زیباسازی لثه

نویسنده:

۰۵:۵۶:۱۶

این جراحی، که تغییرشکل لثه یا پیکرتراشی بافت نیز نامیده می‌شود، نوعی جراحی زیبایی دندان است که خط لثه‌ای که صاف و هم‌سطح نیست را ترمیم می‌کند و به شما لبخند زیبایی هدیه می‌دهد که به آن افتخار می‌کنید.

دلیل ابتلا به لثه‌های ناصاف
بالا یا پایین بودن لثه دلایل مختلفی دارد. لثه‌هایی که بخش بزرگی از دندان‌های شما را می‌پوشاند باعث می‌شود دندان‌های شما کوچک به نظر برسد. این امر می‌تواند ژنتیکی باشد، به دلیل مشکل جسمی خاصی پیش آمده باشد یا به دلیل مصرف داروهای تجویزی خاصی باشد.
لثه‌هایی که خیلی بالا هستند باعث می‌شود دندان‌های شما بزرگتر از حد معمول به نظر برسند. این امر به دلیل پس‌روی لثه از روی دندان است. پس‌روی لثه عارضه‌ای است که بافت لثه از روی دندان عقب کشیده می‌شود و ریشۀ دندان را نمایان می‌کند. نه تنها پس‌روی لثه باعث می‌شود دندان‌های شما بلندتر به نظر برسند بلکه منجر به مشکلات دندانی جدی‌تر، مانند پوسیدگی و افتادن دندان، می‌شود. پس‌روی لثه ممکن است علامت تخریب ساختار محافظ دندان‌ها (لثه و استخوان)، که به بیماری پریودونتیت یا پیرادندانی مشهور است، شود.

آیا جراحی زیبایی لثه ضروری است؟
زیباسازی لثه نوعی جراحی زیبایی است. بیشتر اوقات از لحاظ پزشکی الزامی برای این کار نیست. اکثر مردم لثۀ خود را تغییر شکل می‌دهند تا ظاهر لبخند خود را بهتر کنند. با این حال، برخی افراد به عنوان بخشی از درمان ضروری پیرادندانی، مانند افزایش طول تاج، کاهش حفره‌های میان دندان و لثه و بازسازی، تحت جراحی زیباسازی لثه نیز قرار می‌گیرند.

چه پزشکانی جراحی زیبایی لثه را انجام می‌دهند؟
بسیاری از دندانپزشکان عمومی و پیرادندانپزشکان (متخصصان لثه) می‌توانند عمل زیباسازی لثه را انجام دهند. قبل از انجام این عمل، در مورد دانش و تجربۀ دندانپزشک از این عمل بپرسید.

هزینۀ جراحی زیبایی لثه
هزینۀ جراحی زیبایی لثه به میزان کاری که باید انجام شود بستگی دارد. با دندانپزشک خود در مورد هزینه‌ای که بر اساس نیازهای شخص شما است صحبت کنید. بیمۀ دندان ممعمولاً هزینۀ جراحی زیبایی لثه را به دلیل زیبایی پوشش نمی‌دهد.

چگونگی روند جراحی زیبایی لثه
جراحی زیبایی لثه در مطب دندانپزشک انجام می‌شود. در حال حاضر، دندانپزشکان از اسکالپل (چاقوی جراحی)، لیزر و جراحی رادیویی برای انجام جراحی زیبایی لثه استفاده می‌کنند. از دندانپزشک در مورد تکنیکی که بیشتر مناسب شرایط شما است بپرسید.
قبل از جراحی، پزشک باید کاری که می‌‌خواهد طی عمل انجام دهد را مرور کند. اغلب، دندانپرشکان از یک خودکار استفاده می‌کنند تا خطی برای نشان دادن خط جدید لثه طراحی کنند. بدین ترتیب، شما می‌توانید ببینید که دقیقاً چقدر از لثه باید برداشته شود یا خط لثه چگونه تغییرشکل پیدا می‌کند.
ممکن است برای بی‌حس کردن لثه بی‌حسی موضعی به کار رود. گاهی اوقات، طی جراحی زیبایی لثه باید استخوان جلوی ریشه باید برداشته شود تا بهترین نتیجه را در درازمدت حاصل کند.

بهبود پس از جراحی زیبایی لثه
روز جراحی، شما باید استراحت کنید و فعالیت کمتری داشته باشید. ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد که لثه‌ها کاملاً خوب شوند. دندانپزشک به شما دستورات خاصی می‌دهد که چه کارهایی باید انجام دهید تا به روند بهبود کمک کنید. در اینجا چند نکتۀ عمومی برای دوران بهبود شما عنوان می‌کنیم:

  • به تجویز دندانپزشک، مسکن‌هایی مانند تایلنول یا ادویل بخورید تا دردتان کمتر شود. آسپرین نخورید زیرا موجب خونریزی می‌شود.
  • چند روز اول بعد از عمل، غذاهای نرم و سرد بخورید؛ مانند تخم‌مرغ، ماست، پنیر، پاستا، سبزیجات نرم و بستنی. تا بهبودی کامل، از خوردن غذاهای تند و خوارکی‌های دانه‌دار پرهیز کنید.
  • در مورد زمان و شیوۀ مسواک زدن دندان‌ها در طی روند بهبود، دستورالعمل‌های پزشک را دنبال کنید.

اگر بعد از عمل، متوجه تورم یا خونریزی بیش از حد شدید یا اگر هر گونه نگرانی دیگری دارید، با دندانپزشک تماس بگیرید.

خطرات جراحی زیبایی لثه
هیچ جراحی بدون خطر نیست. خطراتی که با جراحی زیبایی لثه همراه است عبارت‌اند از:

  • واکنش حساسیتی به مواد بی‌حس‌کننده
  • تورم لثه
  • خونریزی لثه

اگر از ظاهر دندان‌ها و لثۀ خود راضی نیستید، با دندانپزشک صحبت کنید و ببینید آیا به نظر او این جراحی برای شما مناسب است. اما یادتان باشد که در جراحی زیبایی لثه، مثل هر جراحی زیبایی دیگر، نتیجۀ نهایی به مهارت پزشک بستگی دارد. پیش هر کسی نروید. تحقیق کنید و از توانایی دندانپزشک در انجام این عمل اطمینان حاصل کنید. از دندانپزشک بپرسید که چه دوره‌های خاصی در زیبایی دندان دیده است. هم‌چنین نمونه کار و تصاویر کسانی که توسط همان دندانپزشک این جراحی را انجام داده‌اند ببینید و مطمئن شوید که شما شبیه همان چیزی می‌شوید که در تصویر می‌بینید.
 

برگرفته از
جراحی زیبایی لثه
لینک کوتاه