روی جوش‌های صورت

نویسنده:

۱۰:۱۶:۰۸

طبق تحقیقی که در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده، یکی از ویتامین‌های موجود در گوشت و محصولات لبنی با بروز جوش روی پوست ارتباط دارد. این ویتامین، ویتامین ب‌۱۲ (B12) است و نحوه رفتار ژن‌های باکتری‌های روی پوست صورت را تغییر می‌دهد. این تغییر باعث بروز التهاب می‌شود که در گذشته با جوش‌های صورت ارتباط داده شده است. این تحقیقات می‌تواند به ساختن داروهای جدید برای از بین بردن جوش‌ها کمک کند. با این حال، هنوز برای نتیجه‌گیری زود است. در نتیجه محققان هشدار دادند رژیم یا عادت‌های غذایی خود را برای از بین بردن جوش‌ها تغییر ندهید.
گاهی افراد به منظور بهبود حافظه یا مقابله با کم‌خونی از مکمل‌های ویتامین ب ۱۲ استفاده می‌کنند. با این حال، چندین بار گزارش داده شده افرادی که مکمل ویتامین ب ۱۲ مصرف می‌کنند، جوش می‌زنند. در نتیجه کشف ارتباط بین ویتامین ب ۱۲ و جوش بسیار هیجان‌انگیز است.
بیش از ۸۰ درصد نوجوانان و افراد جوان مجبورند با جوش‌ها دست‌وپنجه نرم کنند. جوش‌ها به‌خودی‌خود از بین می‌روند؛ اما ممکن است منجر به بروز جای زخم و از دست دادن اعتمادبه‌نفس شوند. متأسفانه محققان در مورد این مشکل پوستی اطلاعات زیادی ندارند. دانشمندان نشان داده‌اند تولید چربی پوست و اختلالی در سلول‌هایی که در فولیکول‌های مو وجود دارند، هر دو با بروز جوش ارتباط دارند؛ اما نقش باکتری در این جوش‌ها همچنان نامشخص بود.
به همین دلیل محققان این تحقیق جدید تصمیم گرفتند نقش ویتامین ب ۱۲ را بررسی کنند. تاکنون چندین تحقیق در مورد ارتباط این ویتامین با جوش انجام شده است؛ اما این ارتباط به صورت علمی ثابت نشده بود. این محققان حدس می‌زدند این ویتامین بر روی نوعی باکتری پوست به نام Propionibacterium  تأثیر دارد و این ارتباط را اثبات کردند.
طبق این تحقیق، در افرادی که ویتامین ب ۱۲ مصرف می‌کنند، میزان زیادی از این ویتامین در پوست انباشته می‌شود. در نتیجه جوش‌های حاصل از باکتری Propionibacterium  متوجه این سطح بالای ویتامین می‌شود و میزان تولید ویتامین ب ۱۲ توسط خود را کاهش می‌دهند. این امر باعث ایجاد عدم تعادل می‌شود. در نتیجه جوش‌های حاصل از این باکتری میزان بیشتری پورفیرین تولید می‌کنند. متأسفانه مولکول‌های پورفیرین با بروز التهاب که یکی از عوامل مهم بروز جوش است، ارتباط دارند.
در نتیجه، مصرف ویتامین ب ۱۲ در برخی افراد باعث التهاب در پوست و منجر به بروز جوش می‌شود. البته بایستی تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد.
با این حال، تا زمانی که محققان ارتباط بین ویتامین ب ۱۲ و بروز جوش را در گروه بزرگ‌تری از افراد تأیید کنند، متخصصین پوست نمی‌توانند هیچ توصیه‌ای در این زمینه ارائه دهند؛ بنابراین هنوز ویتامین ب ۱۲ را از رژیم غذایی خود حذف نکنید.
منبع: http://www.theverge.com/2015/6/24/8839927/vitamin-b12-acne-pimples-bacteria

 

برگرفته از
جوش‌های صورت
لینک کوتاه