گزارش مالی فصل سوم ۲۰۱۵ اپل: درآمد ۴۹.۶ میلیارد دلاری و سود ۱۰.۷ میلیارد دلاری

نویسنده:

۰۱:۰۰:۴۲

 
این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان از رشد ۳۲.۵ درصدی درآمد و جهش ۳۳.۵ درصدی سود خالص هر سهم است. اما جالب اینجا است علیرغم چنین آمار دلگرم کننده‌ای، به دلیل اطلاعات منتشره درباره فروش محصولات این شرکت در سه ماهه سوم سال، شاهد کاهش ارزش سهام اپل در ساعات بعد از اعلام گزارش بوده‌ایم.
 
پس از دو فصل مالی خیره کننده قبلی اپل، انتظارات از این شرکت بسیار بالا بود. در فصل اول ۲۰۱۵ اپل به لطف فروش آیفون های ۶ و ۶ پلاس توانست رکورد بزرگترین درآمد کسب شده در فصل مالی تاریخ خودش را به ثبت برساند. 
 
فورچون پیش از این گزارش داده بود که اجماع تحلیلگران بر این است که اپل در فصل سوم سود خالص به ازای هر سهم را ۱.۸۱ دلار و درآمد کلی را ۴۹.۵۰ میلیارد دلار اعلام خواهد کرد. هر دو این ارقام نسبت به پیش‌بینی‌ها ۴۷ و ۳۴.۶ درصد بهتر بودند.
 
طبق پیش‌بینی فصل پیشین اپل، این شرکت انتظار درآمد ۴۶ تا ۴۸ میلیارد دلاری را در فصل سوم ۲۰۱۵ داشت که با رشد ۳۸.۵ تا ۳۹.۵ درصدی حاشیه سود ناخالص همراه باشد. طی دو سال گذشته، (به استثناء دو فصل گذشته) گزارشات پیش‌بینی اپل همیشه دقیق بوده‌اند. فصل اول ۲۰۱۵ با کسب بیشترین درآمد ممکن یک شرکت در تاریخ اقتصاد همراه بود که اپل اصلا انتظار آن را نداشت. فصل دوم هم چندان بزرگ نبود، اما با تفاوت قابل توجهی ارقامی بیشتراز پیش‌بینی‌های این شرکت ثبت شدند.
 
طی فصل سوم ۲۰۱۵ اپل پروژه جدید خود با نام اپل موزیک را هم افتتاح کرد. اما با توجه به انتخاب بازه زمانی تست رایگان سه ماهه برای کاربران، هنوز زود است تا موفقیت این محصول را حدس بزنیم. اما شرکت می‌گوید که تا اینجا هم میلیونها میلیون مشتری از اپل موزیک استفاده می‌کنند. 
 
تیم کوک مدیرعامل اپل در گزارش مالی فصل سوم می‌نویسد: «ما فصل مالی شگفت انگیزی را پشت سر گذاردیم. درآمد آیفون ۵۹ درصد بیشتر از سال گذشته بود، مک‌ها فروش قدرتمندی داشتند و سرویسهای‌مان با رهبری اپل استور رکورد درآمد تاریخ خود را شکستند.  اپل واچ هم که شروعی عالی داشته است. هیجانها برای اپل موزیک هم باورنکردنی بود و به زودی در پاییز امسال iOS9، او‌اس ایکس ال‌کاپتان و واچ‌او‌اس ۲ را عرضه خواهیم کرد.»
 

سخت افزار
این فصل اپل موفق به فروش ۴۷.۵ میلیون آیفون، ۱۰.۹ میلیون آیپد و ۴.۸ میلیون مک شده است. در مقایسه با فصل سوم سال گذشته فروش آیفون ۳۴.۹ درصد رشد داشته. در حالی که فروش آیپد سقوط ۱۷.۹ درصدی را تجربه کرده است. فروش مک هم ۸.۸ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.
 
میانگین قیمت فروش آیفون در سال جاری ۶۶۰ دلار است. در حالی که این عدد در سال گذشته ۵۶۱ دلار بوده. این افزایش قیمت فروش ۱۷.۶ درصدی (علی رغم اوضاع نامساعد ارزش دلار آمریکا) یکی از دلایل اصلی حاشیه سود ناخالص بالای این شرکت است.
 

درآمد بین‌المللی
درآمد جهانی اپل اکنون بیش از ۶۴ درصد کل درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهد. فصل گذشته یک موقعیت عالی و رشد عظیم برای اپل بود، زیرا فروش رسمی محصولاتش در چین بالاخره آغاز شد. این موضوع که با سال نو چینی همراه بود، باعث رشد ۷۱ درصدی سود اپل  شد. البته بسیاری امیدوار هستند که ساعت هوشمند اپل واچ در بازار چین فروش خوبی را تجربه کند، اما هنوز فروش آیفون، موفقیت اصلی آنها در این کشور است. فروش در چین بزرگ رشد ۱۱۲ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.
 

ارزش سهام و پیش‌بینی‌ها
تنها دقایقی پس از اعلام گزارش، سهام این شرکت به قیمت ۱۲۲ دلار معامله شدند. اما به شکل عجیبی یکی دو ساعت بعد قیمت سهام نسبت به روز قبل سقوط ۶.۶۹ درصدی را تجربه کرد. اپل در شش ماه گذشته به شکل ناباورانه‌ای در بازار سهام خوب عمل کرده است. البته با توجه به پیش‌بینی‌های فصل بعد، احتمالا این موضوع موقتی خواهد بود.
 
اپل پیش‌بینی می کند در فصل مالی چهارم امسال، درآمد ۴۹ تا ۵۱ میلیارد دلاری را کسب خواهد کرد و حاشیه سود ناخالص هم  ۳۸.۵ تا ۳۹.۵ درصد خواهد بود. این شرکت فصل چهارم سال گذشته را با درآمد ۴۲.۱ میلیارد دلاری پشت سر گذارد.
 
 

 
 

برگرفته از
گزارش مالی
لینک کوتاه