ارتباط قدرت در دست گرفتن با سلامتی

نویسنده:

۰۷:۲۶:۵۶


تحقیقات جدید نشان دادند قدرت در دست گرفتن با احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته و مرگ زودرس ارتباط دارد. طبق گفته محققان اندازه‌گیری قدرت در دست گرفتن بسیار بهتر از اندازه‌گیری فشارخون، بیماری‌ها را پیش‌بینی می‌کند.
نتایج این تحقیق بین‌المللی بزرگ از طریق بررسی صد و چهل هزار فرد بالغ در ۱۷ کشور دنیا به دست آمده و در نشریه Lancet منتشر شده است.
دانشمندان در این تحقیق از ابزاری به نام توان‌سنج قدرت در دست گرفتن استفاده کردند که قدرت در دست گرفتن افراد را اندازه‌گیری می‌کند. محققان دو بار و با فاصله ۴ سال قدرت در دست گرفتن افراد شرکت‌کننده را اندازه‌گیری کردند.

محققان دریافتند با کاهش هر ۵ کیلوگرم در قدرت در دست گرفتن، ۱۷ درصد احتمال مرگ در اثر حمله قلبی و ۱۶ درصد مرگ در اثر انواع بیماری افزایش می‌یابد. همچنین محققان متوجه شدند افرادی که قدرت دستشان کمتر است، ۷ درصد بیشتر احتمال دارد که دچار حمله قلبی شوند و ۹ درصد بیشتر از سایرین سکته قلبی می‌کنند. دستان ضعیف با افزایش میزان مرگ‌ومیر در افرادی که دچار حمله یا سکته قلبی و سرطان شده بودند، نیز ارتباط داشت.
طبق گفته سرپرست نویسندگان این تحقیق، Darryl Leong، این ارتباط فوق‌العاده قوی است.

این نخستین بار نیست که قدرت در دست گرفتن با میزان سلامت افراد ارتباط داده می‌شود. طبق یک تحقیق که در سال ۲۰۱۲ در نشریه Neurology منتشر شده است، افرادی که قدرت دست بیشتری دارند، ۴۲ درصد کمتر دچار سکته می‌شوند. طبق یک تحقیق دیگر، دستان ضعیف در افراد بالای ۸۵ سال با افزایش احتمال مرگ ارتباط دارد.
اگرچه عجیب است که قدرت در دست گرفتن بتواند پیشگوی شرایط سلامتی باشد؛ اما قدرت در دست گرفتن اطلاعات زیادی در مورد افراد می‌دهد. محققان معتقدند قدرت در دست گرفتن بازتابی از نتیجه فزاینده تمام انتخاب‌های سالم و غیرسالم افراد در طول زندگی است.

با این حال، بسیاری از پزشکان از ارزیابی قدرت در دست گرفتن به عنوان ابزاری برای پیشگویی بیماری‌ها استفاده نمی‌کنند.
طبق گفته یک متخصص قلب، وی در صورتی قدرت در دست گرفتن بیماران را بررسی می‌کند که این افراد از قبل دچار ناتوانی باشند. به عنوان مثال زمانی قدرت دستان بیمار را بررسی می‌کند که فرد دچار حمله قلبی شده باشد. با این حال وی هرگز از این روش برای پیش‌بینی حملات یا سکته‌های قلبی استفاده نکرده است.
استفاده از دستگاه توان‌سنج برای ارزیابی قدرت در دست گرفتن، روشی ساده و سریع است که می‌تواند به پیش‌بینی بیماری‌های قلبی در شرایط خاص کمک کند.

 

برگرفته از
سلامتی
لینک کوتاه

دیدگاه