علت و روش‌های درمانی دندان‌قروچه

نویسنده:

۰۴:۳۰:۳۴

چرا دندان‌قروچه بروز می‌کند؟
اگرچه علت بروز دندان‌قروچه ممکن است استرس و اضطراب باشد؛ اما دندان‌قروچه معمولاً در حین خواب اتفاق می‌افتد و در اثر گاز گرفتن غیرعادی یا کشیدن دندان یا وجود دندان کج‌وکوله نیز ایجاد می‌شود. ممکن است دندان‌قروچه به دلیل اختلالات خوابی همچون آپنه خواب نیز بروز کند.

چگونه می‌توان متوجه دندان‌قروچه شد؟
از آنجا که معمولاً دندان‌قروچه در حین خواب اتفاق می‌افتد، بیشتر افراد نمی‌دانند که دچار دندان‌قروچه هستند. با این حال، سردرد مداوم، بی‌حسی و درد فک به هنگام بیدار شدن از خواب، نشانه دندان‌قروچه است. معمولاً افراد از طریق همسر خود متوجه دندان‌قروچه می‌شوند.
اگر فکر می‌کنید دندان‌قروچه می‌کنید، به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا دهان و فک شما را معاینه کرده و به دنبال نشانه‌های دندان‌قروچه مانند نازکی فک و ساییدگی بیش‌ازحد در دندان‌ها بگردد.

چرا دندان‌قروچه مضر است؟
در برخی مواقع، دندان‌قروچه مزمن ممکن است باعث شکستگی و شل شدن یا افتادن دندان شود. اگر چنین اتفاقاتی بیفتد، به پل‌، روکش، پر کردن کانال ریشه، ایمپلنت، دندان‌های مصنوعی جزئی و حتی کلی نیاز خواهید داشت.
دندان‌قروچه بر روی فک نیز تأثیر می‌گذارد و حتی ممکن است شکل چهره را نیز تغییر دهد.

چگونه می‌توان دندان‌قروچه را متوقف کرد؟
ممکن است دندان‌پزشک یک محافظ دهان به شما بدهد تا از دندان‌قروچه در طول شب جلوگیری شود.
اگر علت دندان‌قروچه، استرس است، از پزشک یا دندان‌پزشک بخواهید روش‌هایی برای کاهش استرس ارائه دهد. استفاده از مشاور، به‌کارگیری یک برنامه ورزشی، مراجعه به روانشناس یا استفاده از داروهای آرام‌بخش ماهیچه از جمله گزینه‌هایی است که می‌توانید به کار بگیرید.
اگر اختلال خواب باعث بروز دندان‌قروچه می‌شود، درمان اختلال خواب عادت دندان‌قروچه را کاهش داده یا کلاً از بین می‌برد.
روش‌های دیگری که می‌توان برای متوقف کردن دندان‌قروچه استفاده کرد، عبارت‌اند از:

  • از مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی حاوی کافئین مانند نوشابه، شکلات و قهوه اجتناب کنید.
  • از مصرف الکل بپرهیزید. دندان‌قروچه پس از مصرف الکل تشدید می‌شود.
  • چیزهایی دیگری مانند خودکار یا مداد را نجوید. از جویدن آدامس بپرهیزید؛ زیرا این کار باعث می‌شود ماهیچه‌های فک بیشتر برای فشار دادن استفاده شوند و احتمال دندان‌قروچه افزایش می‌یابد.
  • تمرین کنید که دندان‌های خود را روی هم فشار ندهید و دندان‌قروچه نکنید. اگر در طول روز این کار را انجام می‌دهید، نوک زبان خود را بین دندان‌ها بگذارید. این تمرین به ماهیچه‌های فک یاد می‌دهد استراحت کنند.
  • ماهیچه‌های فک را در طول شب از طریق گذاشتن یک حوله ولرم روی گونه و جلوی لاله گوش، تسکین دهید.


 

برگرفته از
دندان‌قروچه
لینک کوتاه