نمایشگرهای خوددرمان‌گر، انقلاب آینده صنعت اسمارت فون

نویسنده:

۰۹:۵۳:۵۷

آزمایش و تحقیقات تولید چنین ماده‌ای در ابتدا برای مقاصد ایمنی و استفاده از آن در بالهای هواپیما آغاز شد. اگرچه این تکنولوژی از چنان قابلیت و پتانسیل بالایی برخوردار است که می‌تواند گستره وسیعی از صنایع را متحول سازد. زیرا این ظرفیت را دارد که درون پوشش‌های نازک، بخش‌های سرسختی را قرار دهد که درست همانند سلولهای خونی به درمان خود بپردازند. یعنی دقیقا همانند خون که در محل زخمها و خراشها تبدیل به لایه‌ای جامد می‌شود تا گوشت و پوست آسیب دیده را محافظت و درمان نماید.
 
با استفاده از ترکیب متفاوتی از مواد شیمیایی با پایه کربن، این محصول شفابخش تازه لایه‌ای از میلیونها کره در ابعاد میکروسکوپی ایجاد می‌کند. هنگامی که یک شکست یا خراش روی می‌دهد، این گوی‌های توخالی میکروسکوپی از هم جدا می‌شوند و مایعی آزاد می‌شود که شکافهای تازه ایجاد شده را می‌پوشاند. آنگاه یک واکنش شیمیایی باعث پلیمریزه و سخت شدن این مایع می‌شود و باعث می‌شود که لبه‌های شکاف به هم بچسبند و تنها با برجای گذاردن یک خط تقریبا ناپیدا، کاملا محکم و سفت شوند.
 
این تکنولوژی توسط گروهی از محققان دانشگاه بریستول انگلستان ابداع گردیده که  سرپرستی آن با دانکن واس، شیمیدان برجسته است. این فناوری اولین بار در گردهمایی انجمن سلطنتی در لندن طی ماه گذشته رونمایی و معرفی شد. دکتر واس می‌گوید: «ما سعی کردیم از بدن انسان الهام بگیریم. ما اگر پوستی به کلفتی کرگدنها داشتیم شاید می‌توانستیم در برابر آسیبهای محیطی به خوبی دوام آوریم. اما چگونه با این پوست نازک، آنقدر سخت‌جان هستیم؟  هنگامی که ما آسیب می‌بینیم، خونریزی می‌کنیم که روی زخم دلمه بسته و باعث بهبود آن می‌شود.  ما هم دقیقا همین فرآیند را روی یک ماده ترکیبی بازسازی کردیم. بیا چیزی بسازیم که بتواند خودش را درمان کند!»
 
این تیم مدعی است که در برخی موارد به بهبود ۱۰۰ درصدی قدرت و استحکام مکانیکی پوشش هم دست یافته‌اند.
 
جالب اینکه محققانی از L'Oreal  هم پیش از این با تیم تحقیقاتی دانشگاه بریستول وارد مذاکره شده‌اند تا از این تکنولوژی برای تولید لاک ناخن خود-درمان‌گر هم بهره ببرند. تنها کافی است اندکی تخیلتان را به کار بیندازید تا قدرت خارق‌العاده این تکنولوژی را دریابید: رنگ ماشین خود تعمیر، پره‌های توربین و بدنه دوچوخه ای که نمی‌شکنند. یا شیشه جلو اتومبیل که بعد از برخورد با سنگریزه‌های سرگردان و ترک خوردن، دوباره ترمیم می‌شود.
 
یک تحلیلگر می‌گوید تنها کافی است که این تکنولوژی را با هر محصولی در هم آمیزیم: «درحالی که محققان بریستول تنها بر کاربرد این تکنولوژی در هوانوردی تمرکز کرده اند،  مشتریان گرسته صنایع تکنولوژیک هم در صف ایستاده اند. در صورت دستیابی به موفقیت، کارخانه‌ها می‌تواننداین فرمول را به مواد فعلی‌شان اضافه کنند که این تنها نیازمند اندکی تغییر در فرآیند تولید است. اما آنچه که به دست می‌آید، شیطانی قدرتمند است که بدون تاثیر بر کارایی محصولات، آنها را مانند کرگدن پوست کلفت و سخت جان می‌کند.»
 
در حال حاضر همه در آرزوی تلفنهای هوشمندی هستند که علی‌رغم قیمت بالایشان، به راحتی می‌شکنند و ترک بر می‌دارند.  اما تصور کنید که نمایشگر موبایل شما به این سادگی نشکند و در صورت بروز هرگونه آسیب، تنها طی ۳۰ تا ۶۰ ثانیه بدون نیاز به هیچ ماده کمکی، خودش را تعمیر کند.  همانطور که اکنون افراد کمی خاطرات دوران پیش از موبایل را به خاطر دارند، به زودی زمانی خواهد رسید که ناراحتی‌ و عصبانیت انسانهای اولیه از شکستن نمایشگر موبایلشان هم به تاریخ خواهد پیوست! 
 

 

برگرفته از
نمایشگرهای خوددرمان‌گر
لینک کوتاه