آیا می‌دانید علت سرخی چشم‌ها پس از شنا در استخر چیست؟

نویسنده:

۱۱:۲۴:۰۱

افرادی که زیاد استخر می‌روند، بهتر است با یک سری خطرات استخر آشنا شوند تا بتوانند تا حد امکان سالم بمانند.

طبق گزارش مرکز پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، سرخی چشم‌ها پس از شنا در استخر به دلیل تحریک ناشی از کلر موجود در آب استخر نیست. کاملاً برعکس. کلر به تمام چیزهایی که از بدن وارد آب می‌شوند و می‌خواهد آن‌ها را از بین ببرد، چسبیده و آن‌ها را محصور می‌کند. ترکیب این مواد با کلر، این تحریک‌های شیمیایی را به وجود می‌آورد. به همین دلیل چشم‌ها می‌سوزند؛ زیرا کلر به ادرار و عرق بدن می‌چسبد. زمانی که کلر به ادرار و عرق می‌چسبد، باعث ایجاد سرفه در استخرهای سرپوشیده نیز می‌شود. مواد شیمیایی که در فضا گیر افتاده‌اند، باعث تحریک ریه می‌شوند.
اگر فکر می‌کنید روش‌هایی برای مقابله با افرادی که در آب استخر ادرار می‌کنند، مانند تغییر رنگ آب در صورت ادرار در آب استخر، وجود دارد، سخت در اشتباهید. تغییر رنگ آب واقعیت ندارد و روشی برای ترساندن افرادی است که در آب ادرار می‌کنند.

همچنین به لطف افرادی که به هنگام ابتلا به اسهال در استخرهای عمومی شنا می‌کنند، شیوع بیماری‌های ناشی از شنا در استخرهای عمومی افزایش یافته است. یک میکروب انگلی جدید شناسایی شده که نسبت به کلر مقاوم است.

نباید تنها کودکانی که پوشک می‌بندند و در استخر حضور دارند را مسئول گسترش این انگل دانست. لازم نیست حتماً افراد در استخر روده خود را خالی کنند تا بیماری‌ها را گسترش دهند. میکروب‌های موجود روی بدن افراد نیز می‌تواند باعث گسترش بیماری‌ها شود. به همین دلیل بایستی قبل از ورود به استخر، بدن خود را بشویید.

خوشبختانه روش‌هایی برای مقابله با این مشکلات وجود دارد. زمانی که بیمار هستید یا زخم باز دارید، استخر نروید تا از افراد دیگر محافظت شود. فکر نکنید که دریاچه‌ها یا دریاها ایمن‌تر از استخر هستند. درست است که این مکان‌ها بزرگ و وسیع هستند و حس می‌کنید میکروب‌های کوچک روی بدنتان در آب دریا یا دریاچه شسته می‌شوند؛ اما اگر در کنار فردی که اسهال دارد، شنا کنید، هیچ روشی برای حفاظت در مقابل بیماری‌ها وجود ندارد.
پس سعی کنید نکات بهداشتی را رعایت کنید تا از میکروب‌های موجود در استخرها در امان بمانید.
 

برگرفته از
سرخی چشم‌ها
لینک کوتاه

دیدگاه