عکس‌های بهتری از مناظر طبیعی ثبت نمایید

نویسنده:

۰۱:۲۲:۲۹

می خواهید که به عکس هایی که از مناظر طبیعی می گیرید به راحتی تاثیر گذاری بیشتری بیافزایید؟ مسلما دوست دارید پس از بازگشت از تعطیلات پایان هفته و گشت و گذار در Scottish Glens یا High Peak ، افرادی که عکس ها را می بینند ، حس کنند درست در برابر خود منظره ایستاده اند.

افزودن عناصر جذاب پیش زمینه می تواند به شما در القای این احساس به بینندگان تان کمک کنند. استفاده از این عناصر ، می تواند به غنی کردن محتویات عکس و بهتر شدن ترکیب بندی کمک کند و توجه بیننده را به خود جلب نماید. بدون پیش زمینه عکس های شما مسطح و دو بعدی به نظر خواهند آمد.

افزودن عناصری جالب توجه در جلوی قاب نه تنها توجه بیننده را به منظره جلب می کند بیلکه عمقی سه بعدی هم به تصاویر تان می افزاید.


پس زمینه‌های زیبا

بهترین روش برای این که به خودتان بیاموزید که از چه عناصر پیش زمینه ای استفاده نمایید این است که ابتدا به تصویر منظره تان بنگرید و آن گاه فکر کنید که استفاده از چه عنصری در پیش زمینه می تواند به زیباتر شدن این عکس کمک کند. پیدا کردن بهترین عنصر پیش زمینه برای هلی گریل اصلا زحمتی ندارد.

چیزهای ساده ای چون صخره ها یا خزه ها را می توان در پیش زمینه عکس های مناظر طبیعی و حتی آنهایی که پس زمینه چندان زیبایی ندارند به کار گرفت . می توانید دوربین را با زاویه ای رو به پایین نگهدارید و سپس به عکاسی بپردازید.

البته همیشه لازم نیست که برای ثبت تصاویر پیش زمینه خوب از زوایای واید استفاده کنید. اگر از جلوه فشرده سازی که با استفاده از لنزهایی چون لنزهای 50 میلی متری یا لنزهای تله فوتو کوتاه چون لنزهای 20-70 میلی متری به وجود می آید استفاده نمایید می توانید شاهد عمق طبیعی تصاویر و تقاطع تپه ها و برآمدگی ها با هم باشید.

در هنگام قاب بندی عکس ها توجه کنید که از یک عنصر جالب در پایین قاب بعنوان لنگر استفاده نمایید. این باعث می شود که بیننده نقطه ای برای مشاهده عکس انتخاب نماید و آنگاه جذب بقیه صحنه شود.

تصاویر مناظر طبیعی بدون استفاده درست از پیش زمینه نمی توانند به موفقیتی دست یابند.

قرار دادن عناصری در پیش زمینه بدون تفکر هم می تواند به بدی قرار ندادن این عناصر در تصاویر باشد.

استفاده از گوسفندان در پیش زمینه می تواند باعث افزایش کنتراست عکس گردد . استفاده از سوژه های جالب در پیش زمینه می تواند با لنزهایی با فاصله کانونی 60 میلی متری هم موثر واقع شود.

نکاتی برای بهترین استفاده از پیش زمینه ها که می توانند در افزایش هر چه بیشتر جذابیت تصاویری که از مناظر طبیعی ثبت می کنید ، موثر واقع شود

1) به دنبال خطوط بگردید

پیش زمینه هایی که در آن ها خطوطی وجود دارد که به سمت مرکز قاب ادامه پیدا می کنند، مسلما می توانند به قاب ارزشی دو چندان دهند. به دنبال ردهای شخم ، مسیرها و راه ها، صخره ها و یا آب های در جریانی باشید که به سادگی نگاه بیننده را به خود جلب می کنند.

2) گشودگی دیافراگم

برای اینکه بدون از دست دادن جزئیات پس زمینه ، بتوانید جزئیات پیش زمینه را به خوبی نمایش دهید از گشودگی های دیافراگم پایین همانند f/18 تا f/22 استفاده کنید و روی یک سوم قاب با تمرکز بر روی پیش زمینه ، فوکوس نمایید .

3) بافت‌ها

نورهایی که در اوایل صبح یا عصر می تابند ، جزئیات بیشتری را در تپه ها ، بوته ها و یا حتی در زمین هایی که به طور یکنواختی از گیاهان پوشانده شده اند ، آشکار می سازد. برای ثبت بافت زمین های این چنینی بهتر است در این ساعات به عکاسی مشغول شوید.

4) رنگ

به دنبال رنگ در پیش زمینه ها باشید تا بتوانید مسیر بصری مناسب به عکس هایتان ایجاد نمایید. زمین هایی پر از شقایق های سرخ که در تابستان جز مناظر رایج انگلیس هستند یا جلبک های سبز در طلوع و غروب های ساحلی می توانند چنین تاثیری ایجاد نمایند.

5) قاب بندی از پایین

بهتر است که سه پایه را در کوتاه ترین حالت خود قرار دهید و مطمئن شوید که قسمت عمده ای از پیش زمینه را ثبت خواهید نمود. از قانون یک سوم برای جای دادن افق در یک سوم بالایی قاب و جای دادن پیش زمینه در دو سوم باقی مانده استفاده کنید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه