شناسایی افراد بدون مشاهده چهره توسط فیس‌بوک

نویسنده:

۱۰:۴۸:۲۳

در حال حاضر فیس‌بوک با استفاده از فناوری تشخیص چهره خود می‌تواند افرادی را برای تگ‌ کردن در عکس‌ها پیشنهاد دهد. با این حال این شرکت در حال کار بر روی یک فناوری جدید است تا بدون مشاهده چهره افراد، آن‌ها را شناسایی کند.

یک الگوریتم آزمایشی از آزمایشگاه هوش مصنوعی فیس‌بوک می‌تواند افرادی که در عکس وجود دارند، حتی اگر چهره آن‌ها مشخص نباشد، شناسایی کند. طبق گزارش سایت New Scientist، این الگوریتم به دنبال ویژگی‌های محسوسی مانند مدل مو، شکل بدن، لباس‌ها و ژست افراد می‌گردد تا یک فرد را شناسایی کند.
این تیم تحقیقاتی حدود ۴۰٬۰۰۰ عکس از فلیکر (Flickr) انتخاب کردند و آن‌ها را داخل این نرم‌افزار قرار دادند. در برخی از عکس‌ها، چهره افراد کاملاً مشخص بود و در برخی دیگر چهره افراد به سمت دوربین نبود.

نتیجه نهایی این بود که الگوریتم موردنظر توانست افراد را با دقت ۸۳ درصدی مورد شناسایی قرار دهد.
هفته گذشته شرکت فیس‌بوک یک اپلیکیشن در آمریکا ارائه کرد که از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی افراد استفاده می‌کند. این اپلیکیشن که Moments نام دارد، عکس‌های موجود در گوشی را اسکن کرده و بر اساس افرادی که در عکس‌ها حضور دارند، زمان و مکان ثبت عکس، دوستان و لحظات مختلف را پیدا کرده، آن‌ها را در یک گروه قرار می‌دهد.

این اپلیکیشن در اروپا ارائه نخواهد شد؛ زیرا مکانیسم انتخابی ندارد و شرکت فیس‌بوک باید با قانون‌گذاران ایرلندی بر سر نحوه ارائه این قابلیت به شهروندان اروپایی به توافق برسد.

 

برگرفته از
Moments
لینک کوتاه