پرینت سه‌بعدی یک ساختمان اداری با تمام وسایل داخلش در دبی

نویسنده:

۰۷:۱۲:۴۳

شما بگویید یک چاپگر سه‌بعدی می‌تواند چه چیزهایی بسازد؛ پیتزا، کفش، اسلحه، پنجه‌های مصنوعی و …
دبی می‌خواهد نشان دهد چه کارهایی می‌تواند با یک چاپگر سه‌بعدی انجام دهد. این شهر اخیراً اعلام کرده قصد دارد یک ساختمان اداری کامل را به همراه تمام لوازمی که در داخل آن قرار دارد با استفاده از یک چاپگر سه‌بعدی بسازد.

این پروژه بلند‌پروازانه توسط کمیته ملی نوآوری امارات متحده عربی (United Arab Emirates National Innovation Committee) به عنوان بخشی از هدف بلندمدت امارات متحده عربی برای دستیابی به عنوان شهر پیشگام در فناوری و معماری جهان آماده شده است.

اگرچه در حال حاضر چاپگرهای سه‌بعدی برای ایجاد فریم برای خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما گروه مسئول پروژه دبی قصد دارند کل ساختمان و مبلمان اداری داخل آن را از طریق چاپگر سه‌بعدی بسازند. در واقع اگر می‌توانستند کارمندان این ساختمان را نیز از طریق چاپگر سه‌بعدی می‌ساختند؛ اما هنوز نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند.
با توجه به گزارش سایت 3dprint.com، این ساختمان ۲۰۰۰ فوت مربعی در مرکز دبی و با استفاده از یک چاپگر سه‌بعدی به بلندی ۲۰ فوت ساخته خواهد شد. این دستگاه چاپگر به جای این که قطعات را در محل دیگری بسازد و بعد قطعات به محل ساختمان انتقال داده شوند، قطعات را در محل اصلی ساختمان خواهد ساخت.
شرکت‌های دیگری نیز در این پروژه مشارکت دارند؛ مانند شرکت WinSun‌ که در شانگهای واقع شده و سال گذشته از یک چاپگر سه‌بعدی عظیم رونمایی کرد که می‌توانست فریم‌های خانه‌ها را در زمانی فوق‌العاده کم بسازد.

پروژه دبی نیز قرار است سریع انجام شود؛ پیش‌بینی می‌شود مرحله ساخت‌وساز تنها در عرض چند هفته به اتمام برسد. به نظر می‌رسد شرکت WinSun در این پروژه نیز از همان دستگاه چاپگری استفاده خواهد کرد که برای ساخت خانه‌های پرینتی خود در چین به کار گرفته بود.
طبق گفته این شرکت در وب‌سایت خود، قسمت خارجی ساختمان با ترکیبی از سیمان و ضایعات ساخت‌وساز به صورت لایه به لایه ساخته خواهد شد؛ فرایندی که شباهت زیادی به نحوه ساخت کیک بستنی دارد.

به بتن چاپ‌شده یک سری مواد سفت‌کن خاص اضافه می‌شود تا اطمینان حاصل شود هر لایه قادر به پشتیبانی از لایه بعدی است. سپس قسمت‌های دیگر ساختمان به هم ملحق می‌شوند. پلاستیک تقویت‌شده با فیبر و گچ تقویت‌شده با فیبر شیشه نیز در ساخت‌وساز ساختمان مورد استفاده قرار خواهد گفت.
اولین ساختمان اداری پرینت شده با دستگاه چاپگر سه‌بعدی دبی برای اهداف مختلفی استفاده خواهد شد؛ از جمله نمایشگاهی برای چاپ سه‌بعدی.

 

برگرفته از
پرینت سه‌بعدی
لینک کوتاه

دیدگاه