خانم‌ها زیاد ننشینند!

نویسنده:

۰۶:۲۵:۰۶

نشستن همان سیگار کشیدن جدید است. تحقیقات جدید نشان داده‌اند زنانی که می‌نشینند، بیشتر احتمال دارد که به سرطان مبتلا شوند.
این تحقیق که در نشریه Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention منتشر شده است، ۱۴۶٬۰۰۰ مرد و زن را مورد بررسی قرار داده است. محققان دریافتند زنانی که بیشتر زمان خود را به صورت نشسته می‌گذرانند، ۱۰ درصد بیشتر احتمال دارد که دچار سرطان شوند، به ویژه سرطان مغز استخوان، سینه و تخمدان.
از طرف دیگر احتمال ابتلا به سرطان در مردان از طریق نشستن افزایش نمی‌یابد.

طبق گفته‌ سرپرست نویسندگان این تحقیق، Alpha Patel، نتایج این تحقیق که نشان می‌دادند نشستن باعث افزایش احتمال سرطان در زنان می‌شود، عجیب نبوده است؛ زیرا تحقیقات علمی زیادی وجود دارند که ارتباط بین نشستن و سرطان و بیماری‌های دیگر را اثبات کرده‌اند.

با این حال، این موضوع کمی عجیب است که نشستن تنها در زنان با افزایش احتمال ابتلا به سرطان ارتباط دارد. طبق گفته وی، شاید علت این تفاوت این است که این تحقیق تنها مدت‌زمان نشستن افراد در زمان بیکاری و نه در محل کار را مورد بررسی قرار داده است. شاید هم یک علت بیولوژیکی وجود داشته باشد.
طبق یک تحقیق دیگر، زنانی که روزانه ۶ ساعت یا بیشتر می‌نشینند، نسبت به زنانی که ۳ ساعت یا کمتر در روز می‌نشیند، ۳۷ درصد بیشتر احتمال دارد بمیرند. با این حال این درصد در مردان تنها ۱۷ درصد بود.

شاید علت این تفاوت به دلیل استروژن باشد. سرطان‌های سینه و تخمدان با افزایش تولید استروژن ارتباط دارند. نشستن از طریق تولید سلول‌های چربی بیشتر باعث افزایش تولید استروژن در بدن زنان می‌شود. سلول‌های چربی زمانی افزایش می‌یابند که سبک زندگی فرد بیشتر به صورت نشسته است.
استروژن باعث تحریک رشد سلول‌های سینه و تخمدان می‌شود. زمانی که سلول‌ها رشد می‌کنند، احتمال بروز اشتباهات ژنومی در سلول‌ها افزایش می‌یابد. این اشتباهات ژنومی ممکن است منجر به بروز سرطان شود.

طبق یک تحقیق دیگر، کلاً هم مردان و هم زنانی که مدت بیشتری می‌نشینند. ۲۴ درصد بیشتر احتمال دارد در اثر بیماری‌ها و طی ۱۶ سال آینده جان خود را از دست بدهند.
یک تحقیق دیگر نیز نشان داد که ورزش کردن به تنهایی نمی‌تواند اثرات مخرب نشستن را خنثی کند. هنوز محققان نمی‌دانند دقیقاً چه مدت‌زمانی برای نشستن مناسب است. تاکنون مدارک و شواهد به دست آمده تنها نشان داده‌اند که نشستن کوتاه‌مدت، احتمال ابتلا به انواع سرطان، بیماری‌های قلبی، دیابت و مرگ زودرس در اثر هر نوع بیماری را کاهش می‌دهد.
پس اگر مدت‌زمان طولانی نشسته‌اید، بلند شوید و چند دقیقه قدم بزنید.

 

برگرفته از
نشستن
لینک کوتاه

دیدگاه