حمایت شرکتهای بزرگ دره سیلیکون از سامسونگ در مقابل پرونده شکایت اپل

نویسنده:

۰۸:۴۳:۲۰

 
بر اساس مدارکی که تازه لو رفته‌اند، گوگل، فیس‌بوک، ای‌بای، دل، اچ‌پی و برخی دیگر از غولهای بزرگ تکنولوژی نظرات خود را در قالب یک بیانیه خلاصه در جایگاه «دوست دادگاه» روز اول ژولای تحویل قاضی داده‌اند. البته آنها در این جایگاه به حمایت و پشتیبانی از موقعیت سامسونگ پرداخته‌اند.
 
این دو شرکت سالها است که درگیر دعواهای حقوقی هستند. داستان هم از آنجا شروع شد که اپل دادخواستی بر علیه سامسونگ تنظیم کرد و این شرکت را در موارد متعدد تجاوز به مالیکت معنوی خود (از قبلی تپ کردن برای زوم، اسکرول کردن یک انگشتی و زوم دو انگشتی) مقصر شناخت. همچنین به طراحی اسمارت فونهای سامسونگ به شیوه روکش شیشه‌ای لبه تا لبه هم اعتراض داشت.
 
سرانجام سامسونگ محکوم شد به دلیل تخلفات صورت گرفته در زمینه مالکیت معنوی اپل، سود حاصله از تمام ابزارهای گلکسی خود را به عنوان جریمه بپردازد، که این مبلغ بیش از یک میلیارد دلار بود. اما در اوایل سال جاری دادگاه استیناف این مبلغ را به ۵۴۸ میلیون دلار کاهش داد. اما شرکت کره‌ای تولید کننده ابزار الکترونیک همچنان در حال مبارزه بر علیه این احکام است و سعی دارد به کلی آنها را ملغی کند. 
 
به تازگی هم تعدادی از شرکتهای بزرگ در جایگاه «اظهار نظر دوستان دادگاه» (friend of the court) اعلام کرده‌اند که به اعتقاد آنها اجبار سامسونگ به پرداخت سود کل ابزارهای گلکسی، تصمیمی بد و مقدمه مشکلات فراوانی خواهد بود. آنها فکر می کنند اگر این رای نهایی و اجرایی شود، «می‌تواند آغازگر نتایج پوچ و نامعقولی باشد.»
 
آنها در توضیح منظور خود از این پشتیبانی آورده‌اند که:
«با توجه به این تصمیم هیئت رئیسه، اگر سازندگان قطعات مختلف تلویزیونهای هوشمند اگر در تولید محصولشان حتی یکی از پتنتهای طراحی را نقض کرده باشند، ضروری است که برای جبران خسارت تمامی سود حاصل از تلویزیون را پرداخت کنند. و مهم نیست که چگونه تخلفی کوچک در زمینه طراحی یا امکانات چه تاثیری بر سود سازنده یا تقاضای بازار داشته است.
 
تولیدات نرم‌افزاری و پلتفرمهای آنلاین هم با چنین خطراتی روبرو هستند. یک پتنت طراحی می‌تواند شامل بخشی از شیوه نمایش ظاهر محصول‌ یا تنها یک امکان اضافه در نمود گرافیکی رابط کاربری (مانند شکل یک آیکون) باشد. این امکان (که تنها شامل چند سطر از میلیونها خط کد محصول می‌شود) ممکن است تنها در حالت ویژه‌ای از نمایش یا در بخش خاصی از سایت نمود پیدا کند (در یک صفحه از صدها بخش سایت و اپلیکیشن). اما این تصمیم هیئت رئیسه به دارنده آن پتنت طراحی اجازه می‌دهد تا تمامی سود حاصله از محصول یا پلتفرم را خواستار شود. حتی اگر استفاده از عنصر متخلف باعث تاثیر بسیار ناچیزی بر تعداد کاربران شود و در میان صدها قابلیت و امکان آن پلتفرم هیچ‌گاه به چشم نیاید.»
 
البته اپل درخواست داده که گوگل از لیست «دوستان دادگاه» حذف شود. زیرا این شرکت به نوعی در دعوای حقوقی فعلی درگیر است. چون پلتفرم اندروید گوگل بر روی اغلب ابزارهای سامسونگ نصب است و این دو شرکت شرکای خوبی هستند.
 

 
 

برگرفته از
سامسونگ
لینک کوتاه

دیدگاه