موفقیت دانشمندان در ساخت ترانزیستور تنها با استفاده از یک مولکول

نویسنده:

۰۱:۱۹:۲۳

 یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی موفق شده تنها با استفاده از یک مولکول فتالوسیانین مس و مجموعه‌ای از اتمهای ایندیوم بر روی پایه‌ای از آرسنید ایندیم کوچکترین ترانزیستور دنیا را خلق کند.
 
راز این کار در آن است که آنها مکانیک معمول ترانزیستورها را رها کردند. در حالت معمول ترانزیستورها از تعدیل یا مدوله کردن دروازه ولتاژ برای کنترل جریان استفاده می‌کنند.  که البته برای این کار از اثر میدانی (field effect) بهره می‌برند.  اما در طرح جدید مولکولی شما برای تعدیل جریان الکتریسیته تنها لازم است که فاصله دروازه (در اینجا اتمها) را تغییر دهید.
 
البته هنوز زود است که دلتان را برای گجتهای با ضخامت کاغذ و کمتر صابون بزنید. محققان این ترانزیستور را در شرایط نزدیک به خلاء تولید کرده‌اند و دمای مورد نیاز برای استفاده از ترانزیستور فوق ریز هم نزدیک به صفر مطلق (منفی ۲۷۳ درجه سانتیگراد) است. می‌بینید که اوضاع هنوز با شرایط جهان واقعی فاصله بسیار بسیار زیادی دارد. و هنوز به تحقیقات بسیار بیشتری نیاز است تا بتوان از این ترانزیستورها در ابزارهای روزمره استفاده کرد و آنها را برای فروش عرضه نمود. و شاید هم این کشف یکی از هزاران تحقیق علمی است که برای ده‌ها سال در حد آزمایشگاه باقی خواهد ماند. 
 
اما حداقل خوبی این کشف آن است که باز هم درهای بیشتری را به روی بشریت گشوده است و نشان می‌دهد که هنوز با رسیدن به مرزهای محدودیت فیزیکی در الکترونیک، فاصله بسیار بسیار زیادی داریم.
 
 
برگرفته از
کوچکترین ترانزیستور دنیا
لینک کوتاه