ارائه رقیبی برای مزدا ام‌ایکس ۵ میاتا توسط مینی

نویسنده:

۰۶:۲۶:۲۸

شرکت مینی (Mini) اتومبیل کانسپت سوپرلگرا (Superleggera ) را سال گذشته در ایتالیا معرفی کرد و از آن زمان تاکنون شایعاتی مبنی بر ساخت مدل تولیدی این اتومبیل کانسپت مطرح شده است.
حالا بالاخره طبق خبر سایت Autocar، تا پایان دهه جاری اتومبیل سوپرلگرا برای رقابت با مزدا ام‌ایکس ۵ (Mazda MX-5) و فیات ۱۲۴ (Fiat 124) به تولید انبوه خواهد رسید. این مدل جدید بخشی از مرمت خط تولید مینی محسوب شده و چندین مدل خواهد داشت.

مدیر مینی، Peter Schwarzenbauer، در این باره گفت: «زمانی که از این اتومبیل کانسپت رونمایی کردیم، شدیداً مورد استقبال قرار گرفت. حالا به سختی کار می‌کنیم تا این اتومبیل را به تولید انبوه برسانیم. این پروژه از نظر اقتصادی چالش‌برانگیز است و هنوز تصمیم قاطعی وجود ندارد؛ اما افراد زیادی در حال مقابله با این چالش‌ها هستند. من فکر می‌کنم تولید انبوه این اتومبیل به نفع شرکت مینی خواهد بود».

مدل تولیدی سوپرلگرا بر اساس معماری UKL خواهد بود که در هاچ‌بک فعلی مینی وجود دارد. در نتیجه این اتومبیل در حالت استاندارد دیفرانسیل جلو و در صورت درخواست دیفرانسیل تمام چرخ خواهد بود. این امر باعث می‌شود مینی از رودسترهای سطح متوسطی که از پلت‌فرم‌های دیفرانسیل عقب بهره می‌برند، متمایز شود.
زمانی که وی از ارتباط سوپرلگرا با کوپه و مدل‌های رودستر مینی که تولیدشان متوقف خواهد شد، صحبت می‌کرد، افزود: «نمی‌توان آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد. سوپرلگرا یک اتومبیل اسپرت جدی است». موتور مدل عادی سوپرلگرا همان موتور مینی کوپر (Mini Cooper) خواهد بود؛ یک موتور ۱٫۵ لیتری توربو شارژ ۳ سیلندر که بیش از ۱۳۴ اسب بخار توان دارد. یک نسخه جان کوپر ورکز (John Cooper Works) نیز قرار است با موتور ۲٫۰ لیتری ۴ سیلندر ارائه شود که حدود ۲۲۷ اسب بخار توان تولید می‌کند.

یک مدل هیبریدی نیز ممکن است بعداً به جمع مدل‌های سوپرلگرا اضافه شود که از رانشگر دیفرانسیل تمام چرخ بی‌ام‌و آی ۸ ( BMW i8) بهره خواهد برد. این رانشگر ابتدا در اتومبیل تورر اکتیو سری ۲ بی‌ام‌و (BMW 2 Series Active Tourer) به کار می‌رود که از یک موتور ۱٫۵ لیتری ۳ سیلندر توربوشارژ با یک موتور الکتریکی برخوردار است و در مجموع ۲۱۶ اسب بخار توان و ۲۰۹ پوند بر فوت گشتاور دارد.
سبک این اتومبیل همانند اتومبیل کانسپت سوپرلگرا ویژن (Superleggera Vision Concept) خواهد بود؛ اما دماغی بلندتر و خصوصیات طراحی چشمگیرتری نسبت به مینی متوسط خواهد داشت. 

 
برگرفته از
مزدا ام‌ایکس ۵ میاتا
لینک کوتاه