واکسن استنشاقی، راه حل احتمالی مقابله با ابولا

نویسنده:

۰۲:۳۰:۳۶

 
بنا بر مقاله منتشر شده در ژورنال تحقیقات کلینیکی، نوع تازه‌ای واکسن استنشاقی قابل دریافت از طریق ریه تولید شده که سلولهای ایمنی بدن را فعال می‌کند و حمایت لازم در مقابل ویروس ابولا را تامین می‌نماید. یک گروه از دانشمندان این واکسن را روی ۱۲ میمون (۸ تا با تنفس و ۴ تا با تزریق) آزمایش کردند و مدتی پس از آن ویروس ابولا را به آنها تزریق کردند. البته در این میان گروه شاهدی شامل ۲ میمون هم وجود داشت که تنها ویروس ابولا را دریافت کردند. 
 
و خوشبختانه نتیجه آزمایش این بود که دو میمون بدون واکسن مردند، اما میمونهای واکسینه شده همگی زنده ماندند و هیچ اثری از ویروس ابولا در سیستم بدنشان وجود نداشت.
 
واکسن استنشاقی ابولا به دو دلیل می‌تواند خبری بسیار خوب باشد: اول اینکه واکسن ابولا! چیزی است که تا به حال هیچ موفقیتی در تولید آن نداشته‌ایم. و همین باعث شده ابولا به ترسناک‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری حال حاضر جهان تبدیل شود. و ثانیا استنشاقی بودن واکسن بدان معنی است که می توان آن را بدون نیاز به هیچ خدمات پزشکی، دکتر یا پرستاری مورد استفاده قرار داد. این موضوع کمک بسیار بزرگی برای پخش گسترده واکسن در جهان سوم است.
 
اگرچه این موضوع هنوز نمی تواند نقطه عطفی در این زمینه به شمار برود. موفقیت آزمایشگاهی واکسن روی میمونها بدین معنی نیست که می‌توان بدون مشکل وارد مرحله آزمون انسانی آن شد. آزمایش انسانی در دوره تولید یک واکسن، پس از آزمون حیوانی آن است، اما شرایط سختگیرانه‌ای برای این انتقال وجود دارد.  اما هنگامی که قرار است با بیماری بجنگید که تنها در غرب آفریقا طی ۱۸ ماه باعث مرگ ۱۱ هزار نفر شده، هر خبر خوبی می‌تواند خوش‌آیند و امید بخش باشد.
 

 
 

برگرفته از
ابولا
لینک کوتاه

دیدگاه