کتانی‌های جدید نایک مختص افراد معلول

نویسنده:

۰۷:۰۱:۰۸

 برای افرادی که به اندازه کافی خوش‌شانس نیستند تا از هر دو دستشان استفاده کنند، پوشیدن کفش کاری بسیار سخت‌تر از چیزی است که گفته شد.

شرکت نایک برای رفع این مشکل، کفشی به نام Zoom Soldier 8 را با فناوری Flyease ارائه کرده است؛ یک کفش ورزشی جدید و بسیار جالب که مختص افراد معلول طراحی شده است. بر خلاف کفش‌های عادی بنددار، Z8 با کمک سیستم جدید Flyease نایک به راحتی پوشیده می‌شود و یک مکانیسم زیپی منحصربه‌فرد دارد که در اطراف پاشنه پا بسته می‌شود. این طراحی این امکان را فراهم می‌سازد تا کفش را به راحتی و با استفاده از یک دست، با یک حرکت ساده ببندید و باز کنید. این روش باعث می‌شود زندگی برای افراد مبتلا به بیماری فلج مغزی، پارکینسون یا هر گونه ناتوانی‌های دیگر که مانع حرکت آزادانه در زندگی می‌شوند، فوق‌العاده راحت شود.

البته، طراحی چنین کفش جدیدی کار آسانی نبود. برای این که بسته شدن این کفش درست انجام شود، شرکت نایک نوع خاصی از زیپ‌ ایجاد کرد که بتواند روی یک منحنی کار ‌کند. علاوه بر این، قرار دادن زیپ روی عقب این کفش، به بندهای سفتی در جلوی کفش نیاز داشت. در نتیجه طراح ارشد نایک به نام Toby Hatfield، تصمیم گرفت یک سیستم نوآورانه و جدید کانالی بسازد که دو بخش را بدون درز به یکدیگر وصل می‌کند.

نایک یک شبه به این طراحی نرسید. علی‌رغم برخورداری از طراحان با استعداد و سرمایه هنگفت در بخش تحقیق و توسعه، این شرکت طی ۷ سال گذشته بر روی کفش ورزشی Z8 کار ‌کرده است. با توجه به مصاحبه اخیر این شرکت با سایت شرکت Fast، مراحل توسعه فناوری Flyease به اوایل سال ۲۰۰۸ برمی‌گردد، در آن زمان  Jeff Johnson، یکی از اولین کارمندان نایک، به دلیل سکته مغزی توانایی حرکت دست راست خود را از دست داد. بستن بندهای کفش دیگر برای او امکان‌پذیر نبود؛ بنابراین مدیرعامل شرکت نایک، Matt Parker طی یک درخواست ویژه از Hatfield خواست تا یک کفش ورزشی طراحی کند که بتوان آن را به راحتی با یک دست پوشید. فروش این کفش‌ها در سراسر آمریکا از روز پنجشنبه ۱۶ جولای شروع می‌شود.

 

برگرفته از
نایک مختص افراد معلول
لینک کوتاه