تردد نمونه آزمایشی خودران گوگل در خیابان‌ها

نویسنده:

۰۲:۵۴:۲۵

شرکت گوگل طی چند سال اخیر اتومبیل‌های خودران خود را در جاده‌های عمومی کالیفرنیا مورد آزمایش قرار داده است؛ اما حالا از اتومبیل‌هایی استفاده می‌کند که خودش طراحی کرده است. طبق گفته این شرکت، این نمونه آزمایشی کوچک که سال گذشته رونمایی شد، حالا در خیابان‌های نزدیک محوطه شرکت گوگل در شهر مانتین‌ویو تردد می‌کند.

این اتومبیل‌های خودران جهت اطمینان تمام مدت از افرادی بهره می‌برند که آن‌ها را تحت نظر دارند. همچنین اتومبیل‌های خودران گوگل دارای پدال‌های گاز و ترمز و فرمان‌های جداپذیر هستند تا با قوانین کالیفرنیا مطابقت داشته باشند. طبق قوانین کالیفرنیا، اتومبیل‌های خودران بایستی از نوعی کنترل دستی پشتیبانی کنند.
همچنین حداکثر سرعت این اتومبیل‌ها به ۲۵ مایل در ساعت محدود شده است؛ البته به نظر نمی‌رسد که بتوانند به بیشتر از این سرعت دست یابند.
علاوه بر این، شرکت گوگل از هنرمندان کالیفرنیایی دعوت کرده تا اتومبیل‌های این شرکت را به عنوان بخشی از یک آگهی تبلیغاتی به نام «Paint the Town» به معنای «شهر را رنگ کن» تزئین کنند. شاید کشیدن دیوارنقش‌های بامزه روی خودران‌های گوگل باعث شود افراد از این اتومبیل‌ها کمتر بترسند.

بیش از ۱۰ طرح با موضوع «جامعه من، همسایه‌های من» انتخاب خواهد شد و طی سال جاری به مدت یک ماه روی اتومبیل‌های آزمایشی اجرا خواهد شد. این اثرهای هنری تنها روی درهای این خودران‌ها اجرا می‌شوند.

طبق گفته شرکت گوگل، کاروان فعلی اتومبیل‌های خودران این شرکت در مرحله آزمایشی بیش از یک میلیون مایل را طی کرده‌اند. در این مرحله چندین تصادف نیز اتفاق افتاده است؛ اما این شرکت معتقد است خودران‌های این شرکت مسئول هیچ‌کدام از این تصادف‌ها نبوده‌اند. در واقع خودران‌های این شرکت اثبات کردند که تا حدودی ترسو هستند.
اگرچه نمونه آزمایشی خودران گوگل به همین شکل باقی می‌ماند؛ اما احتمالاً به زودی اتومبیل‌های خودران وارد بازار می‌شوند. شرکت‌های مرسدس-بنز، نیسان و تسلا وعده داده‌اند قبل از پایان دهه جاری اتومبیل‌هایی ارائه دهند که کاملاً خودران هستند.

 

برگرفته از
خودران گوگل
لینک کوتاه

دیدگاه