احتمال افزایش فروش بازار کامپیوتر پس از ارائه ویندوز ۱۰

نویسنده:

۰۱:۰۶:۰۹

اگرچه خیلی زود است که بگوییم بازار کامپیوتر پس از ارائه ویندوز ۱۰ رشد خواهد کرد یا خیر؛ اما شرکت‌های تحقیقاتی Gartner و IDC هر دو توافق دارند که فروش بازار کامپیوتر در حال حاضر حدود ۱۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. بر اساس گزارش IDC، پیش‌بینی شده بود که قبل از ارائه ویندوز 10، سرعت ارسال محموله‌های کامپیوتری کاهش یابد؛ زیرا محموله‌های زیادی در سال گذشته ارسال شده بودند. این افزایش در نتیجه پایان پشتیبانی از ویندوز XP و کانال‌هایی بود که موجودی انبار را قبل از انتشار ویندوز 10 کاهش داده بودند.

طبق گفته شرکت Gartner، با وجود کاهش فروش بازار کامپیوترهای شخصی هنوز هم انتظار می‌رود که بازار به حالت پایدار خود برگردد. درحالی که صنعت کامپیوترهای شخصی در سرازیری قرار دارد، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۶، این بازار به رشد آهسته و مداوم خود برگردد. IDC پیش‌بینی می‌کند ارائه ویندوز ۱۰ تأثیر نسبتاً خوبی در بازار داشته باشد؛ اما این شرکت هشدار می‌دهد که بسیاری از کاربران، ارتقاء رایگان سیستم‌عامل فعلی را به خرید یک کامپیوتر جدید ترجیح خواهند داد. مایکروسافت به کاربران ویندوز ۷ و ویندوز ۸٫۱ اجازه می‌دهد ویندوز خود را به صورت رایگان تا ۲۹ جولای ۲۰۱۶ به ویندوز ۱۰ ارتقاء دهند.

هم IDC و هم Gartner هر دو معتقدند که شرکت لنوو (Lenovo ) هنوز هم بهترین تولیدکننده کامپیوتر محسوب می‌شود و شرکت اچ‌پی (HP ) در مکان دوم و شرکت دل (Dell ) در مکان سوم قرار دارد. بخشی که این دو شرکت تحقیقاتی آمار متفاوتی در آن ارائه می‌دهند، مربوط به جایگاه چهارم و پنجم است. IDC ادعا می‌کند شرکت اپل به لطف افزایش چشمگیر ۱۶٫۱ درصدی در ارسال محموله‌هایش نسبت به سال پیش در رتبه چهارم فهرست بهترین تولیدکنندگان کامپیوتر قرار دارد؛ اما شرکت Gartner شرکت ایسوس (Asus) را در جایگاه چهارم می‌داند. هر دو شرکت، شرکت ایسر (Acer) را در جایگاه پنجم قرار داده‌اند. اپل ممکن است بار دیگر بتواند روند کاهش فروش کامپیوتر را تحمل کند؛ اما تا زمانی که این شرکت درآمد خود را تا آخر این ماه گزارش نکند، ما نخواهیم فهمید که قضیه از چه قرار است.

 

برگرفته از
ویندوز ۱۰
لینک کوتاه

دیدگاه