به‌کارگیری اولین کامیون تمام الکتریکی در جاده‌های اروپا

نویسنده:

۰۱:۱۹:۲۸

شرکت بی‌ام‌و اولین کامیون ۴۰ تنی تمام الکتریکی خود را در خیابان‌های آلمان به کار گرفت. این شرکت اروپایی با همکاری شرکت SCHERM، این کامیون را در شهر مونیخ مستقر کرد. این کامیون قرار است روزانه ۸ بار اجزای مختلف اتومبیل را بین کارخانه بی‌ام‌و و انبار SCHERM جابه‌جا کند. طبق گفته این شرکت‌ها، این کامیون اولین کامیون تمام الکتریکی است که در جاده‌های عمومی اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کامیون از طریق الکتریسیته به‌دست‌آمده از منابع تجدیدپذیر شارژ خواهد شد.

البته این کامیون با همکاری بی‌ام‌و و شرکت هلندی Teberg ساخته شده است. این مدل کامیون، Terberg YT202-EV، قبلا تنها در جاده‌های بسته‌ای مانند بندرها مورد استفاده قرار گرفته است. شرکت بی‌ام‌و معتقد است به‌کارگیری چنین وسیله نقلیه الکتریکی بزرگ در جاده‌های عمومی، گام مهمی در این فناوری محسوب می‌شود. رئیس بخش مدیریت جریان کالای شرکت بی‌ام‌‌و، Jürgen Maidl، در یک نشست خبری اظهار داشت: «با این پروژه ما به اطلاعات ارزشمندی در مورد قابلیت‌های کامیون‌های الکتریکی در آینده مدیریت جریان کالاها به دست خواهیم آورد».

طبق گفته این شرکت، این کامیون در مقایسه با یک وسیله نقلیه دیزلی، باعث می‌شود سالانه از انتشار ۱۱٫۸ تن گاز دی‌اکسید کربن جلوگیری شود. همچنین این کامیون تقریباً هیچ آلودگی از نظر ذرات ریز ایجاد نمی‌کند. شارژ این کامیون حدود ۳ الی ۴ ساعت طول می‌کشد و با این شارژ می‌تواند حدود ۱۰۰ کیلومتر مسافت را طی کند. این مسافت برای اتمام یک روز کاری بدون نیاز به شارژ مجدد کافی است.

اگرچه بیشتر هیجان‌های مربوط به وسایل نقلیه الکتریکی در حوزه اتومبیل‌های مصرف‌کننده تمرکز دارد؛ اما برخی از متخصصین حوزه خودروسازی معتقدند این اتومبیل‌ها در مدیریت جریان کالا تأثیر مهمی خواهند داشت. اوایل سال جاری، یکی از مؤسسان شرکت تسلا،Ian Wright، اظهار داشت اتومبیل‌های مختص خانواده‌ها به اندازه‌ای سوخت نمی‌سوزانند که تبدیل آن‌ها به اتومبیل‌های الکتریکی مقرون‌به‌صرفه شود.

وی در ماه فوریه به نشریه Quartz گفت: «اتومبیل‌های مختص خانواده‌ها سالانه حدود ۶۰۰ گالن سوخت می‌سوزانند. اگر این اتومبیل را به یک اتومبیل الکتریکی تبدیل کنید، حداقل ۱۵٬۰۰۰ دلار به قیمت اتومبیل اضافه می‌شود و تنها ۱٬۵۰۰ دلار در سوخت صرفه‌جویی خواهد شد. در نتیجه شاید در مدت‌زمان ۱۰ ساله این کار مفید واقع شود. اگر کامیون‌های جمع‌آوری زباله را در نظر بگیرید، سالانه حدود ۱۴٬۰۰۰ گالن سوخت می‌سوزانند. در نتیجه شما می‌توانید ۳۵٬۰۰۰ دلار در سوخت و ۲۰٬۰۰۰ دلار در هزینه تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه صرفه‌جویی کنید». شرکت بی‌ام‌و احتمالاً از این آمار و ارقام مطلع است.
 

برگرفته از
کامیون تمام الکتریکی
لینک کوتاه

دیدگاه