کشف اوراقی از «قدیمی‌ترین قرآن» در دانشگاه بیرمنگهام

نویسنده:

۰۲:۱۵:۴۷

دانشگاه بیرمنگهام اعلام کرد که دو ورق از قرآنی که در کتابخانه‌ی این دانشگاه نگهداری می‌شود، احتمالا به قدیمی‌ترین نسخه‌ی این "کتاب مقدس" تعلق دارد.

سوزان مورال، مدیر این کتابخانه ضمن ابراز خوشحالی از این کشف گفت که احتمالا بیش از ۹۵ درصد از آیه‌های این نسخه میان سال‌های ۵۶۸ تا ۶۴۵ میلادی نگاشته شده است. بنا بر منابع مذهبی، پیامبر اسلام حدود سال ۵۷۰ میلادی متولد شد و در سال ۶۳۲ میلادی وفات یافت.

اوراق کشف‌شده که سوره‌های ۱۸ تا ۲۰ این "کتاب مقدس" را در برمی‌گیرد، به یکی از شیوه‌های اولیه کتابت به زبان عربی (خط حجازی) نگاشته شده است. این برگه‌ها اشتباها در نسخه‌ای صحافی‌ شده بود که قدمت آن به حدود سده‌ی هفتم میلادی نسبت داده شده بود.

دو صفحه‌ی کشف‌شده بخشی از "مجموعه‌ی مینگانا"ی کتابخانه‌ی دانشگاه بیرمنگهام است. این مجموعه به همت آلفونسو مینگانا، کشیش کلدانی متولد عراق، در دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی گردآوری شده است.

به گفته‌ی آلبا فدلی، کارشناسی که این اوراق را آزمایش کرده، برگه‌های کشف‌شده احتمالا به نسخه‌‌ای از قرآن که در کتاب‌خانه‌ی ملی پاریس نگهداری می‌شود، تعلق دارد. قدمت این نسخه هنوز تعیین نشده است.
برگرفته از
قدیمی‌ترین قرآن
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “کشف اوراقی از «قدیمی‌ترین قرآن» در دانشگاه بیرمنگهام”