تأمین ایمنی بیشتر برای کودکان در اتومبیل‌های ولوو

نویسنده:

۰۴:۰۰:۰۱

زمانی که اغلب افراد به اتومبیل‌های لوکس آینده فکر می‌کنند، تصویری از صندلی‌های فوق‌العاده راحت یا امکان تماشای فیلم در طول مسافرت را در ذهن خود مجسم می‌کنند. با این حال، زمانی که مهندسین بخش ایمنی شرکت ولوو به این موضوع فکر می‌کنند، روشی مطمئن‌تر و ایمن‌تر برای مسافرت آسیب‌پذیرترین افراد جهان یعنی کودکان ایجاد می‌کنند.

طراحان شرکت ولوو به جای قرار دادن نوزادان و کودکان در صندلی‌های مخصوص روی صندلی‌های عقب، یک ایده جدید به نام Excellence Child Seat Concept ارائه کرده‌اند. این کانسپت که اخیراً در سوئد رونمایی شده، داخل کابین اتومبیل را با محوریت تمام سرنشینان از جمله نوزادان، کودکان و افراد بالغ بازنگری کرده است. اگر تاکنون سعی کرده باشید تا یک نوزاد را در صندلی مخصوص در صندلی عقب قرار دهید، احتمالاً با خود گفته‌اید چرا هنوز سیستم جدیدی برای این کار طراحی نشده است.

ایده اصلی Excellence Child Seat Concept، جابه‌جایی صندلی سرنشین جلو است تا کودک بتواند رو به عقب اتومبیل بنشیند. این روش ایمن‌ترین راه برای مسافرت سرنشینان کوچک در اتومبیل محسوب می‌شود. متخصص ایمنی کودکان در شرکت ولوو، Lotta Jackobsson، می‌گوید: «سر کودکان نسبت به بدنشان وزن بیشتری دارد و گردنشان ضعیف است. به همین دلیل ما معتقدیم کودکان تا زمانی که به سن ۳ یا ۴ سالگی برسند بایستی رو به سمت عقب بنشینند».
شرکت ولوو تاکنون تحقیقات زیادی در مورد امنیت انجام داده تا به این باور رسیده است. همچنین این شرکت گزارش‌هایی از تست‌های تصادف دارد که نشان می‌دهند اگر کودکان رو به جلو بنشینند، ممکن است بیشتر آسیب ببینند؛ اما در صندلی روبه عقب، کل پشتی صندلی از ستون فقرات و گردن کودک محافظت می‌کند و شانس بیشتری برای در امان ماندن از آسیب‌های ناشی از تصادف خواهد داشت.
زمانی که صندلی سرنشین جلو برداشته شده و یک صندلی کودک کوچک جای آن قرار داده شود، داخل کابین بزرگ‌تر می‌شود. راننده‌ها یا سرنشینان صندلی عقب می‌توانند به راحتی کودک را ببینند، وی را لمس کنند یا حتی به سمت وی خم شوند، حتی برقراری تماس چشمی با کودک نیز آسان‌تر می‌شود. یک سری امکانات رفاهی دیگر نیز ارائه شده است؛ یک کشو زیر صندلی کودک وجود دارد که می‌توان اسباب‌بازی‌ها و لوازم کودک را در آن قرار داد. صندلی کودک می‌چرخد تا نشاندن و برداشتن کودک از روی صندلی از طریق در جلو راحت باشد. نگه‌دارنده‌های گرم‌کننده لیوان که در اتومبیل ایکس‌سی ۹۰ شرکت ولوو وجود دارد، برای گرم کردن شیشه شیر نیز به کار می‌رود. زمانی که اتومبیل در حال حرکت است، صندلی در جای خود قفل می‌شود.
طراح ارشد بخش داخل کابین شرکت ولوو، Tisha Johnson، می‌گوید: «مدتی است که ماهیت تجملات روزافزون را مورد بررسی قرار داده‌ایم. ما متوجه شدیم ارتباط مستقیمی بین تجمل و سلامت عاطفی وجود دارد. برای ما ایمنی، راحتی و عوامل احساسی بر هر چیز دیگری اولویت دارد».
همان‌طور که نام این طراحی نشان می‌دهد، این ایده در مرحله کانسپت است. با این حال، زیاد طول نمی‌کشد که نوزادان و والدین آینده یک سفر ایمن‌تر داشته باشند.
 
برگرفته از
ایمنی بیشتر برای کودکان
لینک کوتاه

دیدگاه