شکست رکورد سریع‌ترین شتاب اتومبیل

نویسنده:

۰۱:۴۵:۰۰

یک گروه از دانشجویان آلمانی رسماً رکورد جهانی دستیابی به شتاب ۰ تا  ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را در کمترین زمان ممکن شکستند. اعضای گروه GreenTeam Formula Student از دانشگاه اشتوتگارت آلمان یک رکورد غیررسمی برای سریع‌ترین زمان دستیابی به شتاب ۰ تا  ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به نام خود ثبت کردند. این گروه توانست در عرض ۱٫۷۷۹ ثانیه از سرعت ۰ به سرعت  ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد.

نام اتومبیلی که برای ثبت این رکورد مورد استفاده قرار گرفته، E0711-5 است. این اتومبیل یک اتومبیل تمام الکتریکی، تک‌صندلی و مختص مسابقه است. این اتومبیل مختص مسابقه پنجمین و سریع‌ترین اتومبیل رکوردشکنی است که از آزمایشگاه مخفی این گروه خارج شده است. توان این اتومبیل ۱۳۴ اسب بخار است و تنها ۳۶۳ پوند وزن دارد. نسبت قدرت به وزن این اتومبیل، ۲٫۷۱ پوند بر فوت به ازای هر اسب بخار است. برای درک بهتر این نسبت باید بگوییم هر ۱ اسب بخار توان در اتومبیل‌ لافراری مسئول ۳٫۶۷ پوند بر فوت وزن است. حتی گشتاور این اتومبیل نیز شگفت‌انگیز است؛ ۸۸۵ پوند بر فوت.

گروه GreenTeam ویدئویی از این شاهکار منتشر کرده که نشان می‌دهد اتومبیل‌های الکترونیکی تا چه اندازه می‌توانند مؤثر باشند. موتورهای الکتریکی تمام انرژی موردنیاز این اتومبیل را به سرعت تولید می‌کنند و نتیجه این قدرت به شکل اقدامات سریع، مقدار زیادی گشتاور و سرعت‌های فوق‌سریع خود را نشان می‌دهد.
پس از شنیدن صدای جیرجیر لاستیک‌ها، تنها صدایی که می‌شنوید، صدای زوزه بخش‌های مکانیکی موتورهاست. این اتومبیل به اندازه‌ای سریع حرکت می‌کند که در یک چشم بر هم زدن، خط پایان را رد می‌کند.


 
این رکورد در زمان انتشار این مطلب هنوز رسمی نیست؛ اما این گروه منتظر تأیید سازمان رکوردهای جهانی گینس است. زمانی که این رکورد تأیید شود، تاج رکورد سریع‌ترین شتاب را از شرکت سوئیسی ETH Zürich که صاحب رکورد فعلی ۱٫۷۸۵ ثانیه است، خواهد گرفت.

 

برگرفته از
سریع‌ترین شتاب اتومبیل
لینک کوتاه