واقعیاتی در مورد تب

نویسنده:

۰۷:۰۴:۳۱

تب معمولاً با ناراحتی جسمی همراه است و بیشتر افراد پس از درمان تب، احساس بهتری دارند. با این حال، با توجه به سن، وضعیت فیزیکی و دلیل اصلی تب، ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشید. بسیاری از متخصصین معتقدند تب یک دفاع طبیعی بدن در مقابل عفونت محسوب می‌شود. همچنین تب یک سری علل غیرعفونی نیز دارد.
در کودکانی که تب دارند، اگر علائمی مانند بی‌حالی، نق‌نقی، کم‌اشتهایی، گلودرد، سرفه، درد گوش، استفراغ و اسهال مشاهده کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.
اگر کودک شما کمتر از ۴ ماه سن دارد و درجه حرارت بدنش ۳۷٫۷۷ درجه سلسیوس یا بیشتر بود، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر کودکی درجه حرارت بدنش بالای ۴۰ درجه سلسیوس بود، حتماً به پزشک مراجعه کنید. تب بالا در کودکان می‌تواند منجر به حمله شود.
اگر تب بیش از ۱ روز در کودک زیر ۲ سال و بیش از ۳ روز در کودک ۲ سال به بالا ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

علل تب
بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس درجه حرارت بدن را کنترل می‌کند. این در جه حرارت عادی که ۳۷ درجه سلسیوس است، ممکن است در طول روز متغیر باشد.
در پاسخ به یک عفونت، بیماری یا برخی علل دیگر، هیپوتالاموس درجه حرارت بدن را افزایش می‌دهد.
اگرچه علل رایج تب عفونت‌های رایجی مانند سرماخوردگی و ورم معده و روده هستند، اما علل دیگری نیز وجود دارند که در ادامه می‌بینید:

  • عفونت گوش، ریه، پوست، گلو، مثانه یا کلیه
  • بیماری‌هایی که باعث التهاب می‌شوند
  • عوارض جانبی داروها
  • سرطان
  • واکسن
  • لخته‌های خون
  • بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس، رماتیسم مفاصل و بیماری‌های التهابی روده
  • اختلالات هورمونی مانند پرکاری غده تیروئید
  • داروهای غیرمجازی همچون آمفتامین و کوکائین


نحوه شناسایی تب
اگرچه اندازه‌گیری درجه حرارت بدن و شناسایی تب آسان است؛ اما شناسایی علت آن مشکل است. پزشک علاوه بر یک معاینه فیزیکی، سؤالاتی در مورد علائم و بیماری‌ها، داروهایی که مصرف می‌کنید و سفر به مناطق آلوده می‌پرسد. به عنوان مثال عفونت مالاریا یک نوع تب ایجاد می‌کند که همانند تب‌های عادی است. برخی مناطق مستعد عفونت‌هایی مانند بیماری لایم و تب راکی هستند.
گاهی اوقات ممکن است علت تب مشخص نباشد. در چنین مواردی علت تب ممکن است غیرعادی یا مخفی باشد، مانند عفونت مزمن، اختلال بافت پیوندی، سرطان یا غیره.

درمان تب
درمان تب معمولاً با توجه به علت تب متفاوت است. به عنوان مثال مصرف آنتی‌بیوتیک برای عفونت‌های باکتریایی مانند گلودرد میکروبی مؤثر واقع می‌شود.
رایج‌ترین درمان‌ها برای تب عبارت‌اند از مصرف داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن. کودکان و نوجوانان نباید آسپیرین مصرف کنند؛ زیرا با بیماری به نام سندرم ری (Reye syndrome ) ارتباط دارد.

 

برگرفته از
تب
لینک کوتاه