طراحی‌های زیبای استادیوم‌های فوتبال اروپا

نویسنده:

۱۰:۰۴:۳۰

مدیران این شرکت سوئیسی، فوتبال‌دوست‌های دو آتشه هستند. در هفته‌ای که گذشت تصاویری از بازسازی پل استمفورد چلسی اف‌سی به نمایش عموم درآمد و همین بهانه‌ای شد تا به دیگر استادیوم‌های فوتبال که طراحی‌های جالبی دارند، نگاهی بیندازیم. البته در این مطلب فقط طرح‌های شرکت Herzog & de Meuron را انتخاب کرده‌ایم.
 
لندن
در لندن، قرار است پل استمفورد که خانه چلسی اف‌سی است بازسازی شود. گنجایش این استادیوم قرار است به ۶۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کند و طراحی آن گوتیک با طاق‌های آجری است.
 
بوردو
ساخت این استادیوم در اوایل سال جاری میلادی پایان یافت و قرار است میزبان بازی‌های یورو ۲۰۱۵ باشد. استادیوم Bordeaux با ۹۰۰ ستون سفید و باریک تزئین شده و ۴۲ هزار صندلی دارد. قرار است استادیوم اصلی تیم فرانسوی FC Girondins de Bordeaux باشد و در سال ۲۰۱۶ نیز میزبان بازی‌های تورنومنت UEFA Euro خواهد بود.
 
بیجینگ
استادیوم ملی که بیشتر با نام لانه پرنده شناخته می‌شود نمادی از بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ بیجینگ است. موسسه Herzog & de Meuron در همکاری با Ai Weiwei این استادیوم را طراحی کرده است. گنجایش این استادیوم ۹۱ هزار نفر است.
 
Portsmouth
این دومین پروپوزال کمپانی Herzog & de Meuron برای باشگاه پورتزموث اف‌سی در سال ۲۰۰۸ میلادی بود. این استادیوم ۳۶ هزار صندلی دارد اما طرح اولیه آن که حالت کاسه‌ای داشت تایید نشد. اما در طرح آن تجدید نظر و تغییراتی در آن ایجاد شد. در آخر نیز مورد تایید قرار گرفت.
مونیخ
آلیانز آرنا امسال دهمین سالگرد خود را جشن گرفت. این استادیوم که در تصویر می‌بینید نیز به دو تیم اف‌سی بایرن مونیخ و TSV 1860 مونیخ تعلق دارد.
 
باسل
استادیوم St Jacob-Park نیز طراحی موسسه هنری Herzog & de Meuron که برای تیم‌های محلی باسل طراحی و ساخته شده است. مراحل ساخت این استادیوم در سال ۲۰۰۲ میلادی به اتمام رسید.
 

 

برگرفته از
استادیوم‌های فوتبال