درخواست حذف یک میلیون لینک از جستجوی گوگل پس از اجرایی شدن قانون «حق فراموش شدن»

نویسنده:

۱۱:۱۶:۰۷

 
البته احتمالا شما تا کنون چیزی درباره قانون «حق فراموش شدن» نشنیده باشید.  اتحادیه اروپا در ماه می ۲۰۱۴ این قانون را به تصویر برساند و از بهار سال گذشته اجرایی شد. دیوان دادگستری اروپا قانونی گذرانده که غول جستجوی دنیا، گوگل را ملزم میکند تا لینکها و صفحات حاوی اطلاعات  نالازم، بی ربط یا بدون استفاده در خصوص افراد را از پایگاه داده خود حذف نماید.   البته این قانون تا به اینجا لایحهای بسیار جنجالی بوده که گروههای فراوانی با آن مخالفت کرده اند، زیرا معتقدند که پس از تصویب این قانون، افراد صاحب قدرت سعی می کنند تا تمام ردپای گذشته خود را از اینترنت پاک کنند و به کسی اجازه دیدن یا به خاطر آوردن اشتباهاتشان را ندهند.
 
از زمانی که این قانون تصویب شده، بر اساس گزارش منتشره در دیلی میل، سایت El Goog (نسخه آینهای گوگل) تا کنون بیش از ۶۰۲ هزار لینک را از وب حذف کرده است. یک پنجم این درخواستها متعلق به فرانسویان هستند که از این موتور جوستجو درخواست حذف ۱۹۷ هزار لینک را دارند. از بریتانیا تنها ۳۵ هزار درخواست ارسال شده و خواستا حذف ۱۴۰ هزار صفحه شدهاند. تا به اینجا ۶۳ درصد درخواستهای مردم انگلیس مورد قبول واقع شدهاند.
 
از زمانی که ثبت چنین تقاضاهایی شروع شده، به نظر میرسد که اغلب آنها توسط مردم عادی ثبت شده که میخواهند اطلاعات شرمآور یا پستهایشان در شبکههای اجتماعی یا سایتهای قرار ملاقات حذف شوند. این اطلاعات به شکل بالقوه بی خطرند. در بخش پایانی این گزارش نیز آمده که برخی از این تقاضاها برای حذف محتوای مرتبط با جرایم جدی هستند که در گذشته منتشر شدهاند. و البته تنها بخش دردسرساز قانون جدید همین درخواستها هستند.
 

 

برگرفته از
حق فراموش شدن
لینک کوتاه

دیدگاه