بهترین و بدترین برندهای لپ‌تاپ ۲۰۱۵: ایسوس؛ سفری از جایگاه سوم به هفتم!

نویسنده:

۰۱:۱۳:۰۱

 
اما، اغلب  بهترین نقطه شروع پاسخ این است که تصمیم بگیریم کدام برند را خریداری کنیم. آنگاه میتوان بسته به بودجه و کارآیی، مدل مورد نظر را انتخاب کرد.  برای چنین پاسخی هم بهتر است سراغ خبرهای مانند سایت مجله لپتاپ برویم که هر ساله تعداد فراوانی لپتاپ از برندهای مختلف را تست میکنند و آنها را رتبه بندی مینمایند. البته در این رده بندی به کیفیت پشتیبانی فنی، خدمات پس از فروش و ارزش کیفیت به قیمت هم دقت میکنند.
 
 
 
نمودار بالا جدول ردهبندی ۵ سال اخیر سایت لپ تاپ مگ را نشان میدهد. همان طور که میبینید برندهای مختلف تغییراتی را در سال ۲۰۱۵ داشته اند. مانند اچپی و دل که توانستهاند دوباره خود را بالا بکشند و دیگرانی مانند ایسوس و لنوو سقوط ۴ پلهای را تجربه کردهاند. شاید بتوان مهمترین دلیل این سقوط را مبهم بودن شیوه و میزان پشتیبانیهای فنی و تکنولوژی این شرکتها دانست و اینکه بر روی لپتاپهایشان از تبلیغافزار و نفخافزارهای بعضا خطرناکی بهره بردهاند.
 
 

رتبه اول: اپل
هنگامی که بحث کیفیت در میان باشد، اپل برند غیر قابل انکار برتر در دنیای لپتاپها است که برای ۶ سال متوالی صدر جدول LaptopMag را در تصاحب خود دارد. این محصول غول کوپرتینو نشین توانسته در ۵ گروه از ۹ دسته امتیاز دهی برتری را از آن خود کند. از جمله این امتیازبندیها میتوان به امتیاز کسب شده توسط لپتاپ در نقد و بررسی اشاره کرد. همچنین امتیاز پشتیبانی تکنولوژیک این محصول هم بسیار بالا است و علاوه بر آن میتوان به کیبورد، صفحه لمسی، کیفیت صدا و نرمافزارهای نصب شده عالی هم اشاره کرد.  اگر بودجه کافی برای خرید لپتاپ کنار گذاشتهاید، مکبوکهای اپل عالی هستند.
 
 

رتبه دوم: دل
دل هم بعد از چندسال کمکاری، دوباره صعود را آغاز کرده و در سال ۲۰۱۵ موفق شده به جایگاه دوم جدول برسد. این برند توانسته در گروه ابداع و اختراع، ارزشمندی و  صدا رتبه نخست را به دست آورد. همچنین نقد و نظرات صورت گرفته و پشتیبانی فنی دل هم در سال جاری قابل توجه بودند. و اینگونه برند Dell توانسته از جایگاه هفتم در سال ۲۰۱۳، به جایگاه دوم ردهبندی مجله لپتاپ برسد.
 

رتبه سوم: اچپی
اچپی هم جزو برندهایی است که پس از چند سال رکود کیفیت، دوباره رشد خود را شروع کرده و به جایگاه قابل قبولی رسیده است. میتوان گفت که طراحیهای تازه این شرکت توانسته طرفداران فراوانی را به سوی خود بکشد و البته توجه هیولت پاکارد به کیفیت صدا هم در این زمینه بی تاثیر نبوده است. از سویی هم خریداران این برند انتخابهای فراوانی در رنج قیمتهای گوناگون دارند. و البته شما در همه قیمتها میتوانید به پشتیبانی فنی و کیفیت تکنولوژیک این برند اعتماد کنید.
 

سقوطها
در این میان برخی برندها هم با سقوط روبرو شده اند. سه جایگاه پایین جدول امسال در تصرف ایسوس (۴ پله سقوط)، توشیبا (یک پله سقوط) و ایسر (یک پله سقوط) است. شاید بی جا نباشد که ایسوس را سلطان سقوط کیفیت در یکسال گذشته بدانیم.
 
رده بندی چگونه انجام میشود؟
امتیاز یک برند به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد، از قابلیت شرکت در حل مشکلات شما تا طراحی  و استفاده راحت  از محصولاتشان. در رده بندی امسال هم مجله لپتاب به سراغ محصولاتی رفته که از ۳۱ ژانویه ۲۰۱۴ تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۵ روانه بازار شده آند.
 
در گروه امتیازی نقد و بررسی، امتیازات  بر اساس کارایی و جوایزی هستند که محصول به دست آورده است.برای مثال اینکه یک لپتاپ رتبه چهار ستاره را در بررسی به دست آورده، در جدول امتیازات هم ۴ نمره کسب میکند.  برند بابت هر نقد و بررسی کمتر از سه ستاره، یک امتیاز منفی میگیرد و بابت هر انتخاب به عنوان برگزیده سردبیر یک امتیاز مثبت کسب میکند.  آنگاه تمام امتیازات این بخش به میانگین نمره برند افزوده میشوند.  برندی که بیشترین امتیاز این بخش را به دست آورده باشد، نمره ۲۰ را کسب میکند. و بقیه هم به نسبت نمره برند برنده در این بخش، روی نمودار نمره خود را کسب میکنند.
 
در زمینه پشتیبانی فنی و تکنولوژی هم بر اساس رتبههای کسب شده توسط برندها، نمرهای به آنها تعلق  میگیرد. امتیاز A+ برای یک برند نمره ۲۰ را به ارمغان میآورد و امتیاز F باعث میشود که در این بخش نمره ۰ را در کارنامهاش داشته باشد. به همین نسبت امتیازهای B– و B و B+ هم نمرات مرتبط با خودشان را دارند.
 
طراحی یکی از مهمترین بخشهایی است که بیشترین کاربرد را برای مصرف کنندگان دارد. لذا محصولات تمامی برندها از نظر زیبایی شناختی طراحی، مواد انتخاب شده و همچنین دوام آنها مورد بررسی قرار میگیرند و برترین آنها نمره ۱۵ را کسب میکند.
 
علاوه بر این امتیازات هر برند در بنچمارکهای صنعتی و عملکردهای بلند مدت برای کیبورد، تاچپدها، نمایشگر و صدا مورد بررسی قرار میگیرند. برای مثال برندها در این دسته از نظر وضوح رنگ نمایشگر، دقت آن و البته امتیاز بیشترین کیفیت صدا سنجیده میشوند. همچنین هر برند از نظر تجربه کارآیی و عملکرد کلی که نیاز عموم مشتریان است مورد آزمون قرار میگیرد.
 
در گروه ابداعات و اختراعات هم برای نمره دهی هر برند به این توجه میشود که کارخانه تولید کننده تا چه حد به تکنولوژیهای تازه روی خوش نشان داده و  کدامیک با موفقیت و اشتیاق جدیدترین فناوریها را در آغوش کشیده است. در گروه ارزشمندی و سهولت انتخاب هم به این توجه میشود که مصرف کننده تا چه حد می تواند به راحتی مدلهای مختلف یک برند را انتخاب کند و اینکه آیا آنها با قیمت مناسبی در اختیار همه خریداران قرار دارند.  در دسته نرمافزار هم در کنار اینکه برند چه نرمافزارهای مفیدی را به صورت پیش فرض در اختیار خریدار قرار میدهد، به این نکته هم توجه فراوانی شده که چگونه یک برند از نفخافزارها و تبلیغافزارها دوری می کند و تا چه اندازه این نرمافزارها ممکن است خطرناک باشند.
 
با همه این تفاسیر، پیشنهاد شما برای خرید لپتاپ چیست و کدام برند را پیشنهاد میکنید؟
 

 

برگرفته از
بهترین و بدترین برندهای لپ‌تاپ ۲۰۱۵
لینک کوتاه

دیدگاه