سیمانتک: برای اولین بار از سال ۲۰۰۳، میزان اسپم‌ها به کمتر از ۵۰ درصد کل ایمیلها رسید

نویسنده:

۰۱:۲۷:۵۳

 
آخرین گزارش موسسه امنیتی سیمانتک که آمار دنیای اینترنت تا ژوئن ۲۰۱۵ را درون خود دارد، نشان می‌دهد که برای اولین بار طی دهه گذشته میزان اسپمها به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یافته است. آخرین باری که این شرکت چنین آماری از میزان اسپم‌ها منتشر کرد، به دسامبر سال ۲۰۰۳، یعنی ۱۲ سال قبل بر می‌گردد.
 
از دیگر بخشهای جذاب این گزارش می‌توان به این اشاره کرد که سیمانتک تعداد ایمیلهای رد و بدل شده در ژوئن امسال را ۷۰۴ میلیارد پیام می‌داند که از این میزان ۳۵۳ میلیارد عدد در دسته اسپم قرار می گیرند. البته ژوئن ۲۰۰۹ زمان همه‌گیر شدن و حمله اسپم‌ها به حساب می‌آید. سیمانتک در آن تاریخ اعلام کرد که ۵.۷ تریلیون پیام از ۶.۳ تریلیون ایمیل ارسال شده در یک ماه، اسپم بوده‌اند. 
 
 
سیمانتک این اطلاعات را از طریق اپلیکیشن‌های امنیتی نصب شده روی کامپیوتر کاربرانش به دست آورده است. لذا اعداد  حقیقی می‌توانند اندکی بیش از این باشند. اما سیمانتک می گوید میزان اسپمها چندی است که رو به کاهش است. سیمانتک میزان اسپمها را در ماه آوریل  ۵۲.۱ درصد و در ماه می ۵۱.۵ درصد اعلام کرده است. 
 
تحلیلگران یکی از دلایل کاهش اسپم‌ها را پیگردهای قانونی فراوان علیه بات‌نتها (توسط غولهایی چون مایکروسافت) و همچنین واکنش سریعتر تامین کنندگان اینترنت و مدیران شبکه به این موضوع می‌دانند که باعث بلاک شدن ارسال کنندگان اسپم و بهبود فیلترهای مسدود سازی آنها می‌شود. هدف آن است که تا حد ممکن سود و منفعت این کسب و کار را کاهش دهند. اگر بتوان حاشیه سود اسپمرها را کم کرد، می توان تعداد اسپمها را هم کاهش داد.
 
این نه تنها خبر خوبی برای کاربران است، بلکه شرکتهایی هم که در تلاش برای مبارزه با اسپم هستند، از شنیدن آن خوشحال شدند. کسب و کار آنها به این زودی‌ها قرار نیست تمام شود، اما دردسرهای آن روز به روز کمتر شده و با دردسر کمتری روبرو خواهند بود.
 
از دیگر بخشهای قابل توجه این گزارش که ربطی به اسپمها ندارند، اما به دیگر جنبه‌های امنیتی زندگی دیجیتال می‌پردازند، می توان به این موارد اشاره کرد:
* در ماه ژوئن بیش از ۵۷.۶ میلیون بدافزار جدید خلق شده است. این عدد در ماه می ۴۴.۵ میلیون بوده و در آوریل تنها به ۲۹.۲ میلیون محدود می‌شده است.
 
* حملات باج‌افزارها (Ransomware) هم برای دومین ماه متوالی افزایش یافته است و باج افزارهای جاسوسی هم به بیشترین میزان خود از دسامبر ۲۰۱۴ تا کنون رسیده‌اند.
 

 
برگرفته از
اسپم‌ها
لینک کوتاه